Miért változik a várható élettartam?
Csökkent a férfiak és a nők várható élettartama közötti különbség. A férfiak egy részének megváltozott az egészséghez való viszonya, aki sokat betegeskedik, az ugyanis könnyen elvesztheti a munkáját. A nők pedig egyre "férfiasabb" életet élnek, nemcsak a munkahelyeken, hanem a szabadidejükben is.
A férfiak egy részének megváltozott az egészséghez való viszonya, a nők pedig egyre "férfiasabb" életet élnek, nemcsak a munkahelyeken, hanem a szabadidejükben is. Emelkedik körükben a stressztől szenvedők, a dohányosok, az alkoholfogyasztók aránya. Kutatásainkból tudjuk, hogy a serdülő lányok körében már többen cigarettáznak, mint a fiúk között - mondja Pikó Bettina egészségszociológus, hozzátéve, hogy ez világjelenség, nem magyar sajátosság. Szerinte a társadalom egyre jobban elfogadja a női italozást, sőt a részegséget is. Ennek következménye, hogy bizonyos betegségek, például a tüdőrák vagy a szívbetegségek nagy arányban jelentek meg a nőknél az utóbbi néhány évben. De ezzel együtt továbbra is ők azok, akik jobban figyelnek az egészségükre.
Területi különbségek
Míg a nemek közötti különbségek csökkennek, addig a várható élettartam területi különbségei nem változnak. Nyugat-Magyarországon még mindig jóval tovább élnek az emberek, mint az ország észak-keleti részében. A férfiaknál más a helyzet: a budapestiek számíthatnak a leghosszabb életre, várható élettartamuk két évvel haladja meg az országos átlagot. Mindkét nemre igaz, hogy aki kis településen lakik, az rövidebb életre számíthat.
Népszabadság
- 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-ben
Részletek
Jegyek
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Tévedésből közel 20 ezer dollárnyi fizetést utalt egy amerikai cég az egyik alkalmazottjának, aki azonban nem adta vissza a pénzt. A nő ellen végül... Teljes cikk
Bár Jeff Bezos vagyona ma több száz milliárd dollárra rúg, az Amazon alapítója évtizedek óta mindössze évi 81 400 dolláros alapbért vesz fel... Teljes cikk
Egy olasz bírósági döntés új megvilágításba helyezte a munka és a magánélet egyensúlyát: bizonyos esetekben a beteg háziállat ellátása is... Teljes cikk
- Akár egy évvel csökkenteni is lehetne a magyar nyugdíjkorhatárt 7 hónapja
- Vége a titkolt béreknek: ha nagy a férfi-nő különbség, intézkedni kell! 8 hónapja
- 75 millióval segíti a kormány a kórházi dolgozókat 8 hónapja
- Generációs különbségek 8 hónapja
- Egy ország, két világ – elképesztő különbségek a német bérekben 8 hónapja
- Tiszteletdíj - Jelentése, különbsége a fizetéssel, adózása és elterjedése 9 hónapja
- Erre lenne szükség a nemek közötti egyenlőséghez a munkahelyeken 10 hónapja
- Íme az EU egyik legnőiesebb szakmája – Magyarország élbolyban 11 hónapja
- Nők, külföldiek, fogyatékossággal élők - kiderült, milyen mélyek a szakadékok az uniós munkaerőpiacon 12 hónapja
- Továbbra is jelentős a szakadék a férfi és női vállalkozások között 1 éve
- AI-képzettség tekintetében is nagy a nemek közti szakadék 1 éve

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?