Munka helyett továbbtanulnak a felsőfokú szakképzettek
Habár a munkaerőpiac szereplői, az oktatási szakemberek szerint nagyon hasznos tudást ad át a felsőfokú szakképzés, valamiért mégis kevesebben választják ezt a fajta továbbtanulási formát; arról nem is beszélve, hogy sokan közülük tovább folytatják tanulmányaikat az egyetemeken, főiskolákon - idézi az Educatio Kht. legújabb elemzését a Világgazdaság.
Pedig a képzési forma számos előnyt tudhat magáénak: a hallgatók amellett, hogy élvezik az ebből a státusból fakadó jogokat - részesülnek például diákigazolványban, kollégiumi ellátásban -, két év után elvileg piacképes tudást és szakmát szereznek a gyakorlatorientált oktatásnak köszönhetően. Ráadásul többségüknek a tanulás költségeit sem kell állniuk, hiszen az utóbbi pár évben mintegy 90 százalékuk állami finanszírozásban tanulhatott. A négy félév elvégzése után pedig nem kötelező elhelyezkedniük, úgy is dönthetnek, hogy továbbtanulnak alap-, illetve mesterképzés keretében, beszámítva az addig tanult tárgyak kreditpontjait.
Túl könnyen tanulhatnak tovább a diákok
Szakértők állítják, épp ez a baj: túl kevesen helyezkednek el a képzés után, inkább a főiskolákon, egyetemeken próbálnak szerencsét. Pedig hatalmas szükség lenne arra, hogy gyakorlatorientált tudással két év után kilépjenek a munkaerőpiacra - véli Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oktatási alelnöke. Meglátása szerint ennek hátterében az áll, hogy még mindig nem elég ismert a diákok és a munkáltatók előtt a felsőfokú szakképzés, arról nem is beszélve, hogy a felsőoktatási intézmények is abban érdekeltek, hogy a fiatalok továbbtanuljanak, ezért túl enyhe feltételeket szabnak az átjelentkezéshez. Az alelnök szerint akkor javulhat a helyzet, ha az egyetemeket, főiskolákat érdekeltté teszik abban, hogy a piac elvárásainak még inkább megfelelő felsőfokú szakképzést folytassanak a diákok. Emellett a diákokat arra kellene sarkallni, hogy a tanulmányaikat követően rögtön megpályázzanak el jól fizető állást, mintsem hogy újabb pár évet töltsenek iskolában, s kevésbé használható diplomával a zsebükben próbáljanak elhelyezkedni.
Az oktatási tárca már ellenlépésekben gondolkodik
Eközben az oktatási minisztérium sem tétlenkedik, érzékeli a gondot, ezért koncepció készül arra vonatkozóan, miként lehetne megfordítani a tendenciát. Ehhez a szakképzés egész rendszerét át kell tekinteni, miután ilyen jellegű oktatás a felsőoktatási intézmények mellett a szakiskolákban és szakközépiskolákban is folyik - mutat rá Manherz Károly oktatási szakállamtitkár. Másfelől az egyetemek, főiskolák széles körű autonómiával rendelkeznek, így szabadon határozhatnak arról, kit és milyen feltételekkel vesznek át alapképzésre, s mennyi kreditpontot számítanak be. Felsőfokú szakképzést főként gazdasági, műszaki területeken indítanak, de jogi, agrár-, egészségügyi, informatikai ismereteket is lehet ilyen formában szerezni. Általában könnyebb ezekre a helyekre bekerülni, mint az alapképzésekre, bár való igaz, később az alapképzésre átjelentkezők az újabb tanulmányaik során átlag feletti eredményeket érnek el.
Világgazdaság
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16CX-Ray elégedettségfelmérés online workshop A munkahelyi hatékonyság az elégedett kollégákkal kezdődik! Skálázható, szűrhető eredmények - tudd meg, munkatársaid szerint, mik a valóban égető problémák!
Részletek
Jegyek
- 2023.02.23CX-Ray teljesítményértékelés online workshop Miért fontos a TÉR? Az egyértelmű egyéni és csapat célok és a folyamatos visszajelzés az elkötelezettséget és motivációt kiemelten meghatározó tényezők.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
A tanulók magyar nyelvből és matematikából is vizsgáznak. Teljes cikk
Van olyan képzés, ahol 80 ezerrel kell majd többet fizetni egy félévért, mint tavaly szeptemberben. Teljes cikk
Az államtitkár szerint hazai és uniós forrásokból valósítanák meg a béremelést. Teljes cikk
- Nyílt napot tart a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 7 napja
- Egyelőre nincs nagy baj a magyar munkaerőpiacon 1 hete
- Egyre többen dolgoznak az 55-64 év közötti korosztályból 1 hete
- Merkely Béla maradhat a Semmelweis Egyetem rektora 1 hete
- Az önismeret nem egy könnyed séta, hanem igazi pokoljárás lehet 2 hete
- A visszaszámlálás elkezdődött: eddig lehet jelentkezni a szakképzésbe idén 2 hete
- Öt új szakot indít a Corvinus Egyetem, mindet angolul 2 hete
- Az álláskeresők számának változása Magyarországon 3 hete
- Az Egyesült Államokban 1,6 millió ember van munka nélkül 3 hete
- Minden harmadik cég leépítene 4 hete
- Így alakult a nyilvántartott álláskeresők száma decemberben 4 hete