Sokan bizonytalanok a munkahelyük jövőjét illetően
A szakképzetlen munkavállalók, a pályakezdők és a nyugdíj előtt állók bíznak legkevésbé munkahelyük stabilitásában, derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb, reprezentatív munkaerő-piaci felméréséből. Falun és városban egyaránt bizonytalanok, egyedül a fővárosi munkavállalók optimistábbak.
Az index azt méri, mennyire bíznak a munkavállalók abban, hogy jelenlegi munkahelyük hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra, milyen lépéseket tennének meg annak érdekében, hogy megtartsák munkahelyüket, ha az veszélybe kerülne illetve, hogy megérzésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget.
Minél magasabb az értéke, a munkavállalók annál stabilabbnak érzik saját pozíciójukat, annál több mindent tennének meg azért, hogy megtartsák állásukat, ha az esetlegesen veszélybe kerülne, valamint annál könnyebbnek értékelik egy esetleges új munkalehetőség megtalálását.
A legnagyobb mértékben, 49-ről 40 pontra a 8 általánost végzettek körében csökkent az index az egy évvel korábbihoz képest. A mezőgazdaságban dolgozók, a pályakezdők (18-29 évesek) és a nyugdíj előtt állók is kevésbé bíznak abban, hogy munkahelyükkel hosszú távon számolhatnak. A kereskedelemeben is csökkenést mutat a stabilitási index, ahogy a városokban és falvakban is egyaránt leszálló ágban van (az 57 és 60 pontos érték 4, illetve 5 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedévhez képest), egyedül a fővárosiak érzik nagyobb biztonságban állásaikat (5 ponttal magasabb érték az átlagnál), illetve nyitva a lehetőségeiket.
A férfiak és nők közti különbség a korábbi eredményekhez képest eltűnt, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi adatok 60 pontos értéket mutatnak mindkét nem esetében.
A képzettség nagyobb biztonságot jelent
A lista élén továbbra is a magasabb végzettségűek vannak, a diplomások 71 ponttal vezetik a mezőnyt, utánuk 63 ponttal következnek a legalább érettségivel rendelkező munkavállalók. A 18-29 évesek indexe 1 ponttal, 58 pontra csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a az 50-59 év közöttiek körében éves szinten szintén enyhe, 2 pontos csökkenés volt, itt ugyancsak 58 pont volt az érték a második negyedévben.
Bernáth Tamás, a BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója a közlemény szerint elmondta, a magasabb iskolai végzettség nagyobb önbizalmat jelent a munkavállalás, és a munkaerőpiacon való elhelyezkedés szempontjából. Az eredmények alapján megállapítható az is, hogy a fiatal diplomások és a pályájuk végén járó munkavállalók az átlagosnál pesszimistábbak - tette hozzá.
A stabilitási indexet a BNP Paribas Cardif biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben hozta létre, 1200 munkavállaló személyes megkérdezésén alapul, a minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.
MTI/Tőzsdefórum
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
A kísérletben részt vevő, ChatGPT-t használó brainstorming résztvevők közül szinte mindegyikük hasonló koncepciókkal állt elő. Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 6 napja
- HR standup - Litkai Gergely: Személyzeti ügyek 7 napja
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 1 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 2 hete
- Bejelentették: mérnöki nagyhatalommá tenné Magyarországot ez az új beruházás 3 hete
- Az álláskeresők szerint képzési hiány van, nem pedig készséghiány 4 hete
- Felmérés: kevés cég tartja hatékonynak a készségek értékelését 4 hete
- Fagyigép, masszázs, borhűtő a munkahelyen: hódíthatnak az irodahotelek 1 hónapja
- Felmérés: Egyre kevesebb munkahelyen elvárás a diploma 1 hónapja
- "Drámai a helyzet", több száz munkahely került veszélybe a parajdi sóbányánál 1 hónapja
- Felkészülés a fogadásukra: mit tehet egy cég, hogy sikeresen fogadja a Fülöp-szigeteki munkavállalókat? 1 hónapja