Megjelent: 11 éve

Újabb trafikpályázat: ezúttal azoknak, akik már régen cigit árulnak

A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. felhívást jelentetett meg, amelyre a korábbi koncessziós pályázaton vesztes, régóta trafikot üzemeltetők jelentkezhetnek. Valószínűleg nagyon kevesen fognak a feltételeknek megfelelni.

A mostani felhívásban a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. azon magánszemélyek jelentkezését várja, akik a korábbi koncessziós eljárásban pályázaton elindultak, de nem nyertek, és megfelelnek egyszerre több követelménynek.

Feltétel, hogy a jelentkező legalább 20 éve, legalább egy, döntően dohánytermék értékesítésével foglalkozó szakboltot üzemeltessen. Feltétel, hogy ezt a tevékenységet egyéni vállalkozóként, vagy olyan gazdasági társaság útján, végezze, amelyben ő, és/vagy a Ptk. szerinti közeli hozzátartozója (vagy ők együttesen) legalább minősített többségű (hetvenöt százalékos) szavazati joggal rendelkezik, és amely gazdasági társaságnak bejegyzett főtevékenysége a dohányáru-kiskereskedelem (TEÁOR 4726) és máshonnan nem rendelkezik jövedelemmel, kivéve az állami ellátásokat, illetve a kamatjövedelmet.

A kiírás szerint a kiskereskedelmi egység akkor minősül trafiknak, ha az üzlethelyiségben kizárólag kiskereskedelmi tevékenység folyik, és a nettó árbevétel nem haladja meg a 100 millió forintot, illetve az éves árbevétel az elmúlt öt év átlagában legalább 80 nyolcvan százalékban dohánytermék kiskereskedelmi értékesítéséből keletkezett, és az adott kereskedelmi egység 1993. január 1. előtt kezdett üzemelni, és azóta változatlan helyen, – az öröklés esetét ide nem értve – változatlan tulajdonosi viszonyokkal üzemel. A feltételrendszer kizárja a hálózathoz (beszerzési társuláshoz, franchise-rendszerhez stb.) tartozó trafikokat.

A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. a jelentkezéshez űrlapot is mellékelt a honlapján, és kiköti, hogy jelentkezni kizárólag a jelentkezési űrlap hiánytalan kitöltésével, a mellékletek maradéktalan csatolásával, kizárólag ajánlott tértivevényes levél útján lehet, amelyet 2013. május 21-ig postára adtak. A jelentkezéshez mellékelni kell (egyszerű másolatban) az elmúlt öt lezárt üzleti év teljes, aláírt beszámolóját (egyéni vállalkozó jövedelmére irányadó benyújtott éves bevallásait); az elmúlt öt lezárt üzleti év úgynevezett "áfa-kódonkénti" napi bevétel-összesítőt ("pénztárgép éves zárás").

Felhívják a figyelmet arra is, hogy a társaság a fentieken túlmenően további adatokat kérhet, így különösen számlák bemutatását, illetve megkeresheti a hatóságokat, és más módon is jogosult annak igazolását kérni, hogy a jelentkező a fentiek szerinti feltételeknek maradéktalanul megfelel.


Orbán Viktor miniszterelnök május 3-án, a Kossuth Rádióban elhangzott interjúban jelentette ki, hogy "nem engedhető meg, hogy elveszítsék a megélhetésüket azok, akik eddig főállásban trafikot működtettek, de nem nyertek a dohányboltpályázaton". A kormányfő akkor azt mondta, keresi a jogi lehetőséget arra, hogy azok a trafikosok, akik eddig dohánytermék-kiskereskedelemből éltek, ne veszítsék el megélhetésüket.

Alig valakin segít

A Világgazdaság Online hívta fel arra a figyelmet, hogy valójában rendkívül szűk a kör, akik ezen a pályázaton labdába rúghatnak. Csakis az élhet a lehetőséggel, aki legkésőbb 1993. január 1-je óta ugyanazon a helyen üzemelteti a trafikját, vagy legfeljebb örökölte azóta. A pályázónak nem lehet más jövedelme, és az éves árbevétel nem haladhatja meg a 100 millió forintot, amelynek ráadásul az elmúlt öt évben legalább 80 százalékának dohányárusításból kell származnia.

"Mindez nagyjából tíz embert, ha érint" – mondta a Világgazdaságnak Szabóné Szabados Katalin, a trafikpályázatok veszteseit összefogó érdekképviselet vezetője. Szerinte a húszéves időtáv mellett nagyon leszűkíti a pályázók körét az a feltétel, hogy a forgalom négyötöde dohányból származzon. Csak azokra a trafikokra lehet ez igaz, ahol szinte semmi mást nem árulnak. Az érdekképviseleti vezető szerint "olyan feltételt akarnak szabni, amelyet nem lehet betartani".

MTI / Világgazdaság Online
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Átadták a Kerékpárosbarát Munkahely díjat

A 2023-mas pályázatra 29 település és 37 munkahely jelentkezett. Teljes cikk

Hornung Ágnes: a munka és a magánélet összehangolása kiemelten fontos

A családokért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány még nagyobb hangsúlyt akar fektetni a családok "testi-lelki-szellemi egészségének" elősegítésére. Teljes cikk

Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás

Évi 12 ezer forint állami támogatás azoknak jár, akik egy év alatt legalább 120 ezer forintot tesznek félre ebben a megtakarítási formában -... Teljes cikk