Megjelent: 12 éve

Vállalati képzések akár 100 százalékos pályázati finanszírozásban

A szakképzési hozzájárulással kapcsolatos változások komoly többletterhet rónak a vállalatokra a tavalyi évhez képest. Mivel januártól már nem szerepeltethető a saját dolgozók számára szervezett képzések költsége, mint kötelezettséget csökkentő tétel, ezért vagy összébb kell húzni a nadrágszíjat, vagy saját finanszírozásból kell megoldani azokat a fejlesztési feladatokat, amelyek tavaly még elszámolhatók voltak, vagy érdemes külső pályázati forrás után nézni. Esetleg ezek valamilyen ügyes kombinációját kell alkalmazni.

Jó hír, hogy örvendetesen felgyorsult az EU pályázati forrásokhoz jutás menete. A mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára egyre újabb pályázati források nyílnak kedvező feltételekkel, hiszen 2013-ig ki kell futtatni a 2007-2013-ig tartó időszakban Magyarország számára megszavazott és lehívható EU-s pályázati pénzeket. Mindenkinek az az érdeke, hogy a lehető legrövidebb időn belül, a leggyorsabb eljárási rendszerben kapjanak a pályázati feltételeknek megfelelő kkv-k vissza nem térítendő fejlesztési forrásokat.

A közeljövőben kiírásra kerülő TÁMOP 2.1.3 a tavaly beszedett szakképzési pénzeknek körülbelül negyedét juttatja vissza a kiválasztottaknak, a közép-magyarországi régióba sajnos aránytalanul keveset: míg a konvergencia régióban a kkv-k 6 milliárd, a nagyvállalatok 8 milliárd forintra pályázhatnak, a közép-magyarországi régióban csak 300, illetve 400 millió jut ugyanezen kategóriák számára.


Miért érdemes pályázni?



  • TÁMOP 2.1.3 - akár 100 százalékos pályázati finanszírozás révén teheti versenyképesebb vállalata, szervezete működését és növelheti a munkavállalói hatékonyságát, hatékonyan finanszírozhatja cége oktatásait.
  • TÁMOP 6.1.2 - akár 100 százalékos pályázati finanszírozás révén dolgozhat ki munkavállalói számára egészségnevelésre, egészséges életmódra, szemléletformálásra vonatkozó programokat.
  • Részben, vagy teljesen enyhítheti az idei évvel megszűnt szakképzési hozzájárulás miatti képzés-finanszírozási nehézségeket.
  • Számos, különböző fejlesztési projekttel pályázhat, a belső vállalati képzésektől, programoktól a vásárolt szolgáltatásként megvalósuló oktatásokig.
  • Kapcsolódó költségek is elszámolhatóak, akár a tanfolyamok ideje alatti kieső idő munkabérek, az utazási költség, és a szállás költsége is.

    Melyek azok az alapszabályok, amelyeket mindenképpen érdemes szem előtt tartanunk, amikor pályázati források igénybe vételében gondolkodunk?

  • Első és legfontosabb szabály, hogy a pályázás nem cél, hanem eszköz: akkor érdemes pályáznunk, ha meglévő fejlesztési céljaink megvalósítása érdekében külső finanszírozási forrást keresünk.
  • Tájékozódjunk gondosan: hogy megtudjuk, hogy az adott témában pontosan milyen feladatokkal, kötelezettségekkel és előnyökkel jár a pályázás, olvassuk át körültekintően a kiírást és kérjük szakértő segítségét. Elképzelhető, hogy egyes pályázatokkal aránytalanul több a cégünket terhelő adminisztrációs teher, mint a kinyerhető előnyök. Az első konzultációt jellemzően díjmentesen biztosítják a pályázatíró cégek.
  • Kérjünk pályázati előminősítést, hogy biztosan ne vetődjünk árnyékra: néhány cégadat, az igényelt fejlesztési célok és pályázandó támogatás megadása után a sikerdíjas alapon dolgozó pályázatírók ezt egyébként is ingyenesen biztosítják részünkre.
  • Hagyjunk elegendő időt a tervezésre. A gondosan előkészített és körültekintően megfogalmazott fejlesztési igények jelentősen megkönnyítik a megvalósítási projektet.
  • Válasszunk rutinos együttműködő partnereket, lehetőleg olyan pályázatírót, aki tisztán sikerdíjas alapon dolgozik és olyan képzési intézményt, amely akkreditált és palettája minél szélesebb igényünket lefedi.
  • Már a pályázat megírásának fázisában dolgozzunk együtt azokkal a képzési partnerekkel, akiket a fejlesztési projektbe is bevonni tervezünk: állítsuk együtt össze a fejlesztési projekt tervet, képzési naptárat, megvalósítási tervet.
  • A pályázati forrás elnyerése nem egyenlő a sikeres projekttel: a teljes pályázati projekt első és legfontosabb fázisa után következik az érdemi munka, melynek során fontos, hogy a szerződéskötés, teljesítési és egyéb igazolások beszerzése, a projekt folyamatának naprakész dokumentálása, az elszámolás, és a monitoring folyamatok a pályázati előírásoknak megfelelő módon történjenek. Érdemes olyan partnerekkel dolgozni, akik biztosítják, hogy mind a megvalósuló programok, mind a kapcsolódó projekt dokumentáció a kiírásnak minden tekintetben megfelelőek legyenek egészen a projekt lezárásáig.
  • Tartsuk be a játékszabályokat: korábban egy-két pályázat esetében az elnyert, vissza nem térítendő pályázati pénzeket sokan talált pénznek tekintették, a rendszerből akkor is kipottyant a kívánt összeg a cég számára, ha pályázati anyagban felsorolt projektek csak papíron léteztek. Ma már más a helyzet, a megvalósuló projektet szigorúan ellenőrzik, a szigorú dokumentáció mellett szúrópróba-szerű ellenőrzésekre is felkészülhetünk, melyek során a képzést a helyszínen ellenőrzik oktató, tematika és résztvevők vonatkozásában is.
  • Figyeljünk oda az apró részletekre is (ha van egy jó pályázatíró/projekt-támogató cégünk ezen munka egy részét le tudja venni vállunkról), hiszen nincs kellemetlenebb, mint elégtelen dokumentáció, vagy határidő be nem tartása miatt elesni a támogatás egy részétől. Érdemes odafigyelni a határidők és a dokumentációs előírások pontos betartására.
  • Legyünk résen a határidőket illetően: a TÁMOP 2.1.3 pályázat várhatóan március legvégén nyílik meg, de vannak olyan források, ahol már március közepét is esélyesnek tartják. Az NFÜ a pályázati anyagok beérkezésének ütemében a rendelkezésre álló források erejéig enged be pályázatokat, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 1-2 héttel a pályázat megnyitását követően már megvan rá az esély, hogy lezárul a pályázat. Jó szakmai partnerekkel egy KKV-s pályázat kb. 1 hét alatt teljes egészében elkészülhet, ha ezen a héten megteszi az első lépéseket a pályázat még biztosan időben beadható.

    Izsó Gábor továbbképzési üzletág vezető
    Számalk Oktatási és Informatikai Zrt.
    • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    PREXA 2024: elindult a nevezés

    A Magyar PR Szövetség (MPRSZ) meghirdette idei PR Excellence Hungary Award (PREXA) versenyét, amelyre 2023-ban megvalósított kampányokkal lehet... Teljes cikk

    Ösztöndíjprogramot hirdet egyetemista lányoknak a Yettel az Óbudai Egyetemmel

    Ösztöndíjprogramot hirdet egyetemista lányoknak a Yettel az Óbudai Egyetemmel, amelynek célja az IT és mérnöki területek vonzóbbá tétele a nők... Teljes cikk

    Újabb 15 milliárdos szakaszra pályázhatnak a cégek munkahelyi képzéseik megvalósításához

    Keddtől újabb 15 milliárd forintos szakaszra pályázhatnak a vállalkozások munkahelyi képzéseik megvalósításához. Az uniós forrásokból... Teljes cikk