30 százalék feletti béremelés lehet a szociális ágazatban
Akár 30 százalék feletti béremelés is lehet jövőre a szociális ágazatban - erről állapodtak meg a felek a csütörtöki érdekegyeztető tárgyaláson. Ezzel a döntéssel okafogyottá vált a decemberre meghirdetett ágazati sztrájk - legalábbis Cser Ágnes szerint. A szakszervezeti vezető az egészségügyi sztrájktárgyaláson azt javasolta, hogy az új minimálbér legyen az egészségügyi bértábla alapja - írja a Magyar Idők.
Az ágazatnak biztosított kilencmilliárd forint pluszforrás felhasználásáról is egyeztetnek a felek, és közös döntést hoznak arra vonatkozóan, miként történjen annak felhasználása.
Cser Ágnes, a tárgyalásokon részt vevő Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete elnöke lapunknak úgy fogalmazott: azt kérik a kormánytól, hogy az egészségügyi szakképesítéssel rendelkezők kapják meg az egészségügyi bérfejlesztést. - A tegnap elért sikerek, valamint az a kormányjavaslat, hogy a szociális munka napja fizetett munkaszüneti nap legyen, okafogyottá tette a december 5-ére meghirdetett szociális ágazati sztrájkot - állította Cser Ágnes, aki reményét fejezte ki, hogy ezt a munkavállalók is felismerik.
A szakszervezeti vezető az egészségügyi sztrájktárgyalásokon is részt vett, ahol arra tett javaslatot, hogy az új minimálbér legyen az egészségügyi bértábla alapja. Mint ismert, a kormány szándéka szerint 15 százalékos minimálbér-növelés és 25 százalékos garantált bérminimum-emelés lesz jövőre. Ha ezt a munkáltatók és a munkavállalók is elfogadják, valamint ha a béremelés a következő években is folytatódhat, 5-6 év alatt reálértéken akár 40 százalékkal is emelkedhetnek a bérek. Cser Ágnes közölte: ragaszkodnak ahhoz, hogy az ez év júniusában elfogadott új egészségügyi bértábla a januártól érvényes minimálbérre épüljön. Ez már csak azért is elvárás, mert a kormánnyal kötött bérmegállapodásban is szerepel, hogy a nemzetgazdaság helyzetének függvényében újratárgyalják a bértáblát.
A megbeszélésen az egészségügyi államtitkársággal megállapodtak abban, hogy áttekintik, milyen fizetésért dolgozik a diplomás gazdasági-műszaki háttérszemélyzet. Ezek a szakemberek ugyanis évek óta kimaradtak az egészségügyi bérfejlesztésből, és a szakszervezet be szeretné bizonyítani, hogy a más ágazatban hasonló munkakörben dolgozó szakemberektől is elmarad a bérezésük. Ahogyan azon egészségügyi dolgozóké is, akiket a szociális ágazatban foglalkoztatnak, és akiknél szintén bérrendezés szükséges.
Magyar Idők