40 évesen nyugdíjasként? Akik már csak hobbijuknak élnek
FIRE-mozgalom. Nem a tűzről szól, hanem egy angol kifejezés betűszava (Financial Independent Retirement Early), a pénzügyileg függetlenné vált, munkajövedelemre rá nem szoruló, hobbijuknak vagy kedvenc munkájuknak élő emberek közössége. Bemutatjuk Valiskó Gyöngyi világutazó bloggert és Bognár Balázst a mozgalom magyarországi vezetőjét. Balázs már tíz éve "korai nyugdíjas" vagy ahogy fogalmaz szabadságra ment. Állítja, fiatalként havi 30 ezer forint félretételével is elérhető, hogy egy idő után a hozamokból, passzív jövedelemből éljünk. Hogyan is?

Három éve már csak a befektetéséből él az ismert utazó blogger, Valiskó Gyöngyi. Ehhez azonban kemény munka vezetett a 20 évig topmenedzserként dolgozó nő életében: nem kevés lemondás és pénzügyi tudatosság kellett hozzá. Ő is tagja az úgynevezett FIRE-mozgalomnak.
Gyöngyi hobbija az utazás, már 140 országban járt, legutóbb, év elején 10 napot töltött Dél-Szudánban, előtte pedig 2024-ben fél évet volt Dél-Amerikában. Munka mellett aligha utazgathatna így az ember, munka nélkül viszont a világjárás fedezete nem teremtődik meg. Nem így Gyöngyinél, aki 3 éve nem dolgozik, hanem a vagyona hozamaiból él úgynevezett FIRE-ként.
„Multinacionális cégeknél dolgoztam alkalmazottként összesen 28 évet, de közben 2012-körül eldöntöttem, hogy én nem akarok nyugdíjas koromig ilyen helyen dolgozni, majd 8-10 év rákészüléssel értem el azt az állapotot, hogy fel tudtam mondani és el tudtam szabadulni, így 2022 januárjától nem dolgozom” – mondta Dr. Valiskó Gyöngyi. A gyógyszerész és közgazdász végzettségű nő 19 évig volt felsővezető egy multinál, ami a fokozott stressz és igénybevétel mellett természetesen jelentős havi bérrel és egyéb juttatásokkal járt. Mivel tudta, hogy egy „szemmel látható” összegű nyugdíjat kap majd, ezért arra törekedett, hogy annyi vagyont gyűjtsön össze, amennyinek az időszakos hozamaiból meg tud élni az addig hátralevő mintegy 15 évben, illetve a nyugdíj mellett is legyen kiegészítő jövedelme az esetleges egészségügyi kiadásaira. Elvált, gyermeke nincs, így csak magára kell gondolnia az anyagi dolgokban is. „Húsz éve könyvelem a havi kiadásaimat, mert szeretem tudni, hogy mire költök és mennyit. Nem élek egyébként luxusban, nem veszek magamnak milliós órákat, nincsenek ilyen allűrjeim, bár megvehettem volna ezeket már akkor is, mikor felsővezető voltam, de nem érdekeltek. Talán onnan is fakad, hogy gyerekkorom óta rengeteget utazok és a kedvenc kontinensemen, Afrikában azt láttam, hogy az emberek mennyire kevés kiadással és mennyire egyszerűen is meg tudnak élni” – avat be a pénzzel kapcsolatos attitűdjeibe.
Valiskó Gyöngyi
Gyöngyi 30 évesen, volt férjével építette fel az első családi házát, majd válás után már egyedül ismételte meg ezt. Aztán céges jutalmakból és bónuszokból valamikor 2010 környékén vett egy lakást is. Felújította, de évekig nem volt érdemes kiadni, olyan alacsonyak voltak a bérleti díjak, utána viszont kiadta és ebből lett „egy minimális passzív bevétele” még a fizetése mellé. 2016 körül vett még egy lakást, szintén nagyon jó áron, amit két héten belül egy tisztasági festés után ki lehetett adni. A lakást öt év után eladta, gyakorlatilag 140 százalékos haszonnal. Ingatlanba fektette a pénzét, mert a befektetésekkel nem tudott foglalkozni napi 12 óra munka mellett. „Nyilván van állampapírom, nyilván van vagyonom, egy nagy része egyébként euróban van, nem forintban tartom. Abban is szerencsém volt, hogy jó ütemben váltottam át euróra. A vagyonom mintegy fele ingatlanban van, a másik fele pedig különböző befektetésekben. A tőzsdét most tanulom a FIRE-csoport tagjaként” – osztja meg jelenlegi anyagi helyzetét Gyöngyi. Harmadik éve a hozamokból, bérleti díjakból él „továbbra is vezetem a költségeimet és nem csökkentettem az életszínvonalon” – teszi hozzá. A vagyonát menedzseli, emellett hobbijának az utazásnak él, de állatok mentésére is fordítja pénzét. „Milliókat költöttem, mentett kutyák rehabilitációjára, meg állatorvosi költségeire” – meséli.
Ahhoz, hogy valaki ezt elérhesse, először is tanulni kell. „Az interneten manapság minden elérhető a pénzügyi tudatosságról és az embernek meg kell tanulni jól menedzselni a költségeit, erre is vannak már manapság applikációk. Ehhez az életvitelhez megfelelő önismeret kell és az elegendő mennyiségű tőke megszerzése után bele lehet vágni” – summázza tapasztalatait Valiskó Gyöngyi.
Mi az, hogy FIRE?
„Hogy ez kinél mennyi pénzt jelent, az mindenkinél az egyéni életszínvonaltól, az egyéni igényszintektől függ. Van egy 4%-os szabály, ami azt jelenti, hogyha van egy adott mennyiségű pénzed, és abból évente 4%-át veszed ki, akkor soha nem fog elfogyni a pénzed, hogyha amerikai tőzsdére van befektetve, a múlt alapján” – magyarázza a HR Portálnak a mozgalom magyarországi alapítója Bognár Balázs.
A FIRE-mozgalom, a Financial Independent Retirement Early szóösszetételből ered, ami korai nyugdíjazást, anyagi függetlenséget jelent. Ez alatt azt kell érteni, hogy valaki a befektetéseiből, – legyen az ingatlan vagy értékpapír – annak a hozamából meg tud élni, tehát nincs effektíve rákényszerítve a munkára. „Ha akar dolgozik, ha nem akar, nem dolgozik” – magyarázta Balázs. Saját példáját hozza kiegészítésül: „én is dolgoztam 15 éven keresztül, főiskola, egyetem után. A megkeresett pénzemnek minél nagyobb részét tudatosan, a legelejétől kezdve megpróbáltam megtakarítani. Ez nem „kenyéren és vízen élés”, de azért nem költöttem „hülyeségekre”, hanem azt már rögtön akkor befektettem a tőzsdére, és ez szépen, mint egy hógolyó effektus – ez a kamatos kamat hatása – évről évre egyre többet fog érni. Így amiket korábban megtakarítottál, azok egymásra épülnek, és 15-20 év alatt ez föl tud épülni egy akkora portfólió, aminek a hozamából meg lehet élni.” Bár ehhez – életszínvonaltól függően legalább 100-300 millió forintot kell összegyűjteni, Balázs szerint ez nem meggazdagodás, ez inkább csak anyagi biztonságot jelent.
„Ennek a célja nem minden áron való menekülés a munka világából, sőt, keress egy olyan munkahelyet, ahol te jól érzed magad, ki tudsz bontakozni, jó a fizetésed, jó a karriered. Aztán a megtakarításaidból építsd fel a korai nyugdíjadat, tehát ne 65-70-75 éves korodig dolgozz éjjel-nappal, és akkor utána vagy egészséges maradsz még, vagy nem, vagy túléled, vagy nem, hanem hogy legyen egy korábbi nyugodt életed, ahol már ki is léphetsz a munkából, vagy átmehetsz egy olyan munkahelyre, amit te jobban szeretsz csinálni” – magyarázza a magyar FIRE-alapító. A tapasztalatok szerint miután elérték a FIRE szintet nagyon sokan ezt önmegvalósításra használják: nyitnak egy vállalkozást, amit korábban a szívük csücske lett volna, de éjjel-nappali munkavégzés esetén nem tudták volna megvalósítani.
Ki korán kel, korai nyugdíjazást lel
„46 éves vagyok, 18 évesen nekem már értékpapírszámlám volt, és nem tudom, hogy miért. Nekem ez valahogy „bekattant” annak idején és teljesen természetes volt a számomra, hogy a legelejétől megtakarítottam, ezt főként a tőzsdére fektettem be hosszútávú befektetésekbe és én azt gondoltam, hogy olyan 35-40 éves koromra elérem azt, hogy akkor így már várhatóan nem kell többet dolgozni az életben. Persze közben azért voltak nagy hullámok: 2008, illetve 2009-ben a válság miatt. El is buktam a már addig befektetett, meg megtakarított pénzemnek a felét, emiatt lelkileg azért összetörtem. (Ezért is hoztunk létre olyan csoportot, ahol egymást segítjük ötletekkel-tanácsokkal, hogy ilyenek ne következzenek be.) Akkor még dolgoztam, és azt számoltam, hogy két-három évnyi munkabéremet buktam el, de úgy voltam vele, hogy majd újra megkeresem. Ez be is jött, ugyanismár 10 éve vagyok így független, vagy hát én úgy szoktam mondani, hogy szabadságra mentem” – meséli Balázs.
Elmondása szerint sokan vannak viszont úgy a magyar csoportban, akik nem szakadnak el a munkától, de csak heti két-három nap járnak be dolgozni, vagy a hagyományos beosztotti státuszból átmentek projekt jellegű munkába. Emellett felszabadul egy csomó idő, amit ki a hobbijára, ki az utazásra, ki a családjára fordít, más vállalkozást épít. „Múltkor egy hölgy azt mesélte, hogy ő besegít egy kórházban társadalmi munkában. Nagyon sok emberre pedig az jellemző, hogy akár van egy jó vállalkozása, amit ő épített fel és „a gyerekének tekint”, vagy egy nagyon magas presztízsű beosztott, vagy felsővezetői pozíciója, és ez az önértékelésének egy nagyon jelentős része, és egyszerűen nem meri elengedni, pedig már úgy megtenné, ráadásul anyagilag bőven meg is teheti, de nem tudja mit fog akkor majd csinálni, hogyha így felszabadul minden ideje. Én azt mondom, hogy aki vívódik, menjen el egy próba FIRE-évre és nézze meg, hogy ez neki bejön-e, vagy nem. Ha utóbbi, akkor vissza kell menni dolgozni. Amúgy is, ha mondjuk az alatt az egy év alatt elvégez valami új képzést, vagy tanul valami újat, lehet, hogy több pénzért, jobb helyre tud visszamenni dolgozni” – érvel az alapító.
Együtt könnyebb
Nem csak a kiváltságosoké ez a lehetőség, merül fel a kérdés, akik alaposan elmélyednek a befektetések terén és aszkétaként élnek? – merül fel a kérdés, de Balázs azt mondja, hogy 20 év alatt szinte bárkinek elérhető az anyagi függetlenség, ha tesz érte, ráadásul nem is kell aszkétaként élnie. „Ha havi 30-50 ezer forintot félre tudsz tenni, az a meglepő, hogy ilyen kevés pénzből is ez elérhető. A legtöbb ember, ha van 30 ezer forintja, akkor inkább lecseréli a telefonját egy jobbra. Azzal lehet, hogy egy hétig boldogabb, de két hét múlva pont ugyanazt fogja tudni az a telefon is. Fiatalon azonban, míg az ember otthon él, ha nyit egy értékpapírszámlát, mi azt szoktuk neki mondani, hogy „figyelj, te mindegy, mibe fektetsz, ha te nagyon rosszul fektetsz be, akkor is gazdag leszel 20 év múlva, ha a világ világ marad”.
A mozgalom ebben tud segíteni, hogy azok, akik bekapcsolódnak, egy olyan know-how-t, egy olyan információmennyiséget, segítséget tudnak a közös munka által együtt, a fejösszedugás révén megtudni, amivel – nyilván a saját gondolataikkal, erőfeszítéseikkel együtt – de végül kilyukadhatnak ott, hogy több pénzük lesz. Ez pedig sokat jelenthet, az ember ugyanis 40 évesen, meg 50 évesen már lehet, hogy elfárad, vagy esetleg elveszti az energiáját, vagy bármi történik, ne adj’ Isten, egészségügyileg, vagy más dolog történik az életben, akkor lenne mihez nyúlnia, mert megvan az anyagi biztonsága” – szögezi le Bognár Balázs.
A nyitóképen Bognár Balázs
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Bár a kampányidőszakban a pártok bőkezű ígéretekkel próbálják megnyerni a nyugdíjas szavazókat, a legnagyobb kérdés az, hogy ezek mennyire... Teljes cikk
Nem kellene novemberig várni az extra nyugdíjemeléssel – üzeni a kormánynak a nyugdíjas parlament. Az elnök szerint a korrekciót már a következő... Teljes cikk
A végkielégítést a nyugdíj alapjául szolgáló nettó havi életpálya átlagkereset meghatározásánál figyelembe kell venni, mert a végkielégítés... Teljes cikk
- Mennyi vonható le legfeljebb a nyugdíjamból? 1 hete
- Vitályos Eszter: a kormány garantálja az inflációkövető nyugdíjemelést 2 hete
- Magyar Péter: a Tisza megtartja a 13. havi nyugdíjat 3 hete
- Befolyásolja-e a végkielégítés a nyugdíj összegét? 3 hete
- Az alacsonyabb nyugdíjak bevezetése és a nyugdíjkorhatár emelése miatt általános sztrájk indult 3 hete
- Bejelentették a nyugdíj-kompenzáció részleteit 4 hete
- Bejelentették, mekkora lesz a nyugdíjkompenzáció és mikor érkezik 4 hete
- Méltányossági nyugdíjemelés 1 hónapja
- Nyugdíjkorrekció 2025 1 hónapja
- Csak a magyarok egy százaléka gondolja úgy, hogy jó a nyugdíjasok anyagi helyzete 1 hónapja
- Változás, ekkor utalják a nyugdíjat és a családi pótlékot áprilisban! 1 hónapja