A német vállalatoknál is gond a szakemberhiány
Gazdaságilag jól érzik magukat a közép-kelet-európai régióban működő német vállalatok, derül ki abból a felmérésből, amelyet 15 országban végeztek az ott tevékenykedő német külkereskedelmi kamarák. A szakképzett munkaerő hiánya hasonlóan sújtja a régió országait - írják sajtóközleményükben.
Javult a gazdasági helyzet megítélése
A legtöbb országban tapasztalt erős növekedési környezetnek köszönhetően az előbbi felméréshez képest a nemzetgazdaság, a saját szektor és saját vállalat, valamint a 2018-as kilátások is javultak majdnem minden országban. Régiós szinten a jelenlegi gazdasági helyzet és az idei kilátások a legjobb értékelést kapták a gazdasági válságot megelőző 2007-es év óta.
A résztvevők többsége arra számít, hogy 2018-ban fennmarad ez az erős gazdasági növekedés. A magas bel- és külföldi keresletre alapozva, a vállalatok a legtöbb országban több beruházást, valamint több munkatárs felvételét tervezik. Régiós szinten minden második vállalat növekvő beruházási kiadásokra és magasabb létszámra számít.
Elégedettség a gazdasági környezettel
A felmérés részletesen elemzi az üzleti környezet minőségét is. A régió egészét tekintve, csak kisebb változásokat mutatott a helyi gazdasági környezettel való elégedettség, bár több kérdésben viszonylag nagy különbségek tapasztalhatók az egyes országok között.
A munkapiaci adottságok esetén azonban folytatódott az elmúlt pár év kedvezőtlen trendje. Legfőképpen a képzett munkaerő rendelkezésre állása okoz növekvő gondot a cégeknek. Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában és Bulgáriában még az átlagosnál is súlyosabbnak érzik a munkaerőhiányt.
A gazdaságpolitikai környezet, pl. az adózás, a jogbiztonság, kiszámíthatóság, korrupció, közbeszerzések átláthatósága és a bürokrácia területén számos vállalat továbbra is elégedetlen, ezen belül a korrupció tekintetében különösen nagy az elégedetlenség több országban is.