Megjelent: 2 éve

A fiatalabb generációk megszólítása lehet a nyugdíjpénztárak jövőjének kulcsa

A pandémia alatt az önkéntes pénztárak megmutatták, hogy rendkívüli körülmények között is képesek gyorsan, hatékonyan reagálni, és biztonságban gyarapítani tagjaik nyugdíj- és egészségcélú megtakarításait. Az ügyfelek pedig mindezt töretlen bizalommal hálálták meg, amit igazolnak az első félév kiemelkedő eredményei – hangzott el az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) által szervezett Pénztárkonferencián.

Az egészségpénztárak esetében 23 százalékkal, a nyugdíjpénztárak esetében több mint 9 százalékkal emelkedett a befizetések összege a tavalyi év első félévéhez képest. A konferencia előadói szerint ez bizonyítja, hogy a hazai lakosság számára továbbra is fontos az anyagi gondoktól mentes időskor, valamint az egészséges jövő. Ugyanakkor a szektor következő 20 évének biztosítása szempontjából elengedhetetlen a fiatalabb generációk megszólítása.

Mintegy kétmillió hazai öngondoskodó számára a pandémia jellemezte, elmúlt több mint másfél év során is kiemelten fontos volt, az anyagi gondoktól mentes időskor, valamint az egészséges jövő biztosítása. Ennek megteremtésében pedig kiszámítható, megbízható partnerként tekintettek a hazai pénztári szektor szereplőire, akik szolgáltatásaik gyors fejlesztése mellett, transzparens kommunikációval és hosszú távon kiszámítható hozamokkal hálálták meg a bizalmat.  Ezt igazolják az ÖPOSZ által képviselt pénztárak első féléves, kiemelkedő eredményei is.

Az önkéntes nyugdíjpénztárakba több mint 49,97 milliárd forintnyi befizetés érkezett az idei év első felében, ami több mint 9 százalékos bővülés a tavalyi év azonos időszakához képest. A kiemelkedő eredményben idén is az egyéni befizetőké volt a főszerep, akik mintegy 33,98 milliárd forinttal növelték nyugdíjcélú megtakarításaikat.

Az egészségpénztáraknál szintén erősen zárták a félévet. Hiszen az első hat hónap során a befizetések összege elérte a 19,217 milliárd forintot, ami 23 százalékos bővülés a tavalyi év azonos időszakához képest. A nyugdíjpénztárakhoz hasonlóan az egészségpénztáraknál is az egyéni befizetéseké volt a főszerep, hiszen a pénztártagok 15,616 milliárd forintot tettek félre az egészségükre.

Az első féléves eredményekből az is világosan láthatóvá vált, hogy a pandémiás időszakban az egészségpénztárak egyre fontosabb szerepet töltöttek be a tagok életében, hiszen a felhasználások összege 17,5 százalékkal emelkedett, meghaladva a 25 milliárd forintot.

„Az elmúlt másfél év, de különösen az elmúlt hat hónap bebizonyította, hogy mind a munkavállalók, mind a munkáltatók megbíznak az önkéntes pénztári szektorban és továbbra is fontosnak tartják a nyugdíj- és egészségcélú öngondoskodást. Külön pozitívum volt számunkra, hogy az elmúlt negyedévben mind az egészség, mind a nyugdíjpénztári befizetések között, több év óta először a munkáltatói befizetések aránya emelkedni tudott. Régóta hangsúlyozzuk, hogy a munkaadóknak fontos szerepük van a dolgozóik hosszútávú jövőjének biztosításában” – mondta el Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke.

Ugyanakkor a szektor jövőjének szempontjából figyelmeztető jel a pénztártagok számának alakulása. Elengedhetetlen a fiatalabb generáció megszólítása, mind a szolgáltatásaink fejlesztésével, digitalizációjával, mind az öngondoskodás fontosságának minél korábbi bemutatásával. Ennek jegyében idén mi is megújítottuk honlapunkat, a penztar-konferencia.hu-t” – tette hozzá.

Az ÖPOSZ a konferencián bemutatta ez elmúlt másfél évben a szektorban végrehajtott digitális fejlesztéseket, melyek segítségével számos pénztárba akár teljesen elektronikus úton is be lehet lépni, illetve emlékeztetett rá, hogy az online tudásalapú versenyre, a Pénzmesterekre idén már több ezer diák nevezett.

Szeniczey Gergő, az MNB tőkepiacok és biztosítók prudenciális, fogyasztóvédelmi felügyeletéért és piacfelügyeletért felelős ügyvezető igazgatója kiemelte: „a pozitívan alakuló gazdasági kilátások az önkéntes pénztári szektorra is pozitív hatással voltak, ezért amennyiben az eddigi év trendjei tarthatóak, úgy a nyugdíjpénztári szektor rekordösszegű, az egészségpénztári szektor pedig csúcsközeli befizetésre számíthat 2021-ben. Ez részben a szektor megbízható és kiszámítható működésének, másrészt pedig a tudatos pénztártagok aktív szerepvállalásának, növekvő befizetéseinek köszönhető. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy elsősorban az egészség- és önsegélyező pénztári szektornak új csatornákat kell elérni, szorosabban együtt kell működni a magánegészségügyi szolgáltatókkal és a biztosítókkal az egészségügyi célú közvetlen magánkiadások intézményesítése érdekében. Az egészség- és önsegélyező pénztárak jövőjét az biztosíthatja, ha az aktív finanszírozó, szolgáltatást szervező és közvetítői szerepkört is magukévá teszik.”

  • 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása. Részletek Jegyek
  • 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket. Részletek Jegyek
  • 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal. Részletek Jegyek
További cikkek
Nem biztos, hogy nem lesz nyugdíjemelés novemberig

A Pénzügyminisztérium szerint álhír a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának elnökének nyilatkozata, amely szerint nem lesz évközi... Teljes cikk

Munkaerőpiac és nyugdíj: Nincsenek is olyan rossz helyzetben a nők Magyarországon

Magyarországon lényegesen kedvezőbbek a számok az OECD-átlaghoz képest: a magyar nők fizetett munkaóráinak száma és nyugdíjjövedelme sem tér el... Teljes cikk

Szinte senkit nem lep meg, hogy nyugdíjas éveiben is dolgoznia kell majd

A magyarok 71 százaléka úgy látja, nyugdíjas éveiben is dolgoznia kell, ezért a nyugdíjkorhatár betöltése után próbálnak olyan állást találni,... Teljes cikk