Alternatív juttatások bevezetésével növelhető a dolgozók elégedettsége
2019-től több változás is történt a béreket érintő közterhek és kedvezmények szabályozásában. Az előírások megfelelő alkalmazásával lényegesen csökkenthető a vállalatok bérköltsége - hangzott el az EY adózási rendezvényén.
„A bérek átlagos munkáltatói terhe több mint 76 százalék, szemben a béren kívüli juttatások 32,5 százalékával, így érdemes átgondolni, hogy az alapfizetésen kívül milyen ösztönző lehetőségeket tud a cég bevezetni” - hívta fel rá a figyelmet Oláh Veronika, az EY adótanácsadó szakértője. A fentieken kívül vannak adómentesen adható juttatások is - mint például a 2019-től új lehetőséget kínáló munkásszállás vagy a munkavégzéshez szükséges technikai eszközök, illetve a tréningek, amelyek körét szintén ki lehet használni - tette hozzá.
A különböző kedvezmények igénybevételével - bizonyos feltételek teljesülése mellett - a munkáltatói közteher akár a felére is mérsékelhető. A júliustól 17,5 százalékra csökkentett szociális hozzájárulási adóból például a dolgozók egyre szélesebb körénél vehető igénybe engedmény, ami munkavállalóként elérheti a havi mintegy 13-26 ezer forintot.
Ugyancsak érdemes - akár egy egészségnap keretében - felmérni és beazonosítani a megváltozott munkaképességű kollégák helyzetét a vállalatnál. A huszonötnél több embert alkalmazó cégeknek ugyanis rehabilitációs hozzájárulást kell fizetni az elmaradt foglalkoztatotti létszám után, ez a kötelezettség egy ezer fős vállalat esetében évi 67 millió forint.
„Az egészség kiemelten érzékeny személyes körülmény, ugyanakkor a dolgozónak is érdeke, hogy nyilatkozzon, ha megváltozott munkaképességű. Nettó bérének emelkedése mellett pénzbeli rehabilitációs ellátást és évente öt plusz szabadnapot is kaphat. Lényeges ezért időt szánni annak feltérképezésére, hány főt érint a szociális hozzájárulási adóból vagy a rehabilitációs hozzájárulásból érvényesíthető kedvezmény. A bérszámfejtés módosításával és önellenőrzéssel - amennyiben a körülmények nem változtak - ezek a kedvezmények öt évre visszamenőleg érvényesíthetők” - mondta el Oláh Veronika.
A szakember hozzátette, hogy a HR, a pénzügyi osztály és a bérszámfejtéssel foglalkozó kollégák együttműködése sok cégnél okoz nehézséget:
„A bérszámfejtés átvilágítása során az esetek 95 százalékában megállapítást teszünk - adóhiányt találunk vagy azt tapasztaljuk, hogy nem minden igénybe vehető kedvezményt használt ki a vállalat” - emelte ki Oláh Veronika. A jelenlegi folyamatok átvilágításával és ellenőrzésével, valamint az érintett osztályok megfelelő együttműködésének a kialakításával ugyanakkor biztosítható, hogy minden jogszabályban foglalt munkavállalókhoz kötődő kedvezményt ki tudjon használni a vállalat.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A munkavállalók számára gyakori juttatási forma a céges autó, de az ezzel kapcsolatos áfakezelés számos kihívást és buktatót rejt a... Teljes cikk
A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévben, mint tavaly - ismertette a Nemzetgazdasági... Teljes cikk
A húsvéti időszakban kiemelt szerepet kapnak a SZÉP-kártyák, melyekkel egyebek mellett vendéglátóhelyeken, hotelekben is lehet fizetni. Tavaly és... Teljes cikk
- Megvonható a munkaközi szünet a megváltozott munkaképességűektől? 2 hete
- Rekordon a munkával való elégedettség Amerikában, de nem a fiatalok körében 3 hete
- Befektetés az egészségbe: amikor a mozgás és a mentális jóllét a munkáltatónak is megtérül 3 hete
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 3 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 3 hete
- Újabb lépés a NEXON szolgáltatásfejlesztésében 4 hete
- Kultúra utalvány 2025: maximuma, felhasználása és formai kellékek 4 hete
- Sportbelépő adózása és juttatása 2025-ben: részletes útmutató 1 hónapja
- Fontos határidőre figyelmeztet a SZÉP Kártyával kapcsolatban a juttatási szakértő 1 hónapja
- A briteknél a cégek majdnem fele használja az AI-t a bérszámfejtésben 1 hónapja
- Itt a legújabb lista - Ők nem jelentették be dolgozóikat 1 hónapja