Annyira nincs munkaerő, hogy bárki bekerülhet az új uniós programba
10,4 milliárdos támogatásra pályázhatnak a közép-magyarországi cégek, hogy csillapíthassák munkaerő éhségüket. Egy álláskereső 2 éven át szakmát tanulhat és dolgozhat, miközben munkáltatója évente 2,2 millió forintot takaríthat meg utána. A teljes mértékben az unió által támogatott programba 10 ezer embert vonnak be 2018 végéig. Fontos kormányzati cél támogatni a közfoglalkoztatottakat, akik képesek és hajlandók a versenyszférában dolgozni – derült ki tegnap a Pest Megyei Kormányhivatal VEKOP 8. 1. 1. „Út a munkaerőpiacra” nyitókonferenciáján.
Azért vannak kiemelt célcsoportok: az alacsony iskolai végzettségűek, 25-35 közötti diplomás pályakezdőknek, tartósan állást keresők, 50 év felettiek és a közfoglalkoztatottak, akik a nyílt munkaerőpiacon szeretnének elhelyezkedni. Ők teszik ki a támogatottak mintegy felét.
„Ennyire átfogó program nem volt eddig, amely lefedi az összes hátrányos helyzetű álláskeresői csoportot” – mondta el a Pest Megyei Kormányhivatal (PMKH) képviseletében előadó Szabolcsi Viktor projektmenedzser.
Szélesebbé teszi a bevontak körét a „Vállalkozz itthon, fiatal!” (VEKOP 8. 3. 1., 1,04 milliárd forint) és a szintén e célcsoportnak szánt „Ifjúsági Garancia” program is (VEKOP 8. 2. 1., 4,2 milliárd forint).
Közép-Magyarországon összesen 10 ezer fős keretből „dolgoznak” 2 év alatt. Céljuk, hogy a projektből való kilépés után 6 hónappal a foglalkoztatottak száma 3 ezer fő legyen, a projektből kilépés pillanatában ez az irányszám 4900 fő, és 1600 alacsony végzettségű jelentkezőt akarnak valamilyen szakvégzettséghez juttatni.
„Szükség van az álláskeresők munkaerő-piaci integrációjára. Fontos kormányzati cél támogatni a közfoglalkoztatottakat, akik képesek és hajlandók a versenyszférában dolgozni” – mondta el előadásában Gerzsényi Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkaerő-piaci Programok Főosztályának tervezési referense.
„Nem könnyen, de teljesíthető indikátorok. Hasonlóak a korábbi programok indikátoraihoz” – értékelte a VEKOP-ot Gerzsényi Ágnes. A főváros és Pest megye így veszi ki a részét a programból:
Az alábbi folyamatokra pályázhatnak a munkáltatók a közép-magyarországi program 10 milliárdos költségvetéséből. Szabolcsi Viktor projektmenedzser kitért arra is, hogyan lehet támogatásokat halmozni, mivel ezek egymásra épülhetnek:
Az álláskeresőket első körben képzik, azután foglalkoztatják, amitől persze el lehet térni, ha kéz a kézben érkezik a bértámogatásért munkáltató és munkavállaló. Ennél azonban jellemzőbb lesz, amikor támogatott képzéssel kezdődik az együttműködés. Ha például elavult szakképesítéssel rendelkezik valaki, és újra tanulna, annak teljes költségét fizetik. Miközben az álláskereső intenzív módon szakmát tanul, megkapja a közfoglalkoztatási bérnek megfelelő bruttó 79 155 forintos keresetpótló támogatást. Több mint 70 tanfolyam indul majd; képeznek eladót, ívhegesztőt, szakácsot, szobalányt, ápolási asszisztenst, számítógépes adatrögzítőt; választható angolnyelv-tanulás és indítanak képzést munkáltatói igények alapján.
Ezután következhet a 90 napos munkagyakorlat-szerzési támogatás, amivel a jelentkező többször élhet – munkáltatónként csak egyszer –, feltételezve pl., hogy elege lesz a munkahelyéből, és elmegy egy másik vállalkozáshoz dolgozni. Azért lehet ez a programpont különösen népszerű, mert 90 napra 100 százalékos bértámogatást vehet fel a munkáltató, és nem jár továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel. Nincs felső korlát, de mérlegelési jogköre van a foglalkoztatási osztályoknak a támogatás megítélésénél. Adott munkakörben a reális béreket kell figyelembe venni. Egy munkáltató párhuzamosan több 90 napos munkagyakorlat-szerzési támogatást is igénybe vehet.
A hátrányos helyzetűek ezt követően részt vehetnek egy 8 hónapos támogatott foglalkozásban, ahol bérüknek 70 százalékát fizeti az unió, ha utána a cég minimum még 4 hónapig alkalmazza őket saját költségén. A bértámogatásnak itt sincs korlátja. (Hátrányos helyzetűnek számít szinte minden álláskereső, és az is, aki háztartásában gyereket nevel – jegyezte meg Szabolcsi Viktor. Az viszont szűkíti a pályázók körét, hogy bértámogatásra csak azok a cégek számíthatnak, melyek nettó létszámnövekedés elérésére képesek.) A 70 százalékos 8+4 hónapos bérköltség támogatás esetében a kiemelt célcsoportba tartozók kaphatnak előtte 90 napos munkagyakorlat-szerzési támogatást, kivéve a közfoglalkoztatottak, mert esetükben e két támogatás nem építhető egymásra.
Van olyan 8+4 hónapos konstrukció is, amelyben 8 hónap bérét 100 százalékban kifizetik a munkáltatónak. Ez kizárólag az alacsony iskolai végzettségűekre, az 50 év felettiekre és a közfoglalkoztatásból a versenyszférába átlépőkre vonatkozik. A Pest Megyei Kormányhivatal csak a minimálbér kétszereséig támogat, de adható magasabb bér is. Egy munkaügyi szakértő szerint et arra utal, hogy a program partner az adott munkáltató béremelési törekvéseihez. Már ha van ilyen szándéka.
Összegezve tehát egy személynek összejöhet akár 2 éves támogatott időszak, mialatt szakmát tanul és nem marad munka nélkül.
Megéri 8+4 hónapban gondolkodni, mert 1,5 és 2,2 millió forint megtakarítást hoz:

(A bruttó bérnél a minimálbér kétszeresével számoltak, a 12 hónapos támogatási időszakra pedig a szociális hozzájárulási adóval emelt összeggel.)
Támogatják a képzésre és munkahelyre utazást. Legfeljebb 1 évre, havi maximum 100 ezer forint lakhatási támogatást folyósítanak azoknak, akik a lakhelyüktől távol helyezkedtek el. Támogatják a vállalkozóvá válást is: ha valaki önfoglalkoztatóvá válik, annak 6 hónapra a minimálbérrel megegyező támogatást adnak.
Emellett a jelentkezők mentorálást, egyéni és csoportos álláskeresési támogatást, pszichológus közreműködését kapják a munkakezdéshez és a munkahely megtartásához. Ezeket a szolgáltatásokat külsős cégektől vásárolja meg a konzorcium.
Fontos tudni, hogy az érintettek a közfoglalkoztatási munkaviszony megszűnése után 30 napon belül kapcsolódhat be a programba. Erről az adott Járási Hivatal foglalkoztatási osztályán tájékozódhatnak.
Program a programban
A teljes projektösszeg felét, 5,095 milliárd forintot Pest megyei munkáltatóknak utalják. 5 ezer munkanélkülit vonnak be, és azt vállalták, hogy a projektből való kilépés után 6 hónappal 1500-an dolgozzanak a nyílt munkapiacon. A projektből kilépés pillanatában ez az irányszám 2500 fő, és 840 alacsony végzettségű jelentkezőt akarnak valamilyen szakvégzettséghez juttatni. Hogy képzésre és bértámogatásra pontosan mennyit költenek, azt majd a megye határozza meg rugalmasan az igényeknek megfelelően.
Az érdeklődők a munka.hu oldalon találnak rá a VEKOP-ra, melynek gyakorlati megvalósítása idén március-áprilisban kezdődött el, ekkor állt fel a projektszervezet.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 1 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 1 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 2 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Megjelentek a Nemzeti Tehetség Program idei pályázatai 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 4 hete