Az ombudsman szerint sem aggályos a vasárnapi munkavégzés tilalma
A vasárnapi munkavégzés tilalma bevezetésének az ötlete meglepetésként érte annak idején a Nemzetgazdasági Minisztériumot is. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sokáig azt az álláspontot képviselte, hogy amikor minden ötödik ember vasárnap intézi a vásárlást, ezt nem bölcs dolog korlátozni. Azt is hozzátette, hogy Magyarország ma még nem olyan gazdag ország, ahol a legfontosabb probléma az, hogy vasárnap nyitva van-e valami vagy nincs. Ha pedig a munkáltató meg tud állapodni a munkavállalóval, miért ne lehetne nyitva. Lényegében ezen állásponttal azonosulnak mindazok, akik a tilalmat a mai napig támadják. A jogi lehetőségeket az országos népszavazás kezdeményezése, valamint az Alkotmánybírósági normakontroll jelenthetné, utóbbihoz azonban a többségnek csupán az ombudsmanon keresztül vezet az út.
Munkáltatói, munkavállalói szövetségek, pártok és magánszemélyek sokasága hosszú ideje országos népszavazási kezdeményezés útján támadja a vasárnapi munkavégzés tilalmának a hatályos szabályozását. Úgy vélik ugyanis, hogy a szabályozás nem szolgálja sem a munkavállalók, sem a munkáltatók, sem pedig a lakosság érdekeit.
Sokuknak rá kellett azonban döbbenniük arra, hogy nem lesz olyan kedvező csillagállás, hogy a kérdésüket elsőként nyújthassák be. Azonos tárgyban pedig egyszerre csak egy kérdést, az elsőként benyújtottat lehet vizsgálni. A problémát ugyanakkor sokáig az jelentette, hogy mire a Kúria hivatalosan közzétette volna a döntését, előtte titokzatos módon már meg is érkeztek az OVB-hez az újabb kérdések blokkolván ezzel a többieket alkotmányos joguk gyakorlásában. Nem segítette a tisztánlátást az sem, hogy a Nemzeti Választási Bizottság a saját korábbi döntéseiben foglaltakkal is gyakran vitába szállt. Sokunk meglepetésére azonban 2015. november 13. napján a Nemzeti Választási Bizottság a 137/2015. számú határozatával e tárgykörben kérdést hitelesített. A kérdés úgy szól, hogy „Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek vasárnap zárva tarthassanak?” A kérdés ugyanakkor nem az, hogy szabad-e zárva tartani (ehhez nem kell jogi szabályozás), hanem az, hogy kinek, mikor lehet nyitva tartani. Ennek következtében a zöld lámpa inkább az újabb időhúzásnak szólhat.
Alkotmányossági szempontból sem aggályos a szabályozás
A LIGA-VOSZ kezdeményezők a népszavazási kezdeményezéseik kudarcát követően az Ombudsmanhoz fordultak, és az előtte folyó eljárásban több ponton, sikertelenül támadták a szabályozás alkotmányosságát. Álláspontjuk szerint a törvény sérti többek között a vállalkozás szabadságát. Több alkotmánybírósági döntés is kimondta ugyanis, hogy „Magyarország gazdasága olyan piacgazdaság, amely a tulajdonformák egyenrangúságának, valamint a vállalkozás és a verseny szabadságának alkotmányosan elismert elve alapján működik.
A vállalkozás szabadsága és a vállalkozáshoz való jog a piacgazdaság egyik lényeges eleme. Alkotmányellenes, amennyiben a jogszabályi korlátozás nem a piacgazdaság előmozdítását, kiegészítését szolgálja, hanem az alapjog lényegét korlátozza, mely az Alkotmány 8. § (2) bekezdése alapján lényeges tartalmát tekintve még törvényhozási úton is korlátozhatatlan.” (ABH 2009, 597,600). Az ombudsman ezzel szemben úgy ítélte meg, hogy a szabályozás sem a vállalkozóvá válást, sem pedig a vállalkozói tevékenység gyakorlását nem lehetetleníti el. A Nemzeti Választási Bizottság ugyanakkor részben a vállalkozás szabadságára hivatkozva utasította el az „Egyetért-e Ön azzal, hogy vasárnap minden üzlet zárva legyen” szövegezésű kérdést (9/2015.).
Az ombudsman álláspontja szerint a szabályozás nem is diszkriminatív. Igaz ugyan, hogy különbséget tesz a jogalanyok között méret és tulajdoni forma alapján, ezek azonban nem védett kategóriák.
Támadták a szabályozást azon az alapon is, hogy az a jogalanyoknak nem biztosított kellő felkészülési időt, nem került sor társadalmi egyeztetésre, valamint előzetes hatásvizsgálatra sem. Az ombudsman álláspontja szerint ugyanakkor a kihirdetés és a hatályba lépés közötti két és fél hónap kellő felkészülési időt biztosított. Ezen túlmenően sem az előzetes hatásvizsgálat hiánya, sem pedig az érintettek véleményezésének az elmaradása nem tekinthető közjogi érvénytelenséget előidéző súlyos eljárási hibának.
Kéri Ádám
jogi szakértő, LIGA
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Elbukott a munkajogi népszavazás Olaszországban 3 hete
- Fagyigép, masszázs, borhűtő a munkahelyen: hódíthatnak az irodahotelek 1 hónapja
- A vezetők rejtett fegyvere: így alakítják át a munkahelyeket a túlélésért 1 hónapja
- A home office vége? 1 hónapja
- "Könnyű munka otthonról" - ezért kell vigyázni az álláshirdetésekkel 1 hónapja
- Lesz még egy munkaszüneti nap? Népszavazás jöhet december 24-ről 2 hónapja
- Egyre kevésbé gondolkoznak home office-ban a munkahelyek 3 hónapja
- Flexibilis terek: Irodák a hibrid munkavégzés korában 3 hónapja
- Felmérés: egészségügyi előnyökkel is járhat a hibrid munkavégzés 4 hónapja
- Hogyan jár a szabadság, ha gyermekem után részmunkaidőben tudtam visszatérni dolgozni? 4 hónapja