Bódis László: a doktori képzés kulcsfontosságú az innovációban
Magyarország akkor képes egyre jobban teljesíteni az innováció területén, ha kiemelt figyelmet kell fordít a doktori képzésben résztvevő hallgatókra. A kormány számos lépésével ezt célozta az elmúlt időszakban - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára az Óbudai Egyetemen a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) szervezésében megkezdődött Tavaszi szél című háromnapos nemzetközi konferencián.
Bódis László köszöntőjében kiemelte: Magyarországon ma egymillió lakosra mintegy 6500 kutató fejlesztő mérnök jut, ami több mint 50 százalékos előrelépés a 2010-es, 3000 fős adathoz képest. Hozzátette: Németországban, Finnországban 9000-10000 főt is eléri a hasonló adat, tehát van még teendőnk.
A doktori képzésekről szólva Bódis László kitért arra, hogy hazánkban - szintén lakosságarányosan - tavaly ősszel 3600 doktori képzésben résztvevő hallgató kezdte meg a félévet, ami megegyezik a vonatkozó osztrák adattal.
"Azt szeretnénk látni, hogy a doktori képzés minél nagyobb arányban folyjon a matematikai, természettudományi, informatikai, műszaki, valamint egészség- és agrártudományi szakokon. Jelenleg a doktori képzésbe belépők 30 százaléka választ ilyen szakot, ami 2018 óta 50 százalékos növekedésnek felel meg.A külföldi hallgatók aránya a hazai doktori képzésben jelenleg 25 százalék, ez az elmúlt öt-hat évben 80 százalékkal emelkedett. Versenytársaink itt 35-37 százalékon teljesítenek" - szögezte le Bódis László.
Mint elhangzott, a kormány tavaly meghirdetett innovációs programjában, a Neumann János Programban hét kiemelt intézkedést határoztak meg a doktori képzés vonatkozásában. Ezek közé tartozott, hogy megerősítették a kiválósági alapú ösztöndíjakat, nagyobb autonómiát biztosítottak a felsőoktatási intézményeknek, létrehozták az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programot évente 10 milliárd forintos támogatási kerettel.
"Ambicionáljuk, hogy a doktori képzések az eddiginél jobban mozduljanak el az iparral, a gazdasággal való együttműködés irányába. Ennek érdekében adókedvezményt adnak a PhD-képzésben résztvevő foglalkoztatottak után, és lehetőséget teremtettek arra, hogy a tudományos teljesítmény mellett az innovációs teljesítményt is ismerjék el az előmenetel tekintetében. Emellett a hitelképesség és a nyugdíjbeszámítás tekintetében is előre léptünk" - sorolta a helyettes államtitkár.
A konferencián együttműködési megállapodást írt alá a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) és a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ); a dokumentumot a NIÜ részéről Bódis László vezérigazgató, a DOSZ oldalán Molnár Dániel elnök látta el kézjegyével.
A Tavaszi szél konferenciát immár 27. alkalommal szervezték meg a hazai és a határon túli doktorandusz közösség számára. A pénteki szekcióban köszöntőt mondott még Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, Csépe Valéria, a Magyar Akkreditációs Bizottság ügyvivő elnöke, Borhy László, a Magyar Rektori Kamara elnöke, Benyó Zoltán, az Országos Doktori Tanács elnöke, Szabó István, a HUN-REN stratégiai és innovációs vezérigazgató-helyettese, valamint Viktor Patrik, az Óbudai Egyetem Diák Önkormányzatának elnöke.
MTI
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Így képzik a jövő AI-szakembereit Magyarországon 1 hete
- Tizedik alkalommal keresik Az Év Felelős Foglalkoztatóját 2 hete
- Ezért nehéz a kkv-nak jó könyvelőt találni 3 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 3 hete
- Megjelentek a Nemzeti Tehetség Program idei pályázatai 3 hete
- Az álláskeresők szerint képzési hiány van, nem pedig készséghiány 1 hónapja
- Mind-Diák: Szakemberhiány? Nézz körbe a gyakornoki csapatodban 1 hónapja
- Coach képzések: ezek az akkreditált üzleti coach képzők 1 hónapja
- Új ügyvezető igazgató az Austrotherm Kft.-nél 1 hónapja
- Újabb pályázati felhívást indítottak a kkv-k megerősítésére 1 hónapja