Csúcson a betöltetlen álláshelyek száma a kereskedelemben
Soha nem nőtt ennyire és ilyen mértékben a betöltetlen álláshelyek száma a boltokban. Németországban jelenleg 36 ezer bolti eladót keresnek - írja a blokkk.com oldal.
A legnagyobb gondban a boltos kereskedők vannak, ahol a foglalkoztatottak száma ugyan valamelyest mozdult, de hát ez azért kevés, különösen az üres álláshelyek mutatóinak tükrében. Évről-évre egyre nagyobb mértékű az üres álláshelyek számának növekedése, négy év alatt pedig négyszeresére ugrott. Bár közben tízezerrel csökkent a boltok száma, mégis folyamatos a munkaerőhiány.
A kisboltokban több emberre lenne szükség, de a magasabb bért nem tudják kifizetni. Emiatt a karácsonyi szezonban is sok bolton kint van a "rögtön jövök" vagy az "ebédszünet" felirat.
A multik is ugyanúgy keresik a munkavállalókat, ahogy korábban, vagy még nagyobb számban. A lap szerint a szakszervezet egy kicsit összekaphatná magát, mert a béreket a munkaerőhiány magától is növeli. A versenyszférában a havi bruttó átlagkereset a 2013. évi 239 ezer forintról 304 ezer forintra nőtt, negyedével lett több. A kereskedelemben 214 ezer forintról 269 ezer forintra emelkedtek a keresetek, ami ugyanakkora ütem. A multiknál lévő béremelkedés tovább növeli a kicsik hátrányát.
Az üres álláshelyek arányát nézve látható, hogy nem a kereskedelemben van a legnagyobb baj, hanem az info-kommunikációban, a feldolgozóiparban, az építőiparban és a vendéglátásban.
Egész Európában jelentős probléma a munkaerőhiány, Németországban 35 ezer eladó hiányzik, Franciaországban közel hat ezer. A legmeglepőbb adat, hogy ötezer utcai árust is keresnek, a legtöbbet, a javát Belgiumban, négyezernél is többet. Az élelmiszeriparban ötezer péket, cukrászt, négyezer hentest keresnek a nyugat-európai cégek. felszolgálóból, pultosból több mint húszezer, szakácsból több mint 18 ezer, fodrászból, kozmetikusból több mint tízezer a meghirdetett álláshelyek száma. Kicsit messzebbre kalandozva falazó kőművesből hatezer hiányzik, de társalkodóból, komornyikból is félezer fő.
blokkk.com
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
Fedezd fel a munka világát meghatározó fontos kalkulátorok világát! A cikkben bemutatjuk azokat az online eszközöket, amelyek segítségével... Teljes cikk
Az idővel való gazdálkodás az egyik legfontosabb kihívás minden munkavállaló és munkáltató számára. A munkaidővel kapcsolatos szabályok és... Teljes cikk
Az állami alkalmazottak bérezésének és a juttatásainak meghatározásához különböző bértáblákat alkalmaznak, mint például a pedagógus... Teljes cikk
- Az érettségizők számának alakulása az elmúlt években 2 hete
- Miért fontos a webáruház integráció? 2 hete
- Hol van itt válság? Már szinte mindenki dolgozik az EU-ban 4 hete
- Czomba Sándor: Beruházások nem maradhatnak el a munkaerő hiánya miatt! 1 hónapja
- Kell-e félni a külföldi munkavállalóktól? Interjú Gazsi Attilával, a VOSZ elnökhelyettesével 1 hónapja
- Ötezer cég szűnt meg december óta Magyarországon 1 hónapja
- Egyre népszerűbbek a villamosipari képzések 1 hónapja
- Hamarosan még 500 ezer emberre lesz szükség a magyar munkaerőpiacon 2 hónapja
- Öldöklő harc folyik a kékgalléros munkaerőért 2 hónapja
- Itt a Yettel három új igazgatója 2 hónapja
- Nagy Márton: félmillió ember hiányzik a munkaerőpiacról 2 hónapja