Erasmus-ösztöndíj - "a hallgatók nem lehetnek politikai csatározások áldozatai"
A héten Budapesten zajlott az EU Ifjúsági Konferenciára, ahol az uniós országok csaknem 250 delegáltja és ifjúsági szervezeteinek elnökei tanácskoztak. A konferencián szóba került az Erasmus-ügy is, amelynek lezárását kezdeményező magyar javaslatra az Európai Bizottság 2023 novembere óta nem reagált. A Nemzeti Ifjúsági Tanács ezért most felszólítja az Európai Bizottságot, hogy ne várjon tovább, mert minden magyar hallgató érdeke, hogy legkésőbb az év végéig megoldódjon a kérdés. Kérik továbbá a magyar kormányzati szereplőket, hogy tegyenek meg mindent a helyzet megnyugtató rendezése érdekébe - olvasható a szövetség közleményében.
“Mi, mai európai fiatalok, az Unió előnyeit természetesnek vesszük, de emlékeznünk kell arra, hogy ezek a jogok nem maguktól értetődőek. A Schengeni Térség és az Erasmus+ Programok hidakat építenek az országok között, és egy közös európai identitást erősítenek. A Nemzeti Ifjúsági Tanács ezek fenntartása érdekében több ezer fiatal aláírását gyűjtötte össze annak érdekében, hogy a magyar felsőoktatási intézmények ne legyenek kizárva az Erasmus+ programból. Az Erasmus+ nem válhat politikai játszmák eszközévé, és a hallgatók nem lehetnek politikai csatározások áldozatai.” - emelte ki a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke, Kovács Péter a rendezvény megnyitóján.
Mint ismert, az uniós tagállamokat tömörítő Európai Tanács 2022 decemberi döntése nyomán az Európai Bizottság úgy határozott, hogy a modellváltó magyar egyetemeket kizárja Erasmus+ és Horizont Európa programjaiból. Az intézkedés nyomán 182 ezer hallgató, köztük 30 ezer külföldi esik el a nemzetközi tapasztalatszerzés ezen lehetőségétől. A Nemzeti Ifjúsági Tanács 2023 áprilisában petíciót indított azért, hogy a modellváltó egyetemek hallgatói továbbra is részt vehessenek az Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programjában. Ennek részeként több mint 2.000 érintett fejezte ki véleményét, kérve az Európai Unió intézményeit, hogy oldják fel a korlátozásokat és állítsák vissza részvételi lehetőségüket a programban. Az egyetemi polgárok véleményének közvetítésére a Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség kiegészülve a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, a Doktoranduszok Országos Szövetségével és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetségével közös beadvánnyal fordult az Európai Parlament Petíciós Bizottságához, amely szakbizottság 2023 szeptemberében egyhangúlag úgy döntött, hogy nyitva tartja a petíciót és választ kér az Európai Bizottságtól.
A magyarországi Nemzeti Ifjúsági Tanács aktívan részt vett a belga-spanyol-magyar európai elnökségi trió ifjúságpolitikai eseményeit koordináló European Steering Committee munkájában, így az EU Ifjúsági Konferencia lebonyolításában társszervezőként is aktív szerepet vállalt. A 18 hónapon át tartó elnökségi ciklus a 11 “Európai Ifjúsági Cél” közül az inkluzív társadalmak témakörével foglalkozott és a partnerek közös megegyezése alapján a Magyarországon szervezett konferencia fókuszában a vidéki fiatalok lehetőségeinek javítása valamint az európai uniós ifjúsági párbeszéd mechanizmusának jövője állt. A találkozó keretében a fiatalok javaslatokat fogalmaztak meg a vidéki fiatalok demográfiai, mobilitási és munkavállalási helyzetének előmozdítása kapcsán. A munkacsoportok foglalkoztak az Erasmus+ Program helyzetével is, amely kiemelt lehetőségeket biztosít a kevesebb lehetőségekkel rendelkező fiatalok számára. A Nemzeti Ifjúsági Tanács célja volt, hogy az esemény során minél több delegált tudomást szerezzen arról, hogy a magyarországi fiatalok 2024 őszétől nem vehetnek részt az Erasmus+ programban.
Országos Sajtószolgálat
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Megjelentek a Nemzeti Tehetség Program idei pályázatai 3 hete
- Már 20 ezren használták a családi adókedvezmény-kalkulátort 3 hete
- Veszélyes tendencia: nőtt a fiatal munkanélküliek aránya az EU-ban 1 hónapja
- Újabb pályázati felhívást indítottak a kkv-k megerősítésére 1 hónapja
- Varga Mihály is megszólalt az MNB-s elbocsátások kapcsán 1 hónapja
- Több mint 250 munkavállalójától válik meg az MNB 1 hónapja
- Új ajtók nyílhatnak a Brexit után: brit–EU megállapodás készül a fiatalokról 2 hónapja
- A felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok aránya hazánkban - grafikon 2 hónapja
- Spórolni luxus, főleg a nőknek – nagy különbségek a fiatalok pénzügyeiben 2 hónapja
- Bizonytalan jövő, nulla megbecsülés: így érez a dolgozó fiatalok nagy része 2 hónapja
- Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV május elején 2 hónapja