Felmondhatnak-e mert romlott az egészségi állapotom?
Az elmúlt héten a munkaköri alkalmassági vizsgálatom során "nem alkalmas" minősítést kaptam (súlyos látás probléma, amiről a munkába állásomkor tudtak). A munkaszerződésem 2019.12.31-ig szól, a munkáltatóm nem kínált fel másik munkakört, illetve felmondani sem akar, azt szeretnék elérni, hogy én mondjak fel. A kérdéseim a következők: Jól tudom-e, ha ők mondanának fel most, akkor 12.31-ig kellene kifizetniük az alapbéremet egyösszegben? Abban az esetben, ha sem ők, sem én nem mondunk fel, nekik akkor is ki kell-e fizetniük az alapbéremet havonta?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 51. § (1) bekezdése alapján köteles a munkavállalót a munkaszerződése szerint foglalkoztatni. Vagyis mindaddig, amíg az Ön munkaszerződése hatályos (2019. december 31-ig), a munkáltatót semmi esetre sem terheli munkakör felajánlási kötelezettség. A munkáltató másik munkakört jelen esethez hasonló helyzetekben csak akkor köteles felajánlani, ha a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát kívánná a munkavállaló egészségi állapotára tekintettel felmondással megszüntetni.
Abban az esetben, amennyiben a munkáltató meg kívánná szüntetni az Ön munkaviszonyát, ezt két féle módon tehetné meg: 1) Azonnali hatállyal indokolás nélkül, feltéve, hogy megfizeti Önnek a jogviszonyból hátralévő időre (azaz 2019. december 31-ig) járó távolléti díját; vagy 2) Rendes felmondással az Ön képességbeli hiányosságára, illetve a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő körülményre történő hivatkozással. Utóbbi esetben Ön a felmondási idejét köteles lenne letölteni, azonban annak legalább felére a munkáltatónak mentesítenie kellene Önt a munkavégzési kötelezettség alól.
Amennyiben sem Ön, sem a munkáltató nem kívánja a munkaviszonyt megszüntetni, akkor Ön – mivel nem alkalmas munkakörének ellátására – nem végezhet munkát munkaszerződése szerint. Ebben az esetben Önt az Mt. 146. § (1) bekezdés szerinti állásidő illeti meg. Ez az intézmény arra szolgál, hogy ha a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (vagyis nem ad munkát a munkavállalónak), a munkavállaló ekkor is rendelkezzen jövedelemmel. Az állásidőre a munkavállalót alapbér illeti meg.
Sajnos abban a kérdésben azonban a rendelkezésre álló adatok alapján nem tudok nyilatkozni, hogy érdemes-e Önnek bírósághoz fordulnia, mivel a munkáltatót nem lehet kötelezni arra, hogy a munkaviszonyt megszüntesse, csupán a méltányos mérlegelés, valamint az együttműködési kötelezettség alapelveivel lehetne ellentétesnek minősíteni a munkáltató eljárását. Mindezt azonban csak az ügy összes körülményének ismerete alapján lehetne eldönteni.
Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.