kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Hogyan foglalkoztassunk nyáron diákokat - és miért?

Az elmúlt években - sok más ágazat mellett - a diákmunkát szervező iskolaszövetkezeteket sem kímélte a munkaerőhiány: 2010-hez képest mostanra eltűnt a felsőoktatásban tanuló diákok egyharmada. Csökkent a férőhelyek száma az egyetemeken, és egyre több magyar diák megy külföldre továbbtanulni. A vonatkozó törvények szerint, ha a magyar diák hazajön nyári szünetre, de nem Magyarországon jár iskolába/egyetemre, akkor nem foglalkoztatható iskolaszövetkezeti kedvezménnyel. A hazánkban tanuló külföldi diákok viszont igen…

images

images

A nyári diákmunka évekkel ezelőtt „jó buli” volt, mára több esetben szinte gazdasági kényszerűség: az alacsony hazai bérekért dolgozó szülők gyermekeinek kiváló lehetőség az őszi iskolakezdés költségeinek részbeni fedezésére, a vállalkozások számára pedig a munkaerőigények költségtakarékos megoldását jelenti. Ugyanakkor egyszerűbb és kedvezőbb megoldás a munkaerő-kölcsönzésnél. A diákmunka egyedüli vetélytársa a szövetkezeti nyugdíjasmunka lehet, de a való élet azt mutatja, hogy a legtöbb, nagy múltú iskolaszövetkezet létrehozta a saját közérdekű nyugdíjas-szövetkezetét is.

A konstrukció nagyon is életképes, előnyökkel jár a diákok, a diákmunkát igénybevevő vállalkozások, és az iskolaszövetkezetek számára egyaránt.
Hogy miért? Vegyük sorra az előnyöket!

Tényleg kedvezőbb az ára?

A vállalkozások szemszögéből vizsgálva a kérdést, az egyik legfontosabb szempont a költség. A legmagasabb költséggel egyértelműen a saját alkalmazott foglalkoztatása jár, de a diákmunka alkalmazása nem csak a saját alkalmazottnál, hanem a kölcsönzött munkaerőnél, és az egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatott munkavállalónál (a továbbiakban: alkalmi munkavállaló) is kedvezőbb lehet. Vegyünk egy egyszerű példát: egy alkalmazott nettó 1.000 Ft-os bére kb. 2.110 Ft költséget jelent a vállalkozásnak (beleszámolva az átlagos szabadságot, betegnapokat, és a fizetett ünnepek átlagát is). Ha iskolaszövetkezet szervezésében foglalkoztatott diák végzi a feladatot ugyanekkora bérért, az iskolaszövetkezet szolgáltatási díja megállhat 1.450 forintnál. Látható tehát, hogy az alkalmazottak költségeivel szemben a diákmunka igénybevételének a költségei alacsonyabbak, a kapcsolódó adminisztrációs kötelezettség pedig kimerül a jelenléti ívek leigazolásában! Hasonlóan alacsony költséggel működhet az egyszerűsített foglalkoztatás, de ha a vállalkozás maga toboroz, szerződik a munkavállalóval, és még a napi bejelentéseket is intézi, az egy állandó munkatársnak szinte a teljes munkaidejét kitölti (persze létszámtól függően), és az ő költségeit is számolva már nem is olyan kedvező a foglalkoztatás költsége.

Ha számít a rugalmasság és a gyorsaság…

A rugalmasságot abból a szempontból vizsgáljuk, hogy ténylegesen csak a ledolgozott órákat kell-e kifizetni a munkaerő részére. A saját alkalmazott és a kölcsönzött munkaerő ebből a szempontból a legkevésbé rugalmas, hiszen nekik a teljes munkaidejükre kell feladatot, ezzel együtt fizetést biztosítani. Az egyszerűsített foglalkoztatás e téren már rugalmasabb, három-négy órára viszont nehéz alkalmi munkavállalót találni, míg diákot minden nehézség nélkül tudnak biztosítani ilyen rövid időre is az iskolaszövetkezetek. A rugalmasságot olyan szempontból is vizsgáljuk, hogy mennyi időbe telik, míg az igény megjelenésétől az új munkavállaló munkába tud állni. Ez az időszak a saját alkalmazottak és a kölcsönzött munkaerő esetében szinte azonos, mintegy 1-3 hét (egyszerűbb pozíciók esetében), bár a kölcsönzött munkaerő sok esetben számottevően rugalmasabb, elsősorban az elbocsátás, munkaszerződés felbontása szempontjából. Az alkalmi munkavállalók egy-egy napra is szervezhetőek, de adminisztrációt (szabályszerű bejelentés) igényel a foglalkoztatásuk, nem beszélve a foglalkoztatás időbeli korlátairól. Ezekkel összehasonlítva a diákmunka biztosítja a legnagyobb rugalmasságot: a reggel jelentkező igényre sokszor már délután munkába állíthatók a diákok, akár 1-2 órás feladatra is, és ha vége a munkának, egyszerűen hazamennek, minimális adminisztráció mellett (szerződéskötés az iskolaszövetkezettel, jelenléti ívek igazolása).

Mi a helyzet a dolgozók gyermekeinek foglalkoztatása esetén?

Még mindig sok, főleg nagyobb létszámú cégnél bevett szokás, hogy a nyári időszakban a szabadságok miatt kieső munkaerőt diákokkal pótolják, mégpedig saját dolgozóik 16-25 év közötti gyermekeivel. A szervezett diákmunka ebben az esetben is kedvezőbb megoldást jelent a vállalkozások számára, mivel az iskolaszövetkezetek a diákok nappali tagozatos jogviszonya alapján mentesülnek a TB-járulék befizetési kötelezettsége alól, így kedvezőbb áron juthat a vállalkozás a diák-munkaerőhöz. Az adminisztratív feladatok is minimálisra csökkennek, hiszen a diákokkal a munkaszerződés megkötését és minden kapcsolódó adminisztrációs terhet az iskolaszövetkezet végez. Ez a konstrukció a diákok számára is előnyös, mivel a havi bruttó bérükből csak a 15% SZJA-t kell levonni, a többi 85% a nettó bérük. Az előnyöket sok vállalkozás felismeri és alkalmazza, és ezeknél a cégeknél sok esetben a diákmunka a nyári szüneten túl is folytatódik, hiszen a főiskolai-egyetemi hallgatók egész évben szívesen dolgoznak.

Változások az elmúlt 10-15 évben

A kétezres évek közepén, június derekához érve hosszú, tömött sorokban álltak a diákok az iskolaszövetkezetek irodái előtt, abban reménykedve, hogy jut még nekik valami munka nyárra.

Kis túlzással most, 2019-ben, hosszú, tömött sorokban állnak a vállalkozások az iskolaszövetkezetek ügyfélszolgálatán, hogy jusson még nekik diák a nyárra.

A gyökeresen átalakult piaci viszonyok magukkal hozták a bérek emelkedését is. A legtöbb iskolaszövetkezet nem is köt megbízási szerződést minimálbéres foglalkoztatásra, mert úgysem talál rá jelentkezőt.

Sok vállalkozás elég nehezen érti meg, hogy megszűnt az az idő, amikor a szövetkezetek „küldtek” 2-5-10 diákot bármilyen munkára. Most a szolgáltatás igénybe vevőinek versenyeznie kell a diákokért: olyan bért és munkakörülményeket kell ajánlaniuk, hogy a hirdetést látva a diák arra a munkára jelentkezzen, és ne egy másikra. Mert a diákok válogathatnak. 2018 nyarán mondta nekem egy diák a telefonba: „Oké, küldjétek el, mennyi lenne a bér, aztán megnézek még két-három másik ajánlatot, és eldöntöm, hol akarok dolgozni!”

Kis könnyebbséget jelent a szövetkezeteknek, hogy a hazánkban tanuló külföldi diákok is egyre nagyobb arányban keresnek munkát, a hazai vállalkozások pedig lassan felismerik, hogy az ő foglalkoztatásuk milyen előnyökkel járhat!

Kurdi Ferenc
Operatív Igazgató
Pensum Csoport


  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
2000 forint az átlagos diákórabér, nyáron pedig újabb emelkedésre lehet számítani

A diákok foglalkoztatása még az egyszerűsített foglalkoztatásnál (EFO) is kedvezőbb ez a megoldás a cégek számára. Teljes cikk

Íme az UniYou Év Diákmunkahelye pályázatának győztesei

Hiánypótló kezdeményezést indított el tavaly az UniYou digitális iskolaszövetkezet, amely a diákmunkában dolgozó fiatalok számára hirdetett... Teljes cikk

A friss diplomások 78 százaléka már egyetemi tanulmányai alatt is dolgozott, sokan mennének külföldre

A tanulás melletti munkavégzés leginkább a nem nappali munkarendben tanuló hallgatókat jellemzi. Teljes cikk