Hogyan kezelhető a globális elöregedés?
A munkaerő-piac átrendeződése mellett számos új trend jelent meg, amelyek nagy kihívások elé állítják az európai HR-menedzsereket. A vállalatoknak szembe kell nézniük az akut munkaerőhiánnyal, az atipikus munkavégzési formák terjedésével valamint a "modern" munkavállalókkal, ez pedig újszerű humánpolitikai módszereket követel.
Az EU Gazdaságpolitikai Bizottságának jelentése szerint a foglalkoztattok számának csökkenését nem tudja megakadályozni, hogy a következő 40 évben mintegy 40 millió bevándorló érkezik majd az unióba. A Spanyolország népességével megegyező bevándorlói létszám csak részben és rövid távon tud megfelelő számú munkaerőt biztosítani. A foglalkoztatottak számának csökkenése a jelentés szerint csak úgy állítható meg, hogy a jelenleg inaktívak is a munkaerőpiacra lépnek, illetve a foglalkoztatottak tovább dolgoznak.
Akut munkaerőhiány Kelet-Közép-Európában
Bár az elöregedő társadalom miatt valamennyi tagországnak munkaerőhiánnyal kell szembenéznie, Kelet-Közép-Európa különösen súlyos gondok elé néz. Az olyan ágazatokban, mint az építőipar, tömeges elvándorlással kell számolniuk, miközben a lakosság jelentős része inaktív. Romániában mintegy 200 ezer állás betöltetlen, becslések szerint kétmillió román dolgozik külföldön, őket különböző kormányzati intézkedésekkel, például járulékcsökkentéssel igyekeznek hazacsábítani. Az unióban a legrosszabb foglalkoztatottsági adatokat produkáló Lengyelországban már nőket toboroznak építőipari munkákra, Bulgáriában pedig török munkavállalókat várnak a turizmus területére is. Hazánkban szakmunkásokból van a legnagyobb hiány, becslések szerint tíz év múlva százezer szakképzett munkavállaló hiányozhat munkaerő-piacunkról. A helyzetet orvosolhatja, ha a közép-európai kormányok megreformálják a társadalombiztosítási rendszereket, javítják a szakképzés színvonalát és fokozzák a belső mobilitást.
Öregségi stratégiák, nyugdíjreformok
Az 55 és 64 közöttiek munkaerő-piaci arányának javítása az EU Lisszaboni Stratégiájának is egyik fontos törekvése. Az abban megfogalmazott cél, hogy 2010-re ennek a korosztálynak átlagosan a fele legyen még aktív szereplő a munkaerőpiacon. A Lisszaboni Stratégia másik fontos célja volt a munkaerőpiacról kilépés átlagos életkorának növelése öt évvel 2010-ig.
Az állami politikák célja ezért egyre inkább az idősebb munkavállalók foglalkoztatási esélyeinek és munkaerő-piaci részarányának javítása felé mozdult el. Egyes tagállamok átfogó öregségi stratégiákat vezettek be, másokban pedig konkrét nemzeti célokat fogalmaztak meg a nyugdíjba vonulási életkor növelésére. Ausztriában, Finnországban, Franciaországban, Németországban és Spanyolországban a rugalmas nyugdíjba vonulást támogatják, sok helyen azonban széles körű tiltakozást váltottak ki a nyugdíjreformok.
Új humánpolitikai megoldásokra van szükség
A munkaerőpiac átrendeződése és a munka világában megjelenő új trendek a személyzeti szakemberek számára is kihívásokat tartogatnak. Az egyik legnehezebb feladatuk az lesz, hogy munkaerőt találjanak, és megfelelő ösztönző politikát alakítsanak ki, hogy megtartsák a tehetséges szakembereket. A munkaképes korú lakosság elöregedése önmagában más igényeket, munkastílust, ösztönzést követel. A magas életkor problémájának kezelésére egyes vállalatok programokat indítottak, amelyek súlypontja a képzésen, fejlesztésen és a rugalmas munkavégzésen nyugszik. Egyes szervezeteknél ennél is továbbmennek: már nem a munkavállalót teszik alkalmassá az adott munkára, hanem fordítva, a feladatokat igazítják a dolgozóhoz.
Napjainkra az informatikai, technológiai fejlődésnek köszönhetően átalakultak a munkahelyről, a munkaidőről alkotott fogalmak, a munkavégzés többé nem helyhez kötött. Emellett terjed az egyes munkafolyamatok kiszervezése, kihelyezése, amely a statisztikák szerint növeli a feszültséget és a versengést a munkavállalók között, miközben csökkenti a dolgozók elkötelezettségét. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy kiszervezésnél, vagy a vállalat nemzetközi bővítésénél a személyzeti politika mennyire hasonlítson, alkalmazkodjon az adott ország igényeihez. Közben nő a munkával való elégedetlenség, egyre kevesebben bíznak a menedzsmentben. A 80-as, 90-es évek óta megváltozott a karrierhez való viszony is, a munkavállalók már nem akarnak élethosszig egy munkahelyen dolgozni, bátrabbak, mobilabbak lettek, könnyebben váltanak. De hogyan lehet a megállíthatatlan trendekkel szemben növelni az elkötelezettséget és a hatékonyságot? Miként lehet kezelni a modern, "öntudatra ébredt" munkavállalókat? Az emberi erőforrás-menedzsment szakmának az elkövetkező években többek között ezekre a kérdésekre kell választ találnia.
Szilágyi Katalin, HR Portal
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Startupoknak épít jövőt az EU 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 1 hónapja
- Hogyan vonzzuk be a megfelelő jelölteket a digitális térben? 1 hónapja
- Újraírják az MI-stratégiát – már óvodától tanítani kell a mesterséges intelligenciát 2 hónapja
- Felmérés: A DEI programok csökkentése hatással van a nők munkahelyi viselkedésére és karrierterveire 2 hónapja
- Nincs elég takarító a horvát tengerparton, óriási összegeket lehet keresni 2 hónapja
- Ezzel a megoldással akár 2 nap alatt betölthetők az üres állások 3 hónapja
- Nem az a fontos, hogy ki mit végzett, hanem hogy mihez ért - milyen a készségalapú HR-stratégia? 3 hónapja
- Külföldi munkavállalók bejelentése - változó szabályok, fontos tudnivalók 4 hónapja