Hogyan küzdjük le gyermekünkkel közösen a koronavírus okozta akadályokat?
Az elmúlt hetekben a családok számos új kihívással találkoztak: otthoni munkavégzés, távoktatás, miközben meg kell küzdenie a bezártság érzéssel, a beszűkült élettérrel mind a felnőtteknek, mind a gyermekeknek. A Doktor24 Egészségközpont pszichológus szakembereinek tanácsát kértük azzal kapcsolatban, hogyan segíthetnek a szülők a gyermekeknek a helyzet kezelésében?
Kovacsics Leila klinikai szakpszichológus szerint a legfontosabb, hogy megmaradjon a család és a gyermek mindennapi életviteléhez szükséges rendszer, amelyhez igazodni tudnak a családtagok.
„A szülők most eleve szerep-összeegyeztethetetlenséggel küzdenek ebben az időszakban - egyszerre tanítanak, dolgoznak, végzik a házi teendőket és igyekeznek a gyermek szociális kapcsolódásait is kielégíteni. Bonyolult és kimerítő helyzet. Ezért azt tanácsolom a szülőknek, hogy legyenek megengedőbbek magukkal és gyermekükkel szemben is olyan területen, amelyen egyébként nem szoktak (pl.: tévénézés, kütyühasználat). Nem lehet most egyszerre mindent jól csinálni. Próbáljanak meg szülők maradni - beszélgetni, viccelni, játszani, vagy csak úgy, feladatok nélkül, együtt lenni a gyerekkel.” - tanácsolja a klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta.
Most tényleg együtt, egymásért
Beszéljük meg gyermekeinkkel, hogy mindannyiunknak új és kihívásokkal teli ez a helyzet, de ezek a változások csak átmenetiek, a mi érdekünkben történnek és egymást segítve ezt az akadályt is le tudja küzdeni a család. Juhász Dániel klinikai szakpszichológus azt tanácsolja, hogy legyünk valóban figyelemmel egymásra, erősebben, kitartóbban toleránsabban, mint azt megszoktuk: „Ahogy nálunk, felnőtteknél is megjelenhet a frusztráció, a munkával kapcsolatos motiválatlanság vagy a tehetetlenség érzése, a gyerekek is ugyanúgy küzdenek ezekkel az érzésekkel.
Mindennél fontosabb tehát ezekben az időkben az egymásra hangolódás, a másik megértése, a tolerancia és a szolidaritás. (…) Ha azt látjuk, hogy a gyerekek kedvtelenek, ellenkeznek vagy dühösek és frusztráltak, beszélgessünk velük, nyugtassuk meg őket és segítsünk nekik a helytállásban, de semmiképpen se büntessük őket azért, mert esetleg kevésbé teljesítenek jól, mint szoktak.” - javasolja a szakpszichológus és családterapeuta jelölt.
Online távkonzultáció - hatékony pszichológus segítség
Minden igyekezet ellenére előfordulhat, hogy akár a szülőknek, akár a gyermeknek pszichés támogatásra van szüksége ahhoz, hogy a fennálló helyzettel megküzdjön. Erre távkonzultáció keretében nyújtanak segítséget a Doktor24 szakemberei.
„Pszichés nehézségek esetén érdemes kapcsolatba lépni a gyermeket kezelő pszichológussal, pszichoterapeutával, adott esetben pszichiáterrel és tőle szakmai segítséget, tanácsot kérni telefonos vagy online formában.. (…) Ha valaki komoly elakadást észlel, érdemes lehet gyermekpszichológust is felkeresni, aki megismerve a helyzetet, személyre szabott támogatást tud nyújtani az erre specializáltan fókuszáló szülőkonzultáció során.” - hangsúlyozta Juhász Dániel klinikai szakpszichológus, családterapeuta jelölt.