kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Hogyan lehet igazoltatni az 1990-es években szerzett munkajogviszonyt a nyugdíjhoz?

1990-es évekbeli munkajogviszonyt nyugdíj jogszerző időként a munkavállaló ügyfél a munkáltató munkaviszony megszűnésekor kiállított cégszerűen aláírt munkáltató igazolással kérte az illetékes kormányhivataltól elismerni, de a Hivatal azt nem fogadta el annak ellenére sem, hogy két tanú igazolta, hogy ismeretük szerint (látták ott) ott dolgozott, de az időszakot, időtartamot nem tudták pontosan meghatározni. A munkáltatónál az üzletvezetőn, mint foglalkoztatón kívül más foglalkoztatott nem volt. Hogyan, milyen módon lehet e jogviszonyt több, mint 25 év elmúltával igazolni, amit elfogad/ el kell fogadnia a Hivatalnak? Ha egy jogszerző időt/jogviszonyt Határozatban elismer a Hivatal, a következő határozatában ugyanezt az időt törölhet?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Ha 1992. július 1. előtt fennállt munkaviszonyról van szó, azt a munkakönyvvel is lehet igazolni (a munkakönyv 1992. július 1-jétől szűnt meg).
Ha későbbi a munkaviszony, akkor annak fennállását és az akkor szerzett kereseteket a munkáltató által kiállított egykorú igazolással, annak hiányában a munkáltató vagy jogutódja által a korabeli munkaügyi nyilvántartásai alapján kiállított friss igazolással, mindezek hiányában legalább két olyan munkatársi tanúval lehet igazolni (de ez utóbbi esetben csak az időtartamot, a keresetet nem), akikkel az érintett személy együtt dolgozott.
Ha semmi sem szerepel a TB nyilvántartásaiban (a nyugdíjbiztosítási nyilvántartás mellett az egészségbiztosítási nyilvántartás is ide tartozik!), és semmilyen okiratot nem sikerül beszerezni, és a tanúnyilatkozatokat sem fogadják el egyéb hitelt érdemlő bizonyítékként, akkor a nyugdíjhatóság köteles megkeresni a NAV-ot, hogy az adó- és járulékfizetési archívumban milyen adatok szerepelnek.
Ha ezek alapján sincs semmilyen adat (ami elég valószerűtlen), akkor egy vélelem léphet hatályba: a munkáltató mulasztását (pl. azt, hogy az egyébként bejelentett dolgozója után nem fizette a TB-járulékokat) nem lehet a munkavállaló terhére felróni.
Ha a nyugdíjhatóság továbbra sem ismeri el a kérdéses időtartamot (és keresetet), akkor munkaügyi bíróság előtt lehet megtámadni a hatósági határozatot (illeték- és költségmentesen).
Minden szolgálati időtartamért - legyen bármilyen rövid is - harcolni kell! A nyugdíjszámítás során minden igazolt nap sokat érhet!

A szükséges jogszabályi hivatkozások a következők a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényből:

43. § (1) A szolgálati időt naptári naponként kell számításba venni és 365 naptári napot kell egy évnek tekinteni. Ugyanazt az időtartamot csak egyszer lehet számításba venni.
(2) A szolgálati időt a társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartása alapján kell számításba venni. A társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásai alapján nem igazolt szolgálati időket - ha jogszabály másként nem rendelkezik - abban az esetben kell figyelembe venni, ha azokat az igénylő
a) a foglalkoztató által kiállított egykorú eredeti okirattal (igazolással) vagy hiteles másolatával, vagy
b) a foglalkoztató eredeti nyilvántartásai alapján kiállított igazolással, vagy
c) egyéb hitelt érdemlő módon
bizonyítja.
(3) A kereseti, jövedelmi adatokat a nyugdíjbiztosítás nyilvántartása alapján kell számításba venni. A nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban nem szereplő keresetre, jövedelemre vonatkozó adatokat a foglalkoztatónak vagy jogutódjának az egykorú munkaügyi, bérszámfejtési, könyvelési nyilvántartásai alapján kiállított írásbeli igazolásával, ennek hiányában más egykorú okirattal - így különösen a Tbj. 47. § (3) bekezdése vagy 50. § (6) bekezdése szerinti foglalkoztatói igazolással, a személyi jövedelemadó megállapításához a foglalkoztató által kiadott igazolással, a kereset, jövedelem kifizetését, elszámolását igazoló bizonylattal, munkakönyvvel, személyijövedelemadó-bevallással - lehet igazolni.

Téves megállapítás esetén természetesen a hatóság is korrigálhat. Ha Ön ezzel nem ért egyet, akkor meg kell támadnia a határozatot, ha szükséges, a munkaügyi bíróság előtt.

Aki válaszol:

Nyugdíjszakértő - Dr. Farkas András Nyugdíjszakértő - Dr. Farkas András

Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Dr.Farkas András, a NyugdíjGuru News alapító-főszerkesztője válaszolja meg. A budapesti ELTE jogi karán summa cum laude végzett jogász. Az elmúlt 22 évben több nagy biztosítótársaság és közvetítő cég felsővezetésének tagja, az élet- és nyugdíjbiztosítások szakértője. 2013 óta a Facebook NyugdíjGuruja több, mint 60 ezer követővel, 2015 óta a NyugdíjGuru News alapítója és szerzője.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek