kapubanner for mobile
Megjelent: 3 éve

Hogyan számolják a CSED-et, ha 2 hónapot nem dolgoztam?

A CSED-et hogyan tudnám kiszámolni, hogy mennyi fog majd járni nekem? 2020-ban a koronavírus miatt 2 hónapot voltam fizetés nélküli szabadságon (április,május). Október közepétől táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. Így a 180 napot visszamenőleg nem tudom számolni, mivel 2 hónap kiesett. A CSED-et a születéstől igényelném, ami 2021.05.28-a.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A csecsemőgondozási díj jogosultsági feltételeinek történő megfelelése esetén az összeg kiszámítása a következők szerint történhet:
1. A CSED igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva keresünk 180 társadalombiztosítási járulékalapot képező naptári napi jövedelmet. A számításnál figyelembe vehető maximális irányadó időszak az igénylést megelőző év első napja. Ezt a lehetőséget abban az esetben lehet alkalmazni, amennyiben a biztosítási idő folyamatos, abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A táppénzes időszak nem képez társadalombiztosítási járulékalapot, így az ön utolsó jövedelemmel ellátott napjától visszafelé kellene a 180 napot keresni. Ha két hónapot volt fizetés nélküli szabadságon április-májusban, a folyamatos biztosítási ideje megszakadt, így ez a pont nem alkalmazható, a 180 nap keresése visszamenően január 1-ig nem lehetséges.
2. 120 napi jövedelem keresése: ha nincs 180 napi jövedelem, de a jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik 120 napnyi tényleges naptári napi jövedelemmel az aktuális biztosítási jogviszonyában, a csed naptári napi alapját a 120 napnyi jövedelem alapján kell meghatározni. Ez a szabály akkor alkalmazható, ha a jogosultság kezdő napját megelőzően van legalább 180 napnyi folyamatos biztosítási jogviszonya. Az ön által vázolt adatok alapján ennek a pontnak felel meg, tehát a 120 napba beleszámít a táppénz időszak előtti októberi jövedelemmel ellátott napjai, illetve a június-szeptemberi bérek. Fontos, hogy itt is csak a tb járulékalapot képező, illetve 2020.06.30-ig egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmek vehetőek figyelembe. Amennyiben ebben az időszakban is volt táppénzen, esetleg fizetés nélküli szabadságon vagy igazolatlan távolléte volt, azok kieső időnek minősülnek. A 120 naptári napi jövedelmet össze kell adni, majd visszaosztani 120-szal, ez adja a naptári napi alapot. A csecsemőgondozási díj összege jelenleg a naptári napi alap 70%-a, 2021. július 1-től 100%-ra emelkedik, amely önt is érinteni fogja. A csed naptári napra jár, a 70, illetve a majd 100%-os mértékből személyi jövedelemadót kell vonni.
3. Ha a fentiek alapján nem lehet megállapítani a csedet, a naptári napi alapot a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részében kell megállapítani (kivéve, ha van legalább 30 napnyi tényleges jövedelme, vagy ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb).

Aki válaszol:

TB szakértő - Mányi Julianna TB szakértő - Mányi Julianna

Hisz az élethosszig tartó tanulásban, képzett bér- és társadalombiztosítási ügyintéző, valamint folyamatosan követi a változó jogszabályokat a témában.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk