kapubanner for mobile
Megjelent: 2 éve

Mi alapján számolják a Csedet és a Gyedet?

Jelenleg itthon vagyok,2019.08-ban született meg az első gyermekem, a GYED 2020.08-ban járt le, de idő közben kismama lettem. A cég visszavett állományba 2020.07-ban és a munkába lépésem napján rögtön táppénzre is vett az orvosom 9-es kóddal. Nem kellett szabadságot kivennem és dolgoznom se. 2022.01-re vagyok kiírva. Így miből fogják számítani a CSED-et illetve a GYED-et?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A csed összegével kapcsolatban a jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva keresnek 180/120 naptári napi jövedelmet a jelenleg fennálló biztosítási jogviszonyában, legtávolabb az igénylést megelőző év január 1-ig lehet visszamenni. A gyed és a táppénz nem képez tb járulékalapot, így ezek az időszakok kiesnek. Járulékalapot képező jövedelem hiányában a csed naptári napi alapját a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszeresének 70 százalékában kell meghatározni (kivéve ha volt legalább 30 napnyi tényleges jövedelme, vagy ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme és ezek a minimálbér kétszeresénél kevesebbek).

Azonban az ön által leírtak alapján feltehetőleg fennáll az ún. kedvezményszabály: ha a következő gyermeke a nagyobb gyermek jogán kapott gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás alatt, vagy a folyósítást követő egy éven belül születik, össze kell hasonlítani az idősebb gyermek és a fiatalabb gyermek jogán megállapított csed naptári napi alapot és a kedvezőbbet kell figyelembe venni. Ez tehát azt jelenti, hogy ugyanazzal a csed összeggel kalkulálhatna a születendő gyermekére tekintettel, azonban a 2021. július 1-től hatályos jogszabály módosításnak köszönhetően a csecsemőgondozási díj a naptári napi alap vagy naptári napi jövedelem 100%-val lesz egyenlő.

A gyed számításának is hasonló szabálya van, mint a fent említettek: 180/120/30 napnyi tényleges jövedelem keresése az igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem számít. A kedvezményszabály itt is megjelenik: az új gyed alapot össze kell hasonlítani az előző gyermek jogán kapott csed alappal és a kedvezőbbet figyelembe venni.

 

Aki válaszol:

TB szakértő - Mányi Julianna TB szakértő - Mányi Julianna

Hisz az élethosszig tartó tanulásban, képzett bér- és társadalombiztosítási ügyintéző, valamint folyamatosan követi a változó jogszabályokat a témában.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.03.21recruiTECH 2024 A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.03.26Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.03.27Átfogó projektmenedzsment képzés IPMA és PMI alapokon Klasszikus projektmenedzsment képzés - átfogó, gyakorlati program, egyéni mentorálással.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Mit tehetek, ha a felmondási idő utolsó hetére Covidos lettem?

Felmondási időmet töltöm, végig dolgoztam, de az utolsó hétre Covidos lettem, betegállományban vagyok. Mi történik akkor, ha a közös... Teljes cikk

A munkáltató csökkentheti a munkaidőmet 16 év után?

16 év folyamatos munkaviszony után, táppénzen sem voltam soha, most a munkáltatóm a 8 órás munkaidőmet 4 órára akarja csökkenteni. Megteheti-e? Teljes cikk