Hol lakjon a külföldi kollega?
A kiküldetésben lévő munkavállalót istápoló HR-esnek az egyik legnagyobb kihívás a lakáskérdés, és annak megoldása. Bárkinek keresünk lakást a világ bármely pontján, egy dolgot kell figyelembe venni: a lakások és házak fajtái és a hozzájuk kapcsolódó költségek között hatalmas különbségek vannak.
Alku tárgya a hálószobák száma
Persze nem lehet ajtóstól rontani a házba, mert nem csak az expat, az egész család komfortérzete forog kockán. Sose feledjük, hogy az ideérkező külföldiek és családjaik otthon hagyják a barátaikat, rokonaikat, a megszokott környezetüket, természetes tehát, hogy megfelelő körülményekre vágynak.
Sok Észak-Amerikából érkező dolgozó elvárása a nagy és tágas ház, hiszen ez a korábbi lakóhelyén átlagosnak és megfizethetőnek számít. Míg ez vidéken viszonylag könnyen teljesíthető, Budapesten csak a Belvárostól távolabb, esetleg a városon kívül találnak az expatok amerikai léptékű családi házakat, ami rögtön felveti a közlekedés problémáját is. De problémát okozhat a korábbi kétkeresős családmodell, illetve annak hiánya is: egy fizetésből legtöbbször szerényebb körülményekkel kell beérniük. Ez különösen akkor érzékeny kérdés, ha a férjnek vagy a feleségnek le kell mondania, akár ideiglenesen a karrierépítésről.
Közel az iskola... vagy a bár?
Az expatok csak azt várják el, ami számunkra is szempont lenne, hogy a környék legyen biztonságos, el lehessen jutni az üzleti központba és ne legyen messze a bevásárlóközpont és egyéb szolgáltatások sem. A gyerekkel érkezőknek szempont lehet, hogy közel legyen a nemzetközi iskola, míg a gyermektelen pároknak vagy az egyedülállóknak fontosabb a városközpont és a szórakozóhelyek közelsége. Magyarországra érkezett már olyan külföldi, aki többszintes házat szeretett volna a belvárosban, sétatávolságon belül a cég telephelyéhez. Csakhogy a cég egy külső kerületben volt...
Térképre a házzal!
A kiküldetésben lévőknek szinte biztos, hogy valamilyen kompromisszumot kell hozniuk. Valakinek a méret a lényeg, ilyenkor lehet, hogy egy kevésbé jó elhelyezkedésű házat vagy lakást találnak. Míg ha a kényelem a fő szempont, lehet, hogy egy nagyobb apartmant választanak a városközpont közelében, mint egy külvárosi házat. A lakásválasztás során azt is meg kell határozni, mennyi pénzért mire számíthat az expat kolléga.
Londonban például havi 3150 fontért több lehetőség közül választhatunk: Ascotban egy extrákkal felszerelt 3 hálószobás ház, a Holland Parkban egy 4 hálószobás apartman, míg Canary Wharfn egy háromszobás luxusapartman kerül ennyibe. Budapesten 200-250 ezer forintért is többféle ingatlan közül választhatunk: a budai várban panorámás, belső kétszintes 1+2 félszobás lakást kínálnak, míg a Liszt Ferenc téren, a szórakozónegyed közepén egy 130 négyzetméteres bútorozatlan lakás kerül ennyibe. 250 ezer forintért házak is szép számmal vannak, de míg a Rózsadombon 140 négyzetméteres, a 17. kerületi Rákoshegyen hatszobás, 300 négyzetméteres házat adnak bérbe ennyiért.
Érdemes egy listát összeállítani a fellelhető lakásokkal és házakkal, térképen elhelyezve, így az expat megérkezésekor már csak át kell nyújtani a listát és rábízni a választást.
Számla nélkül nem megy
Két magyar sajátossággal kell még számolnunk: az egyik a számlaképesség - hiába talál magának az expatunk egy gyönyörű lakást az interneten, ami beleférne a költségkeretébe, ha arra még 25-39 százalék adó is jön, máris jelentősen kifutott a keretéből. És mivel a hazai ingatlantulajdonosok közül van olyan, aki feketén adja ki a lakását - a cég pedig csak számla ellenében fizet -, máris csökken a szóba jöhető ingatlanok száma.
A bérleti szerződés aláírása előtt meg kell nézni, milyen költségek és szolgáltatások tartoznak a bérleti díjba. Ez ugyanis még városon belül is változhat, ahogy egy adott ingatlan komfortfokozata is. Feltétlenül kérdezzünk rá, hogy milyen közművek vannak: áram, víz, fűtés típusa... stb. és arra is, milyen fenntartási költségekkel kell számolnunk. Ide tartozik a rezsiköltség mellett a bérleti díj adója, a parkolási díj, és így tovább. Nem érhet meglepetés, ha részletes szerződést készítünk, amelyben a bútorokat és a felszereléseket is felsoroljuk, és például rögzítjük a mérőórák állását. Így könnyebb lesz elszámolni a szerződés lejártakor.
Kétségtelen, hogy a megélhetési költségek számításakor a lakás nagyon sokat nyom a latba, ezért érdemes felkészíteni az újonnan érkező expat kollegákat az árakra és lehetőségekre, buktatókra is, de céges oldalról nézve a költségeket, úgyszintén szükséges az illetékes pénzügyes vagy HR-es kollegáknak belelátniuk mind a küldő ország, mind pedig hazánk ingatlanhelyzetébe. Ez alapján láthatóvá válik a két ország közötti ár-érték arány különbsége és az előző cikkekben ismertetett tényezőkkel összesítve megállapítható egy-egy expat kolléga megélhetési költsége.
Cziczárdi Györgyi,
Expat-Center
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Csehországban már idén júniustól megszűnik a bértitoktartás: új törvény tiltja a fizetésekről való hallgatási záradékokat, az EU-s irányelv... Teljes cikk
Milyen adminisztratív és jogi kihívásokkal jár a relokáció, hogyan gyorsítható a folyamat, és milyen megoldások érhetők el a bonyolultabb... Teljes cikk
2023-ban az Európai Unió jelentősen növelte a magasan képzett, nem EU-s állampolgárok számára kiadott munkavállalási és tartózkodási engedélyek... Teljes cikk
- EU Kék Kártya: mely külsős ország szakemberei kapták a legtöbb munkavállalási engedélyt? 2 hónapja
- Személyre szabott megoldások az ajtó záródásához 2 hónapja
- 2025: Drasztikus változások a külföldiek foglalkoztatásában - HR-esek, felkészültetek? 2 hónapja
- Árnyékolás okosan – miért választják egyre többen a lamellás megoldásokat? 2 hónapja
- Milyen előnyei lehetnek a mobilgarázsoknak a hagyományos épületekkel szemben? 3 hónapja
- Lemeztetők: modern megoldások a tetőfedésben 3 hónapja
- 1 év tapasztalatai az idegenrendészeti törvénnyel: a relokációs szakember szemével- Cziczárdi Györgyit kérdeztük. 3 hónapja
- Minimalizmus a kertekben 3 hónapja
- 5 important changes in the employment of foreigners 4 hónapja
- Majdnem háromszor gyorsabban emelkedtek a munkaerőköltségek Magyarországon, mint az EU-ban 4 hónapja
- Mutatjuk, melyik megyében mennyit költenek a cégek átlagosan egy munkavállalóra 4 hónapja