kapubanner for mobile

Így lehet elhatárolni a munkaviszonyt a megbízástól és a vállalkozástól

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

dr. Kozma-Fecske Ivett a Munkajog.hu portálon megjelent cikkében fejti ki, hogy a jogviszonyt létrehozó szerződést nem elnevezése, hanem tartalma alapján kell megítélni. Hiába nevezik tehát a felek szerződésüket megbízási szerződésnek, ha a ténylegesen megvalósuló munkavégzés a munkaviszony fennállását támasztja alá, a felek között nem megbízási jogviszony, hanem munkaviszony áll fenn.

Az egyik legfontosabb szempont, amit a minősítés esetén vizsgálni kell, olvasható a Munkajog.hu portálon, hogy mi az a tevékenység, amelyet a foglalkoztatott ellát. Vállalkozás esetén a vállalkozó mindig valamilyen eredmény létrehozására köteles. Ezzel szemben egy bútorgyárban dolgozó munkavállaló a bútorgyártásnak csak egy részfolyamatát végzi el, ám ezt folyamatos jelleggel teszi. Megbízás esetén a megbízott valamilyen rábízott feladat ellátására köteles.

Munkaviszonyban a munkaszerződésben a munkavállaló munkakörét kell megjelölni, és a munkaköri leírásból derül ki, ez milyen jellegű feladatokat foglal magában. Megbízás esetén egyes konkrét feladatok meghatározására kerül sor.

Fontos az is, hogy a Vállalkozás esetén a megrendelő utasítása arra terjed ki, hogy milyen legyen a létrehozandó eredmény. De a megrendelő nem írhatja elő, hogy a vállalkozó mikor, hol, milyen eszközökkel, módon végezze el a szükséges tevékenységet. Megbízásnál a megbízott önállóan jár el a megbízó utasításainak keretein belül, az utasítások szakszerűtlensége, célszerűtlensége esetén pedig felelősség terheli a megbízottat az erre való figyelmeztetés elmaradásáért. Munkaviszonyban a munkáltató utasítási joga kiterjed a feladat elvégzésének módjára, általában helyére és idejére is.

A cikk szerzője kiemeli: a polgári jogviszonyban a felek között mellérendeltségi viszony áll fenn, a megbízott és a vállalkozó önálló. Ezzel szemben a munkaviszonyban a munkavállaló és a munkáltató között alá-fölérendeltségi viszony van.

Fontos azt is megjegyezni, hogy a vállalkozás és a megbízás esetében a munkavégzés a feladatokhoz igazodik. Ha a megrendelő vagy a megbízó feladatot nem biztosít, azzal kötelezettségszegést nem követ el.


Munkajog.hu
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek