kapubanner for mobile
Opten 

Izgalmas hónapok után csendesen telt az augusztus a cégvilágban

Átlagnál gyengébb cégalapítási hangulattal és rekordalacsony cégtörlési értékkel csendes kivárás jellemezte a nyár utolsó hónapját a hazai cégek körében.

images

2095 cégalapítással és csupán 1659 cégtörléssel az utóbbi évek egyik legnyugodtabb hónapját tudhatjuk magunk mögött a céginformációs mutatókat vizsgálva. „Augusztus jellemzően nem számít az év intenzív hónapjai közé, de a szokásos nyár végi nyugalomhoz most jelentősen hozzájárult a koronavírus két hulláma közötti kivárási hangulat is” - mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs szolgáltató elemzője.

Cégalapítás tekintetében még nem is számít igazán rendhagyónak 2020 augusztusa. Alig 13 százalékkal maradt el a hónapban az újonnan induló cégek száma a 2019-es havi átlagtól, 2019 pedig elég erős volt cégalapítás tekintetében. Cégtörlés tekintetében viszont már rendkívül alacsony értékről beszélhetünk. Az 1659 közzétett cégtörlés az elmúlt 6 év legalacsonyabb értékének számít. Az alacsony cégtörlési szám elsősorban a kényszertörlési eljárásoknak köszönhető. Augusztusban mindösszesen 690 kényszertörlési eljárás indult és csupán 392 kényszertörlési eljárás zárult cégtörléssel, mind két érték rekordalacsonynak számít. Összességében tehát a cégbíróság visszafogott üzemmódban volt augusztus hónap folyamán a cégtörlések tekintetében.

A gyenge céginformációs mutatókra kétségkívül kihat a koronavírus okozta gazdasági visszaesés, illetve a második hullámtól való félelem is. 2020 második negyedévében 13,6 százalékos GDP visszaesést jelentett a KSH az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami a vállalkozási hangulatot szintén tovább rontotta. Sajnos a visszaesés általánosnak nevezhető, a legtöbb ágazat kibocsátása csökkenőben van.

Igen érdekes képről tanúskodik a megszüntetésre irányuló eljárások eloszlása is. Az említett 690 induló kényszertörlési eljárás mellett 738 végelszámolási és csupán 217 felszámolási eljárás indult. Ez egyrészt azt mutatja, hogy augusztusban a vállalkozások és a hitelezők általánosságban az átlagnál türelmesebbek voltak nem fizető partnereikkel szemben, és rekordalacsony új felszámolási eljárás indult.

A magas végelszámolási eljárási arány pedig azt mutatja, hogy még mindig tömegesen döntenek vállalkozások a működésük szabályszerű megszüntetése mellett. „Az elmúlt évekre egyáltalán nem volt jellemző ez a jelenség, hogy a megszüntetésre irányuló eljárások között a végelszámolás dominált, a felszámolás aránya pedig a legalacsonyabb volt, és talán ez bizonyítja a legjobban, milyen rendhagyó időszakban van jelenleg a hazai cégvilág” - mondja az Opten szakértője.

A kifizetetlen számlák pedig továbbra sem tűntek el. 2020 augusztusában 3192 vállalkozás ellen indult végrehajtási eljárás. A havi végrehajtási érték 18 százalékkal ugyan elmarad a 2019-es havi átlagtól, de abszolútértékben magas értéknek számít, és nem szerencsés állapot gazdasági hullámvölgy esetén. A gazdasági hangulatot nem segíti az elhúzódó járványhelyzet sem, hiszen sok vállalkozás a megrendelések visszaesésével, a beszállítási láncok problémáival veszteséges időszakot tudhat maga mögött.

Az Opten - Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) augusztusi értéke átlagosan 8 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Baranya, Zala és Nógrád megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta.





Ez az írás támogatott tartalom, nem a HR Portál szerkesztőségi anyaga. Az itt szereplő információk a cikk megrendelőjétől származnak.

  • 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-beninfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Employer branding a csúcson: amikor a természet formálja a vállalati kultúrát

Egy modern munkahely vonzerejét ma már nem csupán az esztétikus iroda vagy egy hangzatos küldetésnyilatkozat adja. A valódi elköteleződés és a... Teljes cikk

Valóban kiválasztható a legjobb jelölt? Így segítenek a személyiségtesztek a toborzás során

A munkaerő-kiválasztás világában a hagyományos értékelési módszerek mellett egyre nagyobb szerepet kapnak azok az eszközök, amelyek nemcsak a... Teljes cikk

Értékteremtő partnerség a vállalati kultúrában: Tanulás és empátia vakvezető kutyákkal

A kiégés megelőzése, a fluktuáció csökkentése és a valóban befogadó cégkultúra kialakítása ma már nem pusztán HR-feladat, hanem stratégiai... Teljes cikk