Jelentős támogatásokkal segítik a home office-t a régiós országok
Egyes országokban komoly támogatási programokat dolgoztak ki a Covid hatására, míg máshol semmi nem történt ezzel kapcsolatosan. Magyarország az elsők között lépte meg, hogy egy bizonyos összeg erejéig adómentes az otthoni munkavégzés támogatása.
Ausztriában 2021. február 24-én vezettek be speciális rendelkezéseket. Ennek keretében a munkavállalók évente 300 euróig (ha a költség ezt meghaladja, akkor a következő években egészen 2023-ig) költségelszámolásra jogosultak az éves adóbevallásukban különféle munkavégzést támogató eszközök (íróasztal, forgószék, asztali lámpa, stb.) beszerzésére. Ehhez olyan írásbeli megállapodásra van szükség, amely legalább 26 nap otthoni munkavégzést ír elő.
Egyúttal a munkáltató 300 euró home office támogatást is nyújthat adómentesen a munkavállalók részére, és a munkáltató által a munkavégzéshez biztosított eszközök (laptop, monitor, nyomtató, mobiltelefon) után sem kell adót fizetni. A fenti szabályok egyelőre 2023-ig érvényesek.
Romániában is idén januárban vezették be az otthoni munkavégzési támogatást. Ez alapján 2021. januárjától a munkáltatók arányosan (tehát az otthon töltött napok arányában) havi 400 román lej (kb. 30.000 Ft) összegig adómentesen biztosíthatnak juttatást a rezsiköltségekre és eszközbeszerzésre.
Csehországban külön speciális home office juttatások nem léteznek, de a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő költségek megtérítése és a munkáltató által a munkavégzéshez biztosított eszközök (laptop, monitor, nyomtató, mobiltelefon) juttatása itt sem keletkeztet jövedelmet a munkavállalónál.
Németországban már a 2020-as év után is napi 5 euróig (egy évben összesen 120 napra, azaz összesen 600 euró összegben) adókedvezményre jogosultak a munkavállalók. A programot a jelenlegi tervek szerint 2021. végéig kívánják fenntartani.
Horvátországban és Szerbiában nincs az otthoni munkavégzés kapcsán speciális támogatási rendszer és egyelőre nem is várható ilyen bevezetése.
Magyarországon a Kormány legfrissebb, releváns 104/2021. (III. 5.) Korm. rendelete a home office-ra vonatkozóan annyit tartalmaz csupán, hogy „A Kormány felkéri a gazdaság szereplőit, hogy törekedjenek a gazdaság működtetése során az otthoni munkavégzés jogintézményének alkalmazására.”
A home office szabályozására a járványhelyzet idejére még tavaly novemberben elfogadott 487/2020 (XI. 11.) számú kormányrendelet eltérést enged a távmunka vonatkozásában a Munka Törvénykönyvében (Mt.) jelenleg is érvényes szabályozásától, tehát a felek szabadon meghatározhatják az otthoni munkavégzés kereteit. Ennek azért van jelentősége, mert a rendelet nélkül a távmunka szabályai csak azokra a munkavállalókra vonatkoznak, akik kizárólag otthonról dolgoznak, a részben irodából, részben otthonról végzett munka kereteit az Mt. jelenleg nem szabályozza.
Fontos volt továbbá, hogy novembertől - de egyelőre csak a veszélyhelyzet végéig - lehetővé tették a cégeknek a home office adómentes támogatását havi szinten a minimálbér 10 százalékának megfelelő összegig (jelenleg 16 740 forintig).
A rendelet szerint "a munkaszerződésében foglaltak szerint távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónak" nyújtható az adómentes támogatás. Mivel az Mt. szerint elvileg a munkaszerződést írásba kell foglalni és azt csak írásban lehet módosítani, ezért a támogatás nyújtásához mindenképpen legalább egyszer találkoznia kell a munkáltatónak és a munkavállalónak, hogy írásban is sor kerüljön a munkaszerződés módosítására, különben a NAV kifogásolhatja a költségtérítés adómentességét - hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.
Magyarországon az adómentes támogatás mellett a munkáltatónak biztosítania kell továbbá a munkavégzéshez szükséges tárgyi és infrastrukturális feltételeket is, tehát adott esetben a dolgozó által használt laptop, az egészséges ülőmunkát biztosító „irodai” szék és az internet-hozzáférés is ezek közé sorolható.
- 2024.12.10Munkajog képzés HR-eseknek Munkajog képzés HR-eseknek érthetően. 2 napos intenzív, átfogó kurzus a Munka törvénykönyvéről. Gyakorló munkajogász oktatóink segítenek értelmezni az Mt. szabályait a saját praxisukból hozott példák segítségével, továbbá tanácsokkal látják el a résztvevőket munkajogi kérdéseikben. Oktatók: DR. FODOR T. GÁBOR és DR. NYERGES ÉVA Részletek Jegyek
- 2024.12.10Compliance szituációk kezelése Szeretné Compliance folyamatait megfelelően kezelni? Szervezete nagy hangsúlyt fektet az átláthatóságra? Képzésünkön áttekintjük mi a HR és a cégvezető hatásköre ezekben a szituációkban. Részletek Jegyek
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Vajon a kötelező irodai visszatérés a "csendes felmondás" egy formája? Az otthoni munkavégzés az alkalmazottaknak olyan érték, hogy akár... Teljes cikk
Ötből négy dolgozó úgy érzi, hogy a kevesebb ingázásnak köszönhetően jobban meg tudja valósítani pénzügyi céljait. Teljes cikk
A megkérdezett vezérigazgatók majdnem 80 százaléka az irodába való teljes visszatérésre számít. Teljes cikk
- Lemaradhatnak a diplomás tehetségekről azok a cégek, amelyek nem kínálnak hibrid munkát 1 hónapja
- Bejelentették: a nők a gyermek 8 éves koráig részmunkaidőt vagy otthoni munkavégzést kérhetnek 1 hónapja
- Visszaszorul a home office, hízik a munkaerő és az AI mindent visz - így látják a jövőt a cégvezetők 2 hónapja
- Távmunka költségtérítés 2025 2 hónapja
- Ilyen hatással van a munkavégzésre a hosszú Covid 2 hónapja
- Hétfőtől péntekig az irodában - mint a "régi szép időkben"? 2 hónapja
- Milliókat spórolhatnak a hibrid munkarendben dolgozók 3 hónapja
- KPMG: a vezetők szerint három éven belül visszatérünk az irodába 3 hónapja
- Vége a home office-nak, ez az óriáscég sem engedi többé a távmunkát 3 hónapja
- Visszacsinálnák, de nem lehet: itt tart a home office Magyarországon 3 hónapja
- A hibrid dolgozók majdnem fele szerint a munka negatív hatással van a mentális egészségére 3 hónapja