Jól kezeli a változásokat Magyarország egy tanulmány szerint
Szingapúr, Svájc, Hongkong kezeli a legjobban a változásokat a KPMG és az Oxford Economics portálunknak eljuttatott kutatása szerint. A 2013-as, 90 országra kiterjedő vizsgálatban Magyarország a 29. helyen végzett, megelőzve a legtöbb régiós versenytársat.
A KPMG és az Oxford Economics a "Change Readiness Index" felmérés keretében 127 országban vizsgálta, mennyire felkészültek a változásokra a vállalatok, a kormányok, az emberek és a civil szervezetek. A kutatók több szempontot is figyelembe vettek: megnézték, hogy az egyes országok milyen hatékonyan reagálnak a természeti katasztrófákra, a technológiai, demográfiai változásokra, a nemzetközi versenyre és a beruházásokra. A felkészültség ez esetben azt jelenti, mennyire számítanak a társadalom különböző szereplői a változásokra, hogyan válaszolnak az új kihívásokra. Az ebből a szempontból sikeres országok gyorsan reagálnak, proaktívan kihasználják a változás nyújtotta lehetőségeket, vagy enyhítik a változások káros hatásait.
A ranglista elején található országok több közös tulajdonságuk van, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy felkészülten álljanak a változások elé: dinamikus üzleti környezetet biztosítanak vállalkozásaiknak, stabil és hatékony a kormányzatuk, népességük képzett és fiatal, a civil társadalom pedig erős.
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy az egy főre jutó GDP erős korrelációt mutat a változási képességgel, még akkor is, ha a jólét forrása az olaj. Legalábbis erre utal, hogy az Egyesült Arab Emírségek az 5., Katar pedig a 7. a listán. Alaposabban megnézve a két ország alindexeit, az látszik, hogy az Egyesült Arab Emírségek remek demográfiai adottságai mellett kifejezetten diverzifikált és nyitott gazdasága, erős munkaerőpiaca, technológiai és infrastrukturális fejlesztései miatt került az élbolyba. Katar helyzete némiképp eltérő. Bár a demográfiai helyzet itt is nagyot lendített az ország értékelésén, a nyitottság nem éppen az ország erőssége (32.) - sokkal inkább a jó szabályozói környezet, az erős makrogazdasági mutatók és a fejlett pénzügyi szektor miatt képes jól reagálni a változásokra.
Magyarország az összesített listán a 29. helyet foglalja el, régiós versenytársai közül csak Csehország (27.) előzi meg, de közvetlenül mögöttünk áll Szlovákia (30.) és Lengyelország (32.) is. Litvánia (36.) már némiképp leszakadt, Bulgária (47.) és Románia (79.) pedig már kifejezetten alulteljesítőnek számít a változási készség terén.
Az alindexek közül Magyarország a gazdaság nyitottságát és diverzifikáltságát, valamint az innováció és k+f terén mutatott teljesítményét tekintve szerepel különösen jól. A kormányzat alkalmazkodási képességét tekintve az összesített rangsorban csak a 35. helyre fértünk fel, e tekintetben Lengyelország, Szlovákia és Csehország is megelőzi Magyarországot.
A lista első 20 helyezettje:

- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
“Szívügyem, hogy a csapaton belül mindenki ki tudjon teljesedni a szakmájában” - mondja Gyarmati Katalin, a kecskeméti Nissin Foods Kft. HR... Teljes cikk
A KSH adatai szerint tavaly 41 300 magyar vándorolt külföldre, és 2020 óta folyamatos a növekedés. Sokakat vonz a magyarországinál magasabb fizetés... Teljes cikk
Hatalmas lehetőségeket látnak a HR vezetők abban, hogy a készségeknek nagyobb szerep jusson a HR-ben. Az átfogó készségalapú stratégia... Teljes cikk
- Ez már "figyelmeztető jel" - repedezik a magyar munkaerőpiac? 1 hónapja
- Vezetőváltás a KPMG Legal Tóásó Ügyvédi Irodánál 3 hónapja
- A magyar vállalatvezetők jóval optimistábbak globális társaiknál, de ettől nagyon tartanak 5 hónapja
- Németország: így hat a gyenge gazdaság a munkaerőpiacra 5 hónapja
- Ennyi nagyvállalat készített tavaly fenntarthatósági jelentést 5 hónapja
- Ezek a munkakörök tűnnek el a süllyesztőben és ezek virágoznak fel 2030-ra 5 hónapja
- Hankó Balázs elmondta, hogy lesz erős az európai gazdaság 6 hónapja
- Találd meg a hozzád illő feladatot - Erős Zita, a KPMG Hungária HR igazgatója 6 hónapja
- Olvasd Magyarország legújabb kriptovaluta híroldalát 6 hónapja
- Szijjártó Péter: a kormány 77 vállalattal kötött megállapodást új beruházásokról 6 hónapja
- Orbán Viktor: jobban fogunk élni 2025-ben, mint 2024-ben 7 hónapja