Találd meg a hozzád illő feladatot - Erős Zita, a KPMG Hungária HR igazgatója
A tempót a digitalizáció diktálja, és a tehetségek megtalálása és megtartása fontosabb mint valaha. A digitalizáció és az adatokból nyert információk egyben a HR jövőjét is meghatározzák. A wellbeing és a mentális egészség megőrzését pedig integrálni kell a munkavállalói élményt erősítő programokba és folyamatokba, mondja évértékelő és előre tekintő HR vezetői sorozatunkban Erős Zita, a KPMG Hungaria HR vezetője.
Mik voltak a 2024-es év legnagyobb kihívásai és sikerei HR szempontból?
Óriási nyomás nehezedik napjainkban a vállalatokra, köztük a KPMG-re is: a jelenlegi gazdasági, geopolitikai környezetben vezényelnünk kell a gyors átalakulást, hogy versenyképesek maradjunk. Alapvetően a digitalizáció diktálja a tempót, amelynek középpontjában a mesterséges intelligencia áll. Ebben a helyzetben a tehetségek megtartása fontosabb, mint valaha. Ehhez azonban a HR területén is a folyamatok átértékelésére és komoly változások bevezetésére van szükség.
Magam részéről sikerként könyvelem el, hogy az eddigi eredményeink alapján, álljuk a sarat, sikerült az elmúlt évben megerősítenünk a munkáltatói márkánkat, és ezzel még vonzóbbá tenni a KPMG-ét a munkaerő piacon.
Ha mélyebbre szeretnénk ásni, jelenleg a HR folyamatok mentén először is, a munkaerőpiaci kihívásokkal kell megküzdenünk, illetve az egyes generációk eltérő igényei, a gazdasági környezet változékonysága és a bértranszparencia mind komoly kihívások elé állítanak minket. Az egyik legnagyobb sikerünk ezen a téren a 'Tudod-e' pályakezdő kampányunk, amely nem pozícióra való jelentkezésre buzdít, hanem lehetőséget ad, hogy az érdeklődő megtalálja a hozzá leginkább illő feladatot, munkakört. Belső sikerünk a közösség erejében rejlik, amelyet munkavállalóink is kiemelnek, mint legfőbb erősségünk. Büszkék vagyunk arra, hogy ezt tovább erősíthetjük a kollaboráció segítségével.
Másodszor, a mesterséges intelligencia terjedése is erős hatással van a HR szervezetekre. Jelenleg a legtöbb szervezet azon dolgozik, hogy megfogalmazza a generatív AI használatára vonatkozó irányelveket, miközben számos területen, például a kiválasztásban, képzésben és elemzésekben már alkalmazzák azt. Például, AI-alapú eszközökkel támogatjuk csapataink munkáját, ami jelentősen növeli a hatékonyságot és a pontosságot ezekben a folyamatokban.
Végül, de nem utolsósorban, a munkavállalói wellbeing és a mentális egészség kérdése is nagy odafigyelést kíván.
Milyen konkrét HR intézkedés aratott nagy sikert a dolgozók között, és mit jeleztek fejlesztendőnek?
Ahogy a fő kihívásaink között is említettem a wellbeing témaköre minden szervezetben állandó odafigyelést igényel. Ma már nem elég különálló programokkal megközelíteni ezt a kérdést. HR vezetőkként az a feladatunk, hogy a mentális egészség megőrzésére irányuló törekvéseket integráljuk a munkavállalói élményt erősítő programjainkba és folyamatainkba, valamint biztosítsuk, hogy ezek illeszkedjenek a talent stratégiánkba. Ezen a téren egyik sikerünk az új wellbeing koncepció és programsorozat bevezetése, valamint ezek integrálása a mindennapi folyamatokba, például a vezetők képzése a témában, a visszajelző kultúra erősítése, és az összehangolt kommunikáció a zajban való eligazodás segítésére.
Sikernek tekintjük, hogy továbbra is rugalmas munkaidőt kínálhatunk dolgozóinknak, annak ellenére, hogy a világ nagyvállalatai elbizonytalanodtak a hibrid munkakörnyezet előnyeivel kapcsolatban. Mi továbbra is hiszünk a hibrid munkavégzésben, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy munkavállalóinknak ezt a rugalmasságot biztosítsuk. Ennek köszönhetően kollégáink jobban össze tudják hangolni munkájukat és magánéletüket, ami hozzájárul a munkavállalói elégedettség és elkötelezettség növeléséhez.
Milyen HR trendeket tart a legfontosabbnak az idei évre nézve? Ezek hogyan befolyásolhatják a HR stratégiáját?
Kétségtelen számomra, hogy a HR jövője a digitalizációban és az adatokból nyert információkban rejlik. A technológia mindenképpen fontos szerepet játszik egyrész a saját belső HR folyamatainkban, másrészt a toborzási megoldásainkban is.
Az Inclusion, Diversity & Equity (IDE), azaz a befogadás, a sokszínűség és az esélyegyenlőség szintén olyan témák, amelyek egy globális környezetben működő nagyvállaltnál, mint amilyen a KPMG is, a működés központi eleme lesz a jövőben is. Minket ez segít abban, hogy olyan kiváló csapatokat építsünk, amely tagjainak változatos nézőpontjai reprezentálják azt a világot, amelyben élünk. A sokszínű munkahelyi közösségek hozzájárulnak a jobb döntéshozatalhoz, nagyobb kreativitást és innovációt eredményeznek, és arra ösztönöznek mindannyiunkat, hogy az értékeink mellett kiállva azt tegyük, ami helyes. Mindemellett büszkék vagyunk rá, hogy az évről évre megszervezett, LMBTQ emberek befogadására fókuszáló, befogadást ösztönző programunk és ennek részeként egy kortárs művészeti kiállításunk, a „Come as You are” számos rangos díjat nyert el.
Milyen képzéseket állítanak középpontba ebben az évben?
A vezetőink képzése biztosan a kiemelt feladataink között lesz; sok helyen leírták már, hogy a munkavállalók nem munkahelyet, hanem vezetőt választanak, elköteleződésük leginkább a vezetőnek szól. Úgy gondoljuk, hogy egy jó vezető képes inspirálni és motiválni a csapatát, irányt és példát mutatni, valamint folyamatosan fejleszteni a munkavállalókat és jó példával jár elő. Fontos ezért, hogy vezetőinket is fejlesszük, hiszen a változás náluk kezdődik. Fókuszt helyezünk arra, hogy a mindennapok kihívásaiban és a rutinfolyamatokban is támogassuk a vezetőket abban, hogy a saját vezetői szerepüket tisztábban lássák. Azon dolgozunk közösen, hogy minél hatékonyabban, rugalmas hozzáállással, tudatosabban és fókuszáltabban alkalmazzák a már rendelkezésre álló eszköztárat - például a belső teljesítményértékelési rendszerünket vagy kommunikációs eszköztárunkat.
Az együttműködés erősítése szintén kiemelt célunk. Fontos, hogy ismerjük egymást, a kapcsolódási pontokat, és hogy igazán diverz csapatokban dolgozzunk, ahol különböző szakmák és generációk együttműködve, egymásra építve érnek el sikereket. A generációs különbségek kihívásait is figyelembe kell vennünk, hiszen minden generáció más-más értékeket és elvárásokat hoz magával a munkahelyre. Külön figyelmet fordítunk arra, hogy ezek az eltérő nézőpontok ne akadályozzák, hanem gazdagítsák a közös munkát.
Személyesen, vezetőként mely téma lesz a fókuszában?
A KPMG lokálisan és regionálisan is egy transzformáción megy keresztül. Ez egy változásmenedzsment folyamat, amiben a HR, és abban a csapatom és én kulcsszerepet játszunk. A változások kommunikációja és a kollégák bevonása a folyamatokba kulcsfontosságú a sikerhez. A kommunikáció mellett pedig kiemelt fókuszt kap a vezetőink támogatása és fejlesztése, hiszen ők nem csak kezdeményezői és támogatói, hanem katalizátorai is változás sikeres végrehajtásának.
Nyitóképen Erős Zita
További évértékelő HR vezetői cikkeink:
20 munkanap bárhonnan Európából: ez a workation a Deutsche Telekom magyar leányvállalatánál
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Legalább heti 1 nap home office mindenkinek elérhető. Az elmúlt két évben szinte nem volt példa próbaidő alatti felmondásra. Állásinterjút... Teljes cikk
Nem fest túl jó képet a magyar munkavállalók elégedettségéről egy friss kutatás: alig 12% érzi úgy, hogy minden szempontból jó helyen van a... Teljes cikk
A Magyar Public Relations Szövetség (MPRSZ) immár hetedik alkalommal hirdette meg az Employer Branding Awardot, amelynek célja, hogy kiemelje a legjobb... Teljes cikk
- Ezek lehetnek 2025 trendjei HR informatikában 1 hónapja
- Nem a vezérigazgatóra kell bízni az AI-stratégia irányítását 1 hónapja
- Diákok nyerték a jogesetmegoldó versenyt 2 hónapja
- Mitől lesz valóban befogadó munkahely egy munkahely? - a Tesco megmutatja 2 hónapja
- Adatvezérelt HR: Hogyan tehetjük hatékonyabbá a döntéshozatalt? 2 hónapja
- Törd át a csendet! - gazdasági kárt okozhat a munkahelyi diszkrimináció 2 hónapja
- Stratégiai megállapodást kötött a KPMG és a Corvinus Egyetem 2 hónapja
- Új üzletágvezetők a KPMG-nél 3 hónapja
- Visszaszorul a home office, hízik a munkaerő és az AI mindent visz - így látják a jövőt a cégvezetők 3 hónapja
- "Kivándorló államból bevándorló állam" - Lengyelország új migrációs stratégiát fogadott el 3 hónapja
- KPMG: a vezetők szerint három éven belül visszatérünk az irodába 4 hónapja