Ki rendelkezik a pótpihenő kiadásával?
Folyamatos munkarendben dolgozom, azaz 6+2-ben. Ebben az esetben egy adott hónapban, ha mondjuk 2 nappal többet dolgozunk, mint a sima 3 műszakosok, akkor annyi “pótpihenőt” kapunk, ami egy fizetetlen távollétnek felel meg. Mivel ez jár nekünk ilyenkor ki rendelkezik vele? Én, mint munkavállaló, akkor veszem ki amikor akarom. Vagy a munkaadó? Ez úgy szokott működni nálunk, hogy 4 hónapokra van elosztva és ha 4 hónap alatt xy “pótpihenőt” nem veszek ki, akkor azt az 5. Hónapban kifizetik túlórába. De vannak olyan esetek amikor a munkaadó kényszeríti a dolgozókat, hogy vegyék ki a “pótpihenőt” hogy ne kelljen kifizetni túlórába!

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A munkaidőbeosztás elkészítése - amelyből értelemszerűen a pihenőnapoknak is ki kell derülnie - a munkáltató kötelezettsége. Így nem hivatkozhat a munkáltató arra, hogy a munkavállaló „nem vette ki” a pihenőnapját.
Arra még felhívnám a figyelmét, hogy létezik ún. „szabadnap”, amely jogi értelemben nem pihenőnap, hanem „nulla órás munkanap”, amely arra szolgál, hogy a munkanapokra eső rendes munkaidő átlagosan ne haladja meg a napi munkaidő mértékét.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.