Mélyponton a hazai építőipar - uniós pénzre várva
Csak a legnagyobb építőipari cégek tudják átvészelni azt az időszakot, amikor kiesnek az állami megrendelések: a versenyszféra megbízásaiból pótolják a kieső részt. A többi, évtizedek óta működő cég csődközeli állapotba jutott az ágazat mélyrepülése miatt. A kormányzat szerint az uniós pénzek ismét bővülést hoznak - írja a Magyar Hírlap.
"Az állami megrendelések erőteljes csökkenését jól mutatja, hogy a közbeszerzéseken elnyert generál kivitelezési megbízásaink aránya hatvan százalékról harmincra esett vissza" - fejtette ki a Magyar Hírlapnak Sztankov Attila, a Hérosz Zrt. fejlesztési igazgatója. A több mint húsz éve alapított vállalkozás így is a szerencsésebbek közé tartozik, mert a versenyszféra megbízásaiból, ingatlanok fejlesztéséből és üzemeltetéséből pótolni tudta a kieső megrendeléseket. A sikeres átállást azonban csak a legnagyobb húsz-harminc cég tudta megtenni, a többség nehezen vészeli át ezt az időszakot - számol be a Magyar Hírlap.
A kormányzat szerint az uniós forrásokból finanszírozott beruházásokkal újra növekedési pályára áll majd az ágazat. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv nyolcezer milliárd forintos keretének jóval több, mint ötven százaléka az építőiparba kerülhet. A Hérosz Zrt. fejlesztési igazgatója szerint viszont legfeljebb az év második felében indulhatnak el a közösségi támogatásokból fedezett beruházások. Sztankov Attila szerint fennáll a veszélye, hogy az uniós pénzek megérkezéséig a súlyos szakemberhiánnyal küzdő ágazat nem tud lépést tartani a megugró megrendelésekkel.
A magyarországi építőipar szereplőinek helyzetét nem csak a megszorítások miatt megfogyatkozó megrendelések lehetetlenítik el. Az érintettek szerint gondot jelent továbbá a bürokrácia, az átláthatatlan közbeszerzési eljárások, a szabályok hiánya, az évekig húzódó gazdasági perek, a magas adminisztrációs költségek és a túl szigorú munkajogi előírások is.
Az Építési Vállalkozások Országos Szakszövetsége úgy véli tarthatatlan az a gyakorlat, hogy az irreálisan olcsó ajánlatot tevő cégek kapják a megrendeléseket. Egyes vállalatok olyan mértékben a reális költségek alá ígérnek, hogy a későbbiekben nem tudják teljesíteni a szerződésben vállalt feladatokat, amely pedig lánctartozásokhoz vezet. Ráadásul a túlzottan alacsony árak a feketefoglalkoztatáshoz vezethetnek, mivel a költségekből nem lehet fedezni a járulékokat. Bár a jelenlegi szabályok szerint vizsgálni kell a kirívóan alacsony árajánlatokat, ez a valóságban sokak szerint nem történik meg.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szakállamtitkársága szerint még az idén rögzíteni fogják, hogy mit kell tartalmaznia a tisztességes árnak. Bajnai Gordon tárcavezető ennél is többet ígért. Bejelentette, hogy az uniós finanszírozással megvalósuló kiemelt építési beruházások gyorsítására módosítják a szabályokat. A tervek között szerepel az eljáró szakhatóságok számának csökkentése, az engedélyezési eljárás egyszerűsítése és a párhuzamos tervbírálatok megszüntetése is.
Magyar Hírlap
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Keletről nyugatra nő a munkaerőhiány az építőiparban 4 hónapja
- Kedvez a piaci helyzet a lakásépítőknek és lakásfelújítóknak 4 hónapja
- Így hathat a szakemberhiányra a lakásépítések csökkenése 5 hónapja
- Történelmi győzelem, nagy meglepetést hozott "Az Év Szakembere" díjátadó 5 hónapja
- Mennyire jellemző a munkaerőhiány az építőiparban? 5 hónapja
- Tiltakozás az állami finanszírozású felsőoktatási helyek csökkentése ellen 6 hónapja
- Ezekből a szektorokból kerül ki a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló 6 hónapja
- 200 milliárdos programot indít a kormány a lakhatási válság kezelésére 7 hónapja
- Több száz magyar dolgozó veszti el munkahelyét 8 hónapja
- Ekkora bérfejlesztés történt az építőiparban az idén 10 hónapja
- Ha a születésszámra nem is, az építőiparra és az ingatlanárakra jelentős hatást gyakorolt a CSOK 10 hónapja