Mi is az a HR informatika?
A teljesség igénye nélkül megfogalmazhatjuk, hogy HR informatikán egy speciális tudásbázison alapuló integrált szakértői rendszert tekintünk. E mondat olvastán jogosan fogalmazódik meg minden HR munkatársban a kérdés: kell ez nekem? létezik ilyen egyáltalán? Ezen kérdések megválaszolásában segítenek sorozatunk következő cikkei.
A címben feltett kérdésre talán úgy tudunk választ adni, ha megvizsgáljuk a HR-es munkatársak feladatait, adatigényüket, kapcsolódási pontjaikat más területekkel, megnézzük, mely feladat igényel speciális szoftveres támogatást, célszoftver használatát. Néhány feladat a teljesség igénye nélkül: személyzeti nyilvántartás, munkaszerződések nyilvántartása, elkészítése, módosítása, különböző jelentések, bejelentések elkészítése, határidő figyelések: (szerződés, próbaidő lejárta, kötelező orvosi vizsgálatok stb.), szervezeti felépítés, létszámstatisztikák, munkaidő, munkarend tervezés, bértervezés, teljesítményértékelés, cafeteria, toborzás, karrier vagy utódlás tervezés.
Néhány dolog az avatatlan szemlélő számára is nyilvánvalóan látszik a fenti felsorolásból:
- Elborzasztó a feladatok sokrétűsége
- Maradéktalan ellátásuk jól felépített célszoftverek nélkül ma más szinte lehetetlen
Ha fenti felsorolást megnézetjük egy vállalati informatikai vezetővel két dologra biztosan felhívja a figyelmünket:
- Adatbiztonság, személyes adatok védelme
- Adatintegritás, redundancia mentes kapcsolódás és irányított adatáramlás meglévő rendszerekkel (ERP, beléptető stb.)
Az adatbiztonság nem igényel különösebb magyarázatot, manapság minden üzleti szoftver alapkövetelménye. Képzeletbeli informatikai vezetőnk második állítása önmagában is elrettentő, de sajnos sok igazságot tartalmaz. Próbáljuk meg magyarra fordítani: a különböző vállalati rendszerekben tárolt adatok kapcsolatban legyenek egymással, egy adat egy helyen legyen tárolva, minden adatnak legyen felelőse és meghatározott mozgásiránya. Gondoljunk csak bele, egy megváltozott lakcím milyen bonyodalmakat okozhat, ha több helyen egymástól függetlenül tárolják.
A teljesség igénye nélkül megfogalmazhatjuk, hogy HR informatikán egy speciális tudásbázison alapuló integrált szakértői rendszert tekintünk.
Egy kis történelmi áttekintés
Olvasóink közül sokan nem is hinnék, hogy hazánkban mintegy húsz éve, a PC forradalom hajnalán az első alkalmazások HR közeliek voltak. Igaz, ezt a szót még nem nagyon ismertük akkor. Feltéve, ha a bérszámfejtést HR közelinek tekintjük, erről megoszlanak a vélemények, később még mi is részletesebben foglalkozunk a kérdéssel. Sok, főleg nagy létszámú vállalatnak egyre nagyobb gondot okozott a rengeteg adat manuális kezelése, és természetesen számos hibalehetőséget is rejtett magában. Ezért kezdetben néhány cég, amely megengedhette magának, beruházott egy akkor milliós értékű személyi számítógépbe, aminek tudása, sebessége nagyságrendekkel marad el mai társai mögött, megbízott egy csillogó szemű ifjú titánt, és elkészültek az első bérszámfejtő szoftverek.
Elterjedésükhöz egyaránt hozzájárult, hogy akkoriban vezették be a személyi jövedelemadót, és persze a gépek árai is csökkenni kezdtek, nem utolsósorban státuszszimbólummá vált, hogy egy vállalatnak legyen saját számítógépe, sőt számítógép hálózata.
Akkoriban szenzációszámba ment a gép gyorsasága, amint a bérlistát a mátrixnyomtatón kipötyögi. És evés közben jön meg az étvágy, ha már bérszámfejtés, ahol a dolgozó adatai úgyis ott vannak, akkor szabadság-nyilvántartás, munkaszerződés készítés, stb. Így a feladatok elkezdtek szaporodni és a személyzetis (ma HR generalista) asztalára is került egy gép. A folyamat végét(?), eredményét mindnyájan látjuk, érzékeljük.
A cikksorozat megpróbál választ adni arra a kérdésre, hogy mi is az a HR informatika, a sajátos hazai helyzet áttekintése után feltárja az előnyöket és kockázatokat amelyek egy HR szoftver bevezetése kapcsán a felhasználót érhetik.
A szerző másfél évtizedes fejlesztési és bevezetési tapasztalattal rendelkezik a hazai HR informatikában, jelenleg egy személyzeti tanácsadó cég vezetője.
Polyák György
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk
- A katari futball vébére is közvetített hostesseket - top 10-ben a Book4Hostess Kft. 8 hónapja
- Mire figyelj, ha játékfejlesztő szakembert keresel? 9 hónapja
- Mennyit lehet keresni az informatikai szektorban? Pozíciók, területek szerint 11 hónapja
- Így lesz toborzási stratégia egy meetingből 11 hónapja
- Már négy év után 1,1 milliót lehet keresni ebben az informatikai szakmában 11 hónapja
- A legkeresettebb IT szakmák a jövőben: itt a lista 12 hónapja
- De értik a szavunkat? 12 hónapja
- Informatika magántanár 12 hónapja
- Eddigi legjobb eredményét érte el a magyar csapat a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián 13 hónapja
- Fizetések, karrierkilátások: erre tart az IT álláspiac 1 éve
- 5 dolog, amit már most könnyen digitalizálhatnánk a munkában 1 éve