Miért (lenne) elkerülhetetlen a magyar nyugdíjrendszer reformja?
Miért feltétlenül indokolt minél előbb a magyar nyugdíjrendszer reformja? Ezt a témát fejti ki dr. Farkas András nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News hírlevelében.
A tudomány megállapítása szerint egy népesség nagysága és kormegoszlása
- a mortalitás (halálozási arányszám),
- a fertilitás (termékenységi arányszám) és
- a migráció (népességvándorlás)
alakulásának függvénye.
A mortalitás történelmi léptékben bámulatosan javul (ezer éve egy csecsemő 24-25 életévre számíthatott, százhúsz éve 46 évre, ma egy fiú csecsemő Magyarországon is 72 évre, egy lány csecsemő 79 évre számíthat – és az előrejelzések szerint későbbi nemzedékek elérhetik a 90-100 éves átlagos várható élettartamot is, persze a pandémiás és háborús kockázatokat leszámítva).
Az élet hosszának örvendetes növekedése azonban a termékenység zuhanásával párosul: míg a dédszüleink nemzedékében nem volt ritka a családonként 10-12 gyermek, nagyszüleink korában a 6-8 gyermek, ma már a 2 gyermek sem általános (Magyarországn 100 termékeny korú hölgynek nem 1000, nem is 600, nem is 210, hanem mindössze 137 gyermeke van a legfrissebb statisztikai adatok tükrében, a termékenységet növelni próbáló összes kormányzati erőfeszítés dacára).
A mortalitás növekedése és a fertilitás csökkenése együttesen a népesség nagyon gyors öregedéséhez vezet.
Magyarországon
- jelenleg minden ötödik,
- 2030-ban közel minden negyedik,
- 2050 után lassan minden harmadik magyar
65 évesnél idősebb lesz.
A helyzetet a migráció billenthetné valamilyen irányba, elvileg a bevándorló fiatal tömegek sokat segíthetnek a befogadó államok nagy társadalmi elosztó rendszerei működőképességének fenntartásában, miközben a fiatalok kiáramlása súlyos helyzetbe hozhatja a jellemzően egyébként is szegény kibocsátó államokat. Ez a téma politikailag rendkívül kényes, nemcsak Magyarországon, hanem mindenütt a világon.
Nálunk a nyugdíjrendszer fenntarthatósága szempontjából a legnagyobb gondot a tartósan külföldön dolgozó (és itthon járulékot nem fizető) magyarok jelenleg 770 ezer fősre becsült tömege jelenti, az ő itthoni kiesésük következtében legalább három havi nyugdíj fedezetével csökken a nyugdíjkassza bevétele minden évben.
Az európai versenyképesség növekedésének pedig egyre súlyosabb akadályává válhat a demográfiai öregedés megállíthatatlan folyamata, hiszen egyrészt a nemzetgazdaság által előállított jövedelem évről-évre nagyobb hányadát kell fordítani a nyugdíjrendszer, az egészségügyi és a szociális ellátórendszerek fenntartására, másrészt egyre zsugorodik az európai munkaerőpiacon hadrafogható fiatal, kreatív, innovatív, digitális bennszülött munkaerő létszáma.
Ráadásul a baby boomer évjáratok (globálisan az 1946 és 1965 között, Magyarországon különösen a Ratkó-korszakban, azaz 1952-1956 között születettek) öregedésével a fejlett társadalmakban véget ért a demográfiai osztalék fizetésének aranykora. A demográfiai osztalék akkor alakul ki, ha az adott társadalomban egyszerre nagymértékben nő a munkaképes korú népesség és nagymértékben csökken a termékenység, és ennek eredményeként kialakul a munkavállalók eltartottakkal (nyugdíjasokkal és gyermekekkel) szembeni magas aránya.
A demográfiai osztalék helyett azonban az idősek számának gyors növekedése és a gyermekek számának gyors csökkenése következtében a társadalmak már a demográfiai veszteség évtizedeibe értek.
A nyugdíjkassza az EU-tagállamaiban már ma is elviszi a GDP átlagosan 11%-át, s ez az arány az öregedéssel együtt a jövőben csak nőni fog. Nem véletlen, hogy sok európai kormányzat a nyugdíjkorhatárok folyamatos emelésével és kifinomult automatikus nyugdíjkorrekciós mechanizmusok bevezetésével próbálja ellensúlyozni az évről-évre komolyabb nyugdíjrendszer-fenntarthatósági veszélyeket.
Magyarország mintha nem érzékelné ezeket a veszélyeket, talán azért, mert a nyugdíjrendszer fenntartására eleve csak a GDP 7%-át fordítja, ezzel az EU 27 tagállama közül csak a 25. helyezést éri el a nyugdíjrendszer fenntartására fordított állami források sorrendjében.
Ennek ellenére a kormányzat által összeállított és elfogadtatott Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervben eredetileg 2025. március 31-én bevezetni kívánt nyugdíjreform esélye sajnálatos módon elúszni látszik a hivatalos nyilatkozatok tükrében.
Pedig minél később alakítjuk a nyugdíjrendszert az évről-évre súlyosbodó kihívásokhoz, annál nagyobb és fájdalmasabb változtatásokra lesz majd szükség.
NyugdíjGuru News
- 2024.12.10Munkajog képzés HR-eseknek Munkajog képzés HR-eseknek érthetően. 2 napos intenzív, átfogó kurzus a Munka törvénykönyvéről. Gyakorló munkajogász oktatóink segítenek értelmezni az Mt. szabályait a saját praxisukból hozott példák segítségével, továbbá tanácsokkal látják el a résztvevőket munkajogi kérdéseikben. Oktatók: DR. FODOR T. GÁBOR és DR. NYERGES ÉVA Részletek Jegyek
- 2024.12.10Compliance szituációk kezelése Szeretné Compliance folyamatait megfelelően kezelni? Szervezete nagy hangsúlyt fektet az átláthatóságra? Képzésünkön áttekintjük mi a HR és a cégvezető hatásköre ezekben a szituációkban. Részletek Jegyek
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Rosszul járnak idén a nyugdíjasok, a nyugdíjprémium mellett a pótlólagos nyugdíjemelés is elúszott. Nem számíthat kisegítő támogatásra az a... Teljes cikk
Rég várt pozitív fordulatot hozott a július-szeptemberi időszak az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszámában, amivel párhuzamosan folytatódott az... Teljes cikk
A jövő évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló salátatörvényben a nyugdíjtörvényt módosító rendelkezések is szerepelnek.... Teljes cikk
- Miért nem képes a magyar nyugdíjrendszer megakadályozni a nyugdíjasok elszegényedését? 1 hónapja
- Elillan majd minden önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás? 2 hónapja
- Csak így lesz fenntartható a magyar nyugdíjrendszer 2 hónapja
- Nem fogja átalakítani a kormány a magyar nyugdíjrendszert 2 hónapja
- Ki fog majd dolgozni? A magyar munkaerőpiac következő évei 2 hónapja
- Nem csak a Z generáció akar új játékszabályokat 2 hónapja
- Emelni kell a magyar nyugdíjkorhatárt? 2 hónapja
- Milyen szolgálati időtartamok nem számíthatók be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe? 3 hónapja
- Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni? 3 hónapja
- Milyen egy modern európai nyugdíjrendszer? Íme a mintapélda 3 hónapja
- Az Egyesült Királyságban dolgozik? Legalább ezt tudnia kell a brit nyugdíjrendszerről 3 hónapja