Megjelent: 4 éve

Mit tehetek, ha a Gyesről nem akarnak visszavenni?

Jelenleg 20 hónapos kisfiammal vagyok gyeden. Októberre várjuk a második gyermekünket. Áprilisban jeleztem a munkáltatómnak, hogy szeretnék visszamenni, gondoltam nyílt lappal játszom és jeleztem, hogy fizikailag nem tervezem munkába állni, amire azt a választ kaptam, hogy ezt az döntésemet nem támogatják és hogy nem tudnak segíteni. Jól gondolom, hogy ez jogilag nincs teljesen rendben? Mit tudok csinálni, ha az első megkeresésemre a munkáltató ezt visszadobja? Ügyvédet kellene fogadnom vagy mi lenne ennek a menete, hogy a kérésem teljesüljön?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Mivel a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 51. § (1) bekezdése alapján a munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint foglalkoztatni, amennyiben Ön a törvényi előírásoknak megfelelően legalább harminc nappal korábban jelzi visszatérési szándékát, a munkáltató köteles Ön részére lehetővé tenni a visszatérést.

Az Mt. 123. § (3) bekezdése alapján a szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az általános szabályok szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni. Vagyis az Ön távolléte alatt összegyűlt és ki nem adott szabadságát a munkáltató köteles Önnek kiadni a visszatéréstől számított hatvan napon belül. Ez a gyakorlatban úgy szokott megvalósulni, hogy a közösen egyeztetett visszatérés után a munkavállaló továbbra sem áll munkába, hanem a munkáltató ekkor egyben kiadja az összes összegyűlt szabadságot.

Természetesen amennyiben annak feltételei (a biztosítási jogviszony fennállása, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék-fizetési kötelezettség, orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség) együttesen fennállnak, nincs akadálya, hogy Ön a visszatérését követően táppénzre menjen. Azonban a munkáltató elzárkózása érthető lehet, mivel ahhoz, hogy Ön táppénzre menjen, Önnek előbb igénybe kell vennie a munkáltató által kiadandó 15 munkanap betegszabadságot [ez alól az Mt. 126. § (2) bekezdése alapján kivételt képez a veszélyeztetett várandósság], amelyre a munkáltatót bérfizetési kötelezettség terheli, mely az Ön távolléti díjának 70%-a [Mt. 146. § (5) bek.]. Ezen felül az Mt. 115. § (2) bekezdése alapján a keresőképtelenség tartama szabadságot megalapozó időtartamnak minősül.

A fentiekre tekintettel tehát az Ön elképzelésének jogilag valóban nincsen akadálya. A munkáltatónak tehát anyagi megfontolásból nem érdeke ezt támogatni, azonban jogszerű eszköze nincs annak megakadályozására. Azonban mindenképpen javasoljuk a folyamatos és kompromisszumra nyitott konzultációt a munkáltatóval, ugyanis a jelentős érdekellentétek konfliktust szülnek/szülhetnek, melyek hosszabb távon a munkaviszony megszüntetését is eredményezhetik.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Ferencz Jácint

Dr. Ferencz Jácint ügyvéd egyetemi tanulmányait 2004-ben fejezte be, PhD-disszertációját 2014-ben védte meg summa cum laude eredménnyel. Tanszékvezető egyetemi docens a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Kereskedelmi, Agrár- és Munkajogi Tanszékén, alkalmanként külföldi és magyarországi egyetemek vendégelőadója.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása. Részletek Jegyek
  • 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket. Részletek Jegyek
  • 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal. Részletek Jegyek
További cikkek
Hogyan tudom igazolni a munkaviszonyom, ha korábban egy helyen nem jelentettek be?

Nyugdíjba készülök. Hogyan tudnám igazolni a munkaviszonyomat, ha nem jelentettek be 1955 és 1996 között, de ténylegesen ott dolgoztam? A volt... Teljes cikk

Váltásos munkarend esetén hogyan illet meg szabadság?

Váltásos munkarendben dolgozom 12-24,12-48. A munkáltató munkaszüneti napra szabadságot írt ki részemre, de a munkaszüneti napot nem számolja el... Teljes cikk

Beoszthat-e hétvégén nappalra és éjszakára is a munkáltató?

12 órás kétműszakos munkarendben dolgozok idősek otthonában, közalkalmazott vagyok. A munkarendünk nem szabályosan folyamatos. Az lenne a kérdésem,... Teljes cikk