Munkáltatói kötelezettségek januárban
A bérelszámolóknak év elején komoly feladatot jelent a jogszabályok által előírt igazolások kiadása a munkavállalók részére. Az igazolások kiadásának határideje január 31-e. Összeszedtük, pontosan miket kell kiadni, hogy még legyen idő az előkészítésre.
A munkáltató köteles az adóbevallás teljesítéséhez a jövedelem igazolása céljából összesített jövedelemigazolást kiadni minden munkavállaló részére az adóévben teljesített adóköteles kifizetésekről, juttatásokról. A munkáltatói jövedelemgazolásra az M30-as nyomtatvány szolgál, amely letölthető a NAV honlapjáról. A munkáltatónak az adóhatóság által elkészített nyomtatvánnyal egyezően kell a jövedelemigazolást kiállítani.
Az M30-as igazolás kiadásának határideje az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezése szerint legkésőbb az adóévet követő év január 31-e. Az igazolás átadását igazolni kell. Ha az igazolást nem postai úton küldik meg a magánszemélynek, akkor a munkáltató példányán az átvételt a magánszeméllyel aláírásával kell igazoltatni. Az állami adóhatóság a munkáltató által kiadott igazolás adattartalmát akkor fogadja el valósnak, ha az igazolás megfelel a magánokirat – törvényben meghatározott – formai és tartalmi követelményeinek, ezért a munkáltató által kiadott igazoláson szükséges a cégszerű aláírás.
Változtak a jövedelemigazolás szabályai 2015-től, az egészségbiztosítás szabályainak módosulása miatt.
Korábban kötelező volt a munkaviszony megszűnésével vagy megszüntetésével egy időben megcsinálni a munkáltatónak a jövedelemigazolást, és a volt munkavállalónak odaadni. Ez a jogszabály-módosítások hatására úgy változott, hogy csökkentsék a cégekre nehezedő adminisztrációs terheket, hogy csak a munkavállaló kérelmére kell kiállítani ezt a jövedelemigazolást.
Amennyiben valamilyen támogatás (például terhességi gyermekágyi segély) iránti kérelem miatt szükséges az igazolás, de azt a munkáltató nem, vagy hiányosan tölti ki, akkor az igazolás a NAV-tól is kérhető, hogy a jogosult nehogy elessen a támogatástól.
2. Kifizetői jövedelemigazolás
A nem munkaviszony keretében történő kifizetés esetén a kifizető olyan bizonylatot köteles kiállítani és kifizetéskor a magánszemélynek átadni, amely tartalmazza a magánszemély
A kifizető már a kifizetés alkalmával köteles a bevételről szóló igazolást a magányszemélynek kiadni, de ha ez év közben bármilyen ok miatt nem történt meg, azt pótolni kell legkésőbb az adóévet követő január 31-ig. A kifizető által ugyanazon magánszemélynek történő többszöri kifizetésről január 31-ig összevont igazolást is ki kell állítani. A kifizetések jogcímeit az összevont igazoláson jövedelemfajtánként el kell különíteni.
3. Járulékigazolás
A foglalkoztatónak egyéni nyilvántartásának tartalmával egyezően járulékigazolást kell kiadnia a biztosított felé az adózáshoz szükséges jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31-éig. Ezt az igazolást a biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén is ki kell adni soron kívül. Tartalmazza mind a tárgyévre, mind a tárgyévtől eltérő időre levont járulékokat, és járulékalapokat, például, ha bírói ítélet alapján több évre visszamenőleg munkabért kell kifizetni.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Munkaidő-nyilvántartás a gyakorlatban – miért kritikus, és mivel segíthetünk rajta? 2 hónapja
- Ideje váltani? Így ismerheted fel, ha elavult a cafeteria rendszered 3 hónapja
- SZÉP-kártya jár kilépés előtti időszakra? 3 hónapja
- Így teszik hatékonyabbá a munkaügyi rendszert – milliárdos fejlesztés indul 4 hónapja
- Miért nem jár a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak munkaközi szünet? 7 hónapja
- Üzleti titoknak minősül-e a munkabér? 7 hónapja
- Ezt a segítséget kapják a munkáltatók a kormánytól 8 hónapja
- Kézbesítési megbízott: Miért fontos és hogyan működik? 9 hónapja
- A vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére törekszik a GVH 12 hónapja
- Mit tegyek, ha a főnököm nem fogadja el a felmondásomat? 12 hónapja
- Be kell jelentenem a régi cégnek, ha utolsó napomon már másik helyen kezdenék dolgozni? 12 hónapja