Munkanélküli segély 2020
A neve az ellátásnak ma már nem munkanélküli segély, hanem álláskeresési járadék. A járadékra az jogosult, aki állást keres, de korábban biztosított volt, és egyéni álláskeresése nem vezetett eredményre, sőt az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztálya sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani neki.
• álláskereső, és
• az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, és
• kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban nem áll, és
• vállalkozói tevékenységet sem folytat, és
• munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre,
• számára a foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani, derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tájékoztatásából.
Az álláskeresési járadék (köznyelvben munkanélküli segély) megállapításához kérelmet kell beadni a járási hivatalhoz, amelyben aztán személyesen is el kell járni.
A járadék megállapításához igazolni kell: az álláskeresővé válást megelőző három évben szerzett jogosultsági időket, legalább 360 napot. Minden 10 nap jogosultsági idő 1 nap járadékfolyósítási időnek felel meg. Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama minimum 36, de legfeljebb 90 nap.
Az álláskeresési járadék összegét a kérelem benyújtását megelőző négy teljes naptári negyedévben az érintett jogviszonyokban elért - a vállalkozói jogviszony esetén a megfizetett - munkaerő-piaci járulék alapja havi átlagos összegének alapulvételével kell kiszámítani. A járadék összege a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely azonban nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegénél.
Használja álláskeresési járadék kalkulátorunkat.
További információk a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján.