Nyugdíjreform: megoldás másként
Hazánk nyugdíjrendszerének átalakítására tesz javaslatot a Barankovics István Alapítvány legfrissebb szakmai anyaga. A napvilágot látott nyugdíjreform alapgondolata, hogy a terheket a generációk és a társadalmi csoportok között méltányosan kell szétosztani - írja hétfői számában a Magyar Nemzet.
- Napirenden van jelenleg a nyugdíjtörvény megváltoztatása is, ezért is időszerű a tervezet megtárgyalása - mondta Harrach Péter. Hozzátette: nyilvánvaló, hogy első nekifutásra a kormány egyből leszavazza majd, de mindent megtesznek, hogy napirenden tartsák.
A Barankovics István Alapítvány elnöke magyarázatként, miért van szükség nyugdíjreformra, kifejtette: hazánkban jelenleg a nyugdíjrendszerre az jellemző, hogy a mindenkori aktívak befizetései teremtik meg a forrását az időskori ellátásoknak. Ez az egyensúly azonban felbomlott - folytatta Mészáros József, majd a rendszer összeomlásának okaként említette a demográfiai egyensúly és a gazdasági stabilitás hiányát. Az elnök a probléma forrásaként hozta szóba a régóta jellemző politikai demagógiát is, vagyis hogy nem az egyéni életben nyújtott teljesítménytől függ a későbbi nyugdíj összege, hanem az aktuális - választásokkor tett - politikai hatalom ígéreteitől.
Az alapítvány javaslata nem igényel forrásráfordítást, a tervezett rendszer pedig azokat jutalmazza, akik a közösség érdekében tesznek erőfeszítéseket. Akik tehát befizetéseikkel és gondos gyermekneveléssel támogatják a rendszer fennmaradását. Az elképzelés két fő pilléren nyugszik: egyrészt a nyugdíjrendszert érintő jogszabályokat csak úgy lehetne módosítani, ha azokat az egymást követő két parlamenti ciklusban a képviselők jóváhagynák.
A másik fontos alapelv egy társadalombiztosítási tanács létrehozása. Ennek feladatai közé tartozna a korhatár felülvizsgálata és meghatározása, a járulékkulcsokat és a nyugdíjrendszert érintő egyéb ügyekben az igazságosság és a fenntarthatóság értékeinek figyelembevétele. Fontos szempont lenne a tanács létrehozásánál, hogy az független szervként működne, mint például az Alkotmánybíróság - olvasható a Magyar Nemzetben.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Hiába a gazdasági bizonytalanság, a bérek emelkedése töretlen: már három magyarországi ágazatban is egymillió forint felett van a bruttó... Teljes cikk
A kkv-k egyik legkritikusabb területe a pénzügyi-számviteli nyilvántartás – és mégis, a cégek többsége egyre nagyobb nehézségekbe ütközik, ha... Teljes cikk
A munkabér kifizetésének szabályait a Munka Törvénykönyve (Mt.) és kapcsolódó jogszabályok pontosan meghatározzák, mégis gyakran merülnek fel... Teljes cikk
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 2 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Ezekben az európai országokban a legnagyobb a nyugdíjas szegénység 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 4 hete
- Miért a nyugdíjasokon spórol a kormány? 4 hete
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 4 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 1 hónapja
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 1 hónapja
- Külföldi nyugdíj: mit kell tenni annak, aki külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot 1 hónapja