Paripám egy csodaszép chatbot
Sok kutatás-fejlesztési munkájuk során mondták nekik piacról élő partnereik, hogy az egyetemnek alkalmazkodnia kell a gyorsan változó digitális világhoz és munkaerőpiachoz. Ennek eredményeként AI chatboton dolgozik együtt egyetemi hallgató, oktató és ICT-cég a PARIPA programban a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékén.
A tanszék oktatói számos kutatás-fejlesztési projekt során kaptak olyan visszajelzést a céges partnerektől, hogy az egyetemnek alkalmazkodnia kell a gyorsan változó digitális világhoz és munkaerőpiachoz. Ez az igény hívta életre a PARIPA programot. Ehhez a kezdeményezéshez idén egy nemzetközi független informatikai szolgáltató vállalat, a DXC Technology is csatlakozott, így AI chatbotot fejlesztenek a programban részt vevő egyetemi hallgató aktív közreműködésével.
„A hallgatók hiányolták a gyakorlatiasabb, iparközeli témákban való jártasságot, illetve visszatérő téma volt a hallgatók soft skill képességeinek hiánya. Így született az elhatározás, hogy a tanszék stratégiájában megfogalmazott célokhoz illeszkedően olyan egyetem-ipar együttműködési programot hozzunk létre, melynek eredményeképpen a hallgatók versenyképes, ipar által is igényelt kompetenciával - tudás-képesség-hozzáállás-tapasztalat -, rendelkezzenek a tanulmányaik befejezésével” - mondta el a program indulásáról Simon Vilmos, a Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék tanszékvezető-helyettese, a program igazgatója.
A program pillérei a tudásuk legjavát adó tanszéki témavezetők, akik segítik a hallgatók minden lépését, hogy képesek legyen világszínvonalú eredményeket produkálni a céges együttműködések keretében. Kiemelten fontos a céges témavezetők szerepe is, tőlük függ, hogy a hallgató hogyan fogja érezni magát a céges környezetben, mennyire tud alkalmazkodni a munkakörnyezethez, mennyire lesz motivált a céges K+F témát illetően. A hallgatók számára kötelezőek a soft skill foglalkozások is, ahol megtanulják, hogyan kell kommunikálni, előadni az eredményeik, hogyan kell csapatban, határidőre dolgozni, projektet menedzselni.
„A program első éve nagy sikerrel zajlott, 6 céges partner 13 K+F témáján folyt és folyik jelenleg is a munka, amelyhez a második évben csatlakozik újabb 15 K+F téma. A cégek száma 6-ról 9-re nőtt, köztük az ország legnagyobb informatikai és távközlési cégei is megtalálhatóak, de törekszünk bevonni az innovatív magyar kkv-ket is” - mondta Simon Vilmos.
„Idén csatlakoztunk a programhoz, mégpedig azért, mert fontos nekünk, hogy bekapcsoljuk a fiatalokat az általunk kezdeményezett technológiai-innovációs feladatokba. Magyarország jelentős telekommunikációs és informatikai vállalatai vesznek még részt a programban így a csatlakozással a többiek fejlesztési irányaiba is betekintést nyerhetünk” - mondta Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója.
„A kollégákat már egyetemista korukban kell ide vonzanunk és megmutatni nekik magunkat. Nyilván szeretnénk itt tartani a nálunk gyakornokoskodó fiatalt, ahogy azt is szeretnénk, ha megmutathatnánk magunkat, és a velünk dolgozó fiatallal a PARIPA program keretében népszerűsítenénk az egyetemen.”
Az alapvető cél nem csak a humánerőforrás-fejlesztés, hiszen egy ember volumenben igen keveset jelent, akkora ma a munkaerőhiány. Inkább a saját belső innovációs tevékenységét és munkáját kívánja a programmal megmutatni a cég a hallgatóknak és az egyetemeknek.
Rudokász Tamás, a BME hallgatója ebben a tanévben hetente két napot tölt a DXC-nél. Elsősorban a tapasztalatszerzés miatt jelentkezett a programba, azt mondja, neki fontos, hogy a cég innovatív környezetet nyújt számára, melyben tud fejlődni. „A céges mentorom már az első napon bevont a szakmai találkozókba, teljesen képbe helyezett a projekttel kapcsolatban. Egy AI chatbot fejlesztésén dolgunk, amely belső folyamatokat képes leegyszerűsíteni, hatékonyabbá tenni. Nagyon jó érzés, hogy komolyan számítanak a tudásomra, értékelik azt a pluszt, amit bele tudok adni. Tetszik az itteni agilis hozzáállás és az, ahogyan az egyes elakadásokat kezelik” - mondja Rudokász Tamás.
„Sok téma vár nálunk feldolgozásra, és az a tény, hogy egy laborprojektünk témáját egy magas szintű egyetemi körnek kiírhatjuk, nagyon erősen kapcsolódik a munkánkhoz” - mondja Czibók Zoltán, a DXC Technology ügyvezetője. „Nehéz lenne azt kimondani, hogy pontosan mit várok ettől az együttműködéstől, hiszen sok olyan téma van, amin dolgozunk, és később látjuk meg benne azt a potenciált, hogy miként kapcsolható egyik vagy másik ügyfelünkhöz. Az év végén egy innovációs nap keretében fogja mindenki bemutatni, hogy milyen megoldásokhoz érkezett - akkor kiderül majd, hogy mennyiben terelhető üzleti síkra az év során kidolgozott projekt.”
Fotó: DXC Blogs
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Ha egy vállalatvezető az emberi erőforrás menedzsment terén kihívásokkal találja szemben magát, vagy új HR folyamatot szeretne kialakítani, akkor ez... Teljes cikk
Milyen asszisztense a HR-nek és az álláskeresőknek a mesterséges intelligencia? Ezt teszteltük ChatGPT-nél öt kéréssel. Jó szöveget kaptunk szinte... Teljes cikk
A Stylers Group szerint a pandémia legnehezebb időszakának végére több mint tízszeresére nőtt a náluk közzétett távmunka lehetőségek száma. A... Teljes cikk
- A mesterséges intelligencia alapjaiban írja át az orvosi munkát is 2 hete
- Innovatív megoldásokkal is csökkenthetők a HR költségek 3 hete
- Virtuális kórházak, digitális orvoslás - Ez a jövő egészségügye 3 hete
- Miért fontos a webáruház integráció? 3 hete
- Erőviszonyok tudatosítása 3 hete
- Minden harmadik anyuka csak nagyjából tudja meghatározni, hogy mivel foglalkozik gyermeke 3 hete
- Indul a Yettel idei digitális tananyagfejlesztő pályázata 1 hónapja
- Four out of ten people quit during their probationary period: the lack of onboarding is to blame 1 hónapja
- Megvannak Az Év Irodája verseny győztesei 1 hónapja
- Ezek a digitális nomádok kedvenc városai 1 hónapja
- Budapesten 2350 forint a fizikai órabér 1 hónapja