Tizenötmilliárd jut a rehabilitációs foglalkoztatásra
A megváltozott munkaképességűek csak nehezen tudnak visszatérni a munkaerőpiacra, ezért 2008. január 1-jén bevezették a rehabilitációs járadékot, amely a rokkantsági nyugdíj összegének 120 százalékát biztosítja számukra. Ezért cserébe teljesíteniük kell a munkaügyi központtal közösen kidolgozott, és így személyre szabott rehabilitációs tervben foglaltakat - derült ki a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ október 30-ai sajtótájékoztatóján.
Nem mindenki jogosult a rehabilitációs járadékra
A rehabilitációs járadékot a lakóhely szerint illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál lehet igényelni, bár ehhez egy sor feltételnek is meg kell felelni: csak az jogosult a szolgáltatásra, aki 50-79 százalékos egészségkárosodást szenvedett (vagyis III. csoportos rokkantsági nyugdíjban részesül), munkavégzésre rehabilitáció nélkül nem alkalmas, rendelkezik a rokkantnyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel és nem folytat kereső tevékenységet. Ha mégis részesül munkabérben, akkor keresetének legalább 30 százalékkal alacsonyabbnak kell lennie az egészségkárosodást megelőző átlagkereseténél, különben 3 hónap átlagában történő túllépés után 50 százalékkal csökken a járadék összege, 6 hónap átlagában történő túllépést követően pedig teljesen megszűnik az összeg folyósítása.
Az egészségkárosodás mértékének megállapításáról az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet új, komplex minősítési rendszere gondoskodik, amelyben már nemcsak két orvos, hanem egy szociális és egy foglalkoztatási szakértővel is kibővült bizottság mond ítéletet a beteg állapotáról. A 60 napon belül elkészülő szakvélemény megállapítja az egészségkárosodás mértékét, a szakmai munkaképességet, a rehabilitálhatóságot, a rehabilitáció szükséges irányát, a rehabilitációs szükségleteket, továbbá a rehabilitációhoz szükséges időtartamot, ami legfeljebb 3 év lehet. Ezen idő alatt az ügyfélnek a rehabilitációs megállapodási szerződés keretében együtt kell működnie a munkaügyi központtal, illetve az általa kiküldött mentorral, aki végigsegíti a munkaerőpiacra való visszatérés összes folyamatán (álláskeresés, képzés, vállalkozóvá válás, foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatok stb.).
Hosszú távú projekt
A közép-magyarországi régióban október 26-ig 1207 megváltozott munkaképességű igényelte a komplex vizsgálatot, ennek 93 százalékát javasolta a bizottság rehabilitációs járadékra, melyből végül 74 százalék (796 fő) felelt meg a fenti feltételeknek (szolgálati idő, 50-79 százalékos egészségkárosodással stb.). Természetesen ez még csak a kezdet, hiszen a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében országosan 15 milliárd, a közép-magyarországi régióban pedig 3,5 milliárd forint áll rendelkezésre az első körben 2013. február 28-áig, második körben pedig 2015. február 28-áig tartó program finanszírozására - mutatott rá Bányainé Salamon Judit, a TÁMOP 1.1.1. projektvezetője. Mivel ez alapvetően uniós finanszírozású, ezért a válság nem érinti a programot, legalábbis az első öt évig biztosan nem. Ily módon a vállalatok is bizton számíthatnak a megváltozott munkaképességűekre, akik révén bértámogatásban részesülhetnek a fizetés 60 százalékáig (pályakezdő megváltozott munkaképességű esetén 100 százalékáig) - tette hozzá a projektvezető.
Munkáltatói téveszmék a megváltozott munkaképességűekről
A munkáltatók egyébként is kiemelt célcsoportját képezik a projektnek, sok közülük ugyanis tévesen azt gondolja, a megváltozott munkaképességűek csak rövidebb munkaidőben és alacsonyabb teljesítménnyel képesek dolgozni, illetve hogy egészségügyi, valamint beilleszkedési problémáik miatt többet hiányoznak az átlagosnál. Pedig ez nincs így, ők is ugyanolyan emberek, mint egészséges társaik, éppúgy vásárolni, szórakozni, kirándulni és dolgozni akarnak - mutatott rá Siháné Tóth Mária munkáltatói kapcsolattartó.
"Az ilyen előfeltevések leküzdése érdekében folyamatosan felkeressük a vállalatokat, magánközvetítő irodákat, illetőleg adatbázisokat állítunk föl, hogy egymásra találhassanak a munkaerő-piaci szereplők." - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy tapasztalatai szerint a cégek ismerik a rehabilitációs járadékot, és szívesen is fogadják a kezdeményezésüket. Különösen a magánközvetítők veszik örömmel a megkereséseket, az alacsonyabb képzettségű munkaerőből ugyanis híján van Magyarország. "Sokuk már Romániából és Szlovákiából toboroz munkavállalót, így rögtön felderülnek, amint eléjük tárjuk a megváltozott munkaképességű ügyféltáborát." - mondta Siháné Tóth Mária.
A kapcsolattartást félévente-évente állásbörzékkel is igyekszik a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ megerősíteni, az elsőt éppen jövő héten, november 6-án rendezik meg az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban (1131 Budapest, József Attila tér 4.). Itt kiállítóként 50 munkáltató és 25 civil szervezet vesz részt, az előadásokat pedig Lechnerné Vadász Judit rehabilitációs szakértő és Pintér Zsolt karrier tanácsadó tartja. Aki azonban még mélyebben el szeretne merülni a rehabilitációs foglalkoztatásban, annak a munkaügyi központ elkészített egy kiadványt, amely a rehabilitációs járadékkal kapcsolatos összes információt tartalmazza. Ezt természetesen a munkaügyi központok rehabilitációs osztályain, annak rendezvényein (így az állásbörzén), valamint a partnerszervezeteknél is elérhetővé teszik majd az alkotók.
Paraszt Imre, HR Portal
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A friss diplomások számára hét éve nem volt ilyen nehéz elhelyezkedni: a kezdő pozíciók száma 12 százalékkal csökkent. A vállalatok a bizonytalan... Teljes cikk
A cégautó kulcsfontosságú eszköz a vállalati mobilitás és munkavállalói juttatás rendszerében. A juttatás presztízst és kényelmet biztosít,... Teljes cikk
A kormány döntése szerint 2026 februárjában ismét kifizetik a hathavi fegyverpénzt. Az egyszeri szolgálati juttatás több százezer rendőrnek,... Teljes cikk
- Ekkora minimálbér-emelést lát reálisnak a VOSZ főtitkára 1 hónapja
- Krasznahorkai László kapja az irodalmi Nobel-díjat 1 hónapja
- Távozik a B+N Referencia Zrt.- HR-igazgatója 2 hónapja
- Így készítenék fel a gyerekeket a robotok világára – jöhet a kötelező MI-oktatás? 2 hónapja
- Vezetőváltás a KAVOSZ-nál 2 hónapja
- Ezért foglalkoztass megváltozott munkaképességű kollégát 3 hónapja
- Így foglalkoztass megváltozott munkaképességű munkatársat: kihívásokból előnyök 3 hónapja
- Nyugdíj: lehet-e szerezni szolgálati időt megváltozott munkaképességűként? 3 hónapja
- Milyen juttatásokkal segítheti a munkaadó a tanévkezdést? 3 hónapja
- Logisztikai központot épít Debrecenben a Waberer 3 hónapja
- Hamarosan lejár a SZÉP-kártya díjmentes felhasználás határideje 4 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?