Válságálló növekedés - Gondolkodj hálózatban!

„Szövetségesek nélkül nem lehet háborút nyerni” – igaz ez egy válságra is szervezeti szinten. A válságállóság egyik fontos kritériuma a folyamatos kapcsolatépítés-ápolás és partnerség kialakítása más szervezetekkel.
Egységben az erő
Szervezetfejlesztőként az a tapasztalat, hogy azok a szervezetek működnek a legsikeresebben, amelyek annak ellenére is keresnek maguk mellé partnereket, hogy házon belül is meglenne a kapacitásuk és tudásuk egy-egy új szolgáltatás, termék vagy koncepció kidolgozására, fejlesztésére. Ennek a jelenségnek a lényege, hogy összeadódik a szervezeti tudás és magasabb szinten képes áramlani az alkotó energia. Ez pedig mind a válságos, mind a termékeny időkben előrelendítheti egy szervezet sikeres működését.
A hálózatépítés legfontosabb előnyei
Miért kifizetődőbb, ha partnerségre lépünk más szervezetekkel?
- Multiplikátor hatás - ha egyesítjük az erőinket a változás is nagyobb, amit elérhetünk. Ilyenkor összeadódik a tudás, több szem, többet lát alapon a kreativitás is sokszorozódik, ráadásul egymás kapcsolati tőkéjét is hatékonyabban tudjuk kihasználni.
- Kockázatmegosztás – válságos, nehéz időkben kisebb a veszteség is, ami érhet bennünket, hisz nemcsak a sikerben osztozunk ilyenkor, hanem a felelősséget, a kockázatot is közösen vállaljuk.
- Erős bizalmi kapcsolat pozitív hatásai – amikor partneri viszonyban kezdünk gondolkodni, fontos, hogy olyan partnert válasszunk magunk mellé, akiben tudjuk, hogy bízhatunk. A bizalmi kapcsolat kiépítése nem megy egyik napról a másikra, rendszeres ápolást igényel. A szövetségi kapcsolatokat folyamatosan magas szinten kell tartani, hogy amikor beüt a krach, akkor ne szívességet kelljen kérni, hanem mankóként támogassuk egymást.
Konklúzió
Partneri kapcsolatok kiépítése során fontos szem előtt tartani, hogy egy megegyezés sosem a szerződés aláírásakor jön létre, az ugyanis már a végkifejlet. Az odavezető út a fontos, a tudatos kapcsolatépítés-és gondozás. Ha úgy ítéljük meg ugyanis, hogy valakire érdemes időt szánni, akkor az a kapcsolat felértékelődik, a befektetett energiánk pedig megtérül: onnantól ugyanis nem egyedül kell megküzdenünk a nehézségekkel és a növekedés is gyorsabb üteművé válhat a közös cél és motiváció hatására.
Válságálló növekedéssel kapcsolatos blog sorozatunk korábbi írásait a linkekre kattintva tudod elolvasni: