Erre figyeljen a teljesítményértékelés során!

Ma már egyre nyilvánvalóbb, hogy a cégek egyik legértékesebb tőkéje a humán erőforrás. A dolgozók értékelése éppen ezért az egyik legfontosabb területté vált.
A helyesen elvégzett teljesítményértékelés pozitív hatással lehet mind a vállalatra, mind pedig az alkalmazottakra, ellenben a rossz kivitelezés könnyen demotiválhatja a dolgozókat, valamint a menedzsment számára is félrevezető lehet.
Összegyűjtöttünk néhány dolgot, amire érdemes odafigyelni azért, hogy mind a munkavállalók, mind a vezetőség számára pozitív élmény legyen a teljesítményértékelés:
1) Nem csak évente egyszer kell foglalkozni a teljesítménnyel
A dolgozóknak folyamatos visszajelzésekre és nyílt párbeszédekre van szükségük. Menedzserként egy egyszerű és hatékony módszert kell találnunk arra, hogy rendszeres meetingeket tarthassunk a munkavállalókkal arról, hogyan javíthatnának teljesítményükön. Egy digitalizált teljesítményértékelő platform megfelelő keretet ad a teljesítményértékelési folyamatnak, automatizált folyamatokkal segíti az egyes részfolyamatok megvalósulását és lehetőséget ad az évente többszöri, akár folyamatos visszajelzésre.
2) Több dimenzió, objektívebb visszajelzés
Nem mindig ad kellően objektív keretet az egy-egy típusú értékelés, hiszen az emberi szimpátia és egyéb érzelmi tényezők befolyásolhatják a valós eredmények megítélését. Vonja be az értékelendő dolgozó közvetlen munkatársait vagy akár több vezetőt is a folyamatba! A vezető beosztású kollégák esetén nagyon érdekes lehet a beosztottak visszajelzése is! Vezessen be 360 fokos értékelést, hogy a kollégái valóban objektív értékelést kaphassanak!
3) A teljesítményértékelés során csak a teljesítményről legyen szó
Sokan úgy hiszik, hogy időt és energiát takaríthatnak meg, ha egyszerre bonyolítják le a teljesítményértékelést más témájú megbeszélésekkel, ám ezzel valójában csökken a teljesítmény értékeléséből adódó hatás, hiszen a koncentrációt és a figyelmet más témák is lekötik.
4) Mindenkit a saját teljesítménye alapján ítéljünk meg
A munkavállalók egymáshoz hasonlításával nem érünk el mást, mint hogy konfliktust generálunk, vitát szítunk a munkahelyen belül. Összehasonlítás helyett állítsunk a dolgozók elé valós és személyre szabott célkitűzéseket, és ez alapján értékeljük teljesítményüket. Egy jó teljesítményértékelő rendszer a vezetők és a dolgozók számára is biztosítja a lehetőséget a célok kitűzésére, így az értékelés során garantáltan személyre szabott eredmény születik!
5) Kínáljunk fel megoldást!
Az esetek többségében nem a dolgozók készségeivel, illetve tudásával van probléma, hanem azzal, hogy nem kapnak megfelelő útmutatást feletteseiktől. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a teljesítményértékelési folyamat végén dolgozzunk ki konkrét akciótervet arra, hogy mit lehetne tenni a fejlődés érdekében.
Alakítson ki olyan teljesítményértékelési rendszert, amely feltárja a kollégák erős és fejlesztendő pontjait, így az egyén motiváltabbá, az egész vállalat működése pedig hatékonyabbá tehető!
Tekintse meg a HRmaster szoftver Teljesítményértékelési moduljait, hogy kiválaszthassa, melyik illik leginkább a cége folyamataihoz és működéséhez! A széleskörű paraméterezési lehetőség tág határokat biztosít a legmegfelelőbb módszertan kialakításához!
Ha a HRmaster szoftvert választja mindehhez, a teljesítményértékelés élmény lesz a munkáltatónak és a munkavállalónak is.