A reziliencia hét építőköve
A 21.század vezetői kihívásai között Richard Barrett (The New Leadersip Paradigm of the 21st Century, 2010) óta egyre több formában esik szó.
Jómagam sem hagyhattam ki az IFJÚ TITÁNOK című könyvemben a reziliencia kiemelését, és e
A 21.század vezetői kihívásai között Richard Barrett (The New Leadersip Paradigm of the 21st Century, 2010) óta egyre több formában esik szó.
Jómagam sem hagyhattam ki az IFJÚ TITÁNOK című könyvemben a reziliencia kiemelését, és ezt a témát az ezredforduló fiatal vezetőire váró kihívások között megemlíteni. Már akkor szembesültem azzal, hogy hasonlóan az eredeti „resilience” szóhoz a magyar nyelvben nem lehet erre a jövőben megkövetelt alaptulajdonságra, azaz a rugalmas alkalmazkodó- és állhatatos ellenálló képesség egyvelegére az angolhoz hasonlóan tömör, egyszavas magyar kifejezést találni; vagyis a reziliencia az magyarul is rezilencia – nincs mit tenni.
Mit is takar hát ez az új keletű fogalom, a REZILIENCIA, amit mindenképpen érdemes felvenni a vezetői szótárunkba? Rugalmas állhatatosságot, lendületet és mozgékonyságot, a válságokban is kikezdhetetlen és megingathatatlan ellenálló képességet, a környezeti bizonytalanság és kiszámíthatatlanság jó tűrését. Mindezek alapvetően nélkülözhetetlenek a 21.század volatilis, illékony és változékony, komplex üzleti környezetében, amikor már nem lehet mindig kiszámítható szcenáriók mentén vezetői döntéseket hozni, hanem minden (szervezeti és vezetői) érzékszervvel a környezet kihívásaira fókuszálva lehet csak folyamatos üzleti sikereket elérni.
Hogy miért lehet ez annyira fontos? Mert amelyik szervezet (és amelyik vezető) mentálisan, lélekjelenléttel tovább bírja, csak az tudja túlélni és előnyére fordítani a nehézségeket. Amelyik szervezet (és vezető) tovább tűri és élesíti figyelmét, piaci érzékenységét és az információk fókuszált befogadóképességét, az olyan előnyre tesz szert az ezredforduló kemény követelményei közepette, amely nélkülözhetetlen a továbblépéshez és a túléléshez is.
A rezilienciát képileg gyakran szemléltetik például egy tűzoltó ábrázolásával, vagy egy szikes talajon is virágzó növénnyel – jól szemléltetve a dolog lényegét.
A múlt héten a KPMG Business Akadémia nyílt napján volt szerencsém személyesen is részt venni a téma egyik szakértője, Paul Ch. Donders beharangozó programján, ahol megismerhettük a reziliencia hét összetevő alapelemét:
- a tisztázott múltta
l való szembenézést,
- az optimista hozzáállást,
- a problémamegoldó gondolkodást,
- az erősségekre építő hozzáállást,
- a fegyelmezettséget,
- a megingathatatlan önbizalmat
- és az egészséges emberi kapcsolatokat.
A reziliencia felmérésére az Xpand International egy komoly, licenccel rendelkező tesztet és a rezilienciát erősítő fejlesztési tervet dolgozott ki, amely elérhető a társaság honlapján.
Magyarországon hamarosan elérhető ez a program a KMPG Business Akadémia szervezésében.
Éljünk soká, éljen a reziliencia!
Hogy sokáig éljünk és sok mindent túléljünk – a kiszámíthatatlan körülmények ellenére is!
Schäffer Beáta ACC
Vezetői Coach
+36 30 970 74 30