logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2025.05.20 - 1 hónapja
munkajog

Cselekvőképtelen a munkavállaló? Ezt mindenképp tudni kell

Munkaviszonyt nem csak cselekvőképes munkavállaló létesíthet. A törvény nem zárja el a munkaviszonytól a korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen munkavállalókat sem. Mit kell tudni, ha cselekvőképtelen a munkavállaló?

Ha cselekvőképtelen a munkavállaló

A jogi értelemben vett cselekvőképtelenség több okból is fennállhat. Életkorából kifolyólag cselekvőképtelennek minősül a 14. életévét be nem töltött személy. Korlátozottan cselekvőképes a 14 évesnél idősebb, de 18. életévét még be nem töltött személy.

A Munka Törvénykönyve általános szabálya szerint munkaviszonyt az létesíthet, aki a 16. életévét betöltötte. Tehát a törvény lehetővé teszi, hogy korlátozottan cselekvőképes kiskorú munkát vállaljon.

Az iskolai szünet alatt munkát vállalhat az a 15. életévét betöltött tanuló is, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. Külön jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a törvény a 15. életévét be nem töltött kiskorú számára is lehetővé teszi a munkaviszony létesítését. Erről a gyámhatóság részére előzetesen kötelező bejelentést tenni. Tehát szűkebb körben még a cselekvőképtelen, 14 évesnél fiatalabb kiskorú is létesíthet munkaviszonyt.

Cselekvőképtelenség vagy korlátozott cselekvőképesség nagykorú személyek esetén is fennállhat, amennyiben a bíróság az érintettet cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezi. Előfordulhat, hogy a bíróság úgy helyezi cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá a nagykorú személyt, hogy a korlátozás kiterjed a szerződéskötésre, munkaviszony létesítésére is.

Ha a munkavállaló cselekvőképtelen (akár életkora, akár gondnokság alá helyezés miatt), akkor munkaviszonyt önállóan nem tud létesíteni. Ekkor nevében a munkaszerződést a törvényes képviselője írja alá (pl. szülők, gondnok). Korlátozottan cselekvőképes munkavállaló esetén a munkavállaló is aláírhatja a munkaszerződést, de a munkaszerződés érvényességéhez a törvényes képviselőjének hozzájárulása is szükséges.

Munkaköri szabályok, ha cselekvőképtelen a munkavállaló

A Munka Törvénykönyve kifejezetten előírja, hogy cselekvőképtelen munkavállaló csak olyan munkakörre létesíthet munkaviszonyt, amelyet egészségi állapotánál fogva tartósan és folyamatosan képes ellátni. Ugyanez érvényes a cselekvőképességében részlegesen korlátozott munkavállalóra is, ha a korlátozás a munkaviszonnyal összefüggő ügyeket is érinti.

Annak eldöntése, hogy a munkavállaló képes-e a munkakörének tartós és folyamatos ellátásra nem a munkáltató megítélésén múlik. Ahogy minden munkavállaló esetén, úgy a cselekvőképtelen munkavállalónál is a munkába állást megelőzően munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végeztetni. Ennek során a foglalkozás egészségügyi vizsgálatot végző orvos méri fel a munkavállaló alkalmasságát. Ebben az esetben az egészségügyi alkalmassági vizsgálat kiterjed a részletes munkaköri feladatok ellátására. Amennyiben a munkavállaló cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes, akkor a munkáltató köteles az orvost részletesen tájékoztatni a munkavállaló munkakörébe tartozó feladatokról, a munkakör jellegéről, a munkafeltételekről és az esetleges kockázatokról.

A törvény a munkakör kapcsán előírja azt is, hogy cselekvőképtelen (vagy korlátozottan cselekvőképes) munkavállalók esetén a munkakört az ahhoz tartozó feladatok részletes leírásával kell meghatározni. Az általános szabályok nem határozzák meg, hogy a felek milyen módon határozzák meg a munkakört a munkaszerződésben. Ezért alapesetben általában a munkakört összefoglaló módon, a munkakör nevének, a foglalkozásnak a megjelölésével határozzák meg. Azonban a munkavállalók e speciális csoportja esetén ez nem elfogadható. Ekkor a munkavállaló védelme érdekében a munkaszerződésnek tartalmaznia kell a munkakörbe tartozó feladatok részletes leírását is. Ez egyben azzal a következménnyel is jár, hogy a munkakörbe tartozó feladatokat a munkáltató nem változtathatja egyoldalúan. Ilyen esetben a munkakör módosításához a munkavállaló (képviselője) beleegyezése is szükséges.

Felügyelet, ellenőrzés

A munkáltatónak minden munkaviszony esetén kötelezettsége az egészséges és biztonságos munkafeltételek megteremtése és biztosítása. A munkavédelmi szabályok előírják a munkavállalók ellenőrzését, felügyeletét és a munkavégzés irányítását.

A cselekvőképtelen vagy a munkaviszonnyal összefüggésben korlátozott cselekvőképességű munkavállalók esetén a törvény külön előírja, hogy a munkavégzést folyamatosan és oly módon kell felügyelni, hogy az az egészséges és biztonságos munkafeltételek megtartását biztosítsa. A munkavállalók védelme érdekében tehát ebben az esetben szigorúbb, folyamatos felügyeletet írnak elő a munkáltató részére. A felügyelet megvalósításának módját a munkáltatóra bízza a jogszabály. A törvényi előírásból következően nem jöhet szóba a munkavállaló olyan munkakörben való alkalmazása, ahol teljesen önállóan, felügyelet nélkül kell dolgoznia.

A Munka Törvénykönyve azt is előírja, hogy a cselekvőképtelen vagy a munkaviszonnyal összefüggésben korlátozott cselekvőképességű munkavállalókra a fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy e munkavállalókra a fiatal munkavállalókat illető kedvezőbb szabályok (pl. munkaidő beosztás, pótszabadság, napi munkaidő) akkor is vonatkoznak, ha 18. életévüket már betöltötték.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

A megbízható jogi képviselő

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

[email protected]

(1) 266-6621, (30) 692-9392

www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu

Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinteres

Címkék:
munkavállaló Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda Munka Törvénykönyve munkaidő munkakör munkavédelem fiatal munkavállaló munkaköri leírás pótszabadság cselekvőképtelen kiskorú
munkajog

Jog közérthetően a munkajogászok szemével. A szerzők szerint fontos, hogy a jogot mindenki értse és ismerje, e nélkül nem lehet megfelelő döntéseket hozni. A szerzők a Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda ügyvédei: Dr. Kocsis Ildikó alapító és Dr. Szabó Gergely irodavezető partner. Tájékoztató írásaik hetente jelennek meg országos és helyi médiákban, hírlevelekben. Rendszeresen találkozhatnak velük országos Rádió és TV adásokban is. További információkért látogasson el az alábbi oldalakra: https://kocsisszabougyved.hu, https://drkocsisildiko.hu, https://erthetojog.hu.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
2025-06-16 12:39:24
KvantHumanisztika Kurzus 1
2025-06-16 09:01:37
Sorozatgyilkos a vezetői karrierben: a mikromenedzsment
Munkajog

Jog közérthetően a munkajogászok szemével. A szerzők szerint fontos, hogy a jogot mindenki értse és ismerje, e nélkül nem lehet megfelelő döntéseket hozni. A szerzők a Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda ügyvédei: Dr. Kocsis Ildikó alapító és Dr. Szabó Gergely irodavezető partner. Tájékoztató írásaik hetente jelennek meg országos és helyi médiákban, hírlevelekben. Rendszeresen találkozhatnak velük országos Rádió és TV adásokban is. További információkért látogasson el az alábbi oldalakra: https://kocsisszabougyved.hu, https://drkocsisildiko.hu, https://erthetojog.hu.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó képzés felmondás scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás tárgyalásikészség-fejlesztás siker önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu