kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

Kaphat-e munkáltatójától önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást az a nyugdíjasként foglalkoztatott nő, aki a nők 40 év szolgálati ideje alapján lett nyugdíjas, és ezt megelőzően is az adott munkáltatónál dolgozott?

Én a céges kocsiban töltök napi 6 órát,mint területi képviselő. A kocsiban nincs klíma. Ez mennyire számít fizikai munkának?

27 éves nő vagyok, most augusztus 12-én szűnik meg jelenlegi munkahelyem és arra kértek, hogy ami maradt 4 szabadnapom, vegyem ki. Úgy tudom, hogyha nem veszem ki, azt kifizetik nekem. Kérdésem arra irányul, hogy érdemes-e kivennem azt a 4 napot, mondván, lehet, hogy a következő munkahelyemen már nem lesz alkalmam vagy fizettessem ki? Hogy kell számolni a megmaradt szabadnapokat kifizetésben? A jelenlegi munkáltatóm nagyon szeretne arra buzdítani, hogy vegyem ki (gondolom nem szeretnék kifizetni), mondván, hogy ha a következő munkahelyemen egyből kezdem, akkor nem lesz időm kipihenni magam, valamint nem fogom tudni felhasználni ezt a 4 napot. Hogyha én nem szeretném kivenni ezt a 4 napot, a munkáltató kötelezhet rá, hogy kivegyem?

62 évesen váratlanul nyugdíjas lettem. Amint betöltöttem a 60. életévemet, kaptam ugyan egy értesítést a Művészeti Alaptól, hogy nyilvántartásba(?!?) vettek, de semmi más tájékoztatást nem kaptam. Nem volt túl sikeres a pályám (festő-restaurátor művész vagyok, és művésztanári diplomám is van). Három gyereket neveltem. A munkanélküli időszakokban próbálkoztam mással is, tanítottam. Azt olvastam a minap, hogy elértem ez év július 2-án az öregségi nyugdíjhoz szükséges kort. Mit jelent ez? Van a művészeti tagsági viszonyom mellett cca. 14 év másféle “szolgálati időm” is. A “művésznyugdíjam” 65 ezer Ft, ez borzasztóan kevés, ebből nem lehet emberi módon élni. Kaphatok mellé a 14 év plusz-munkaviszony után valami kiegészítést?

Nyugdíjjal kapcsolatban szeretnék kérdezni önöktől. Egy gyermekem van és szeretném tudni hogy nyugdíjazásomkor mennyi időt vesznek figyelembe őrá nézve? Most töltöttem a 60. évemet. 37 év 200 nap ledolgozott időt igazolt vissza a nyugdíjbiztosító. Gyesen nem voltam. Még azt szeretném tudni,hogy 2 évet dolgoztam, mikor kimaradtam az általános iskolából Erdészeti gazdaságban, de sajnos semmilyen irat nincs róla mert nem voltam bejelentve. Hogyan tudnám ezt bizonyítani?Valóban elég ha tanúkkal bizonyítom? Beleszámít-e a 40 év szolgálati időbe?

Egy hónapja derült ki, hogy nyitott gerinchasadódékkal születtem (spina bifida BNO: Q05). Ez alapján én jogosult vagyok személyi adókedvezményre. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mikortól válok rá jogosulttá? Tehát az adókedvezmény csak a múlt hónaptól igényelhető vissza (azaz a diagnózis felállításától) vagy ez elévülési idő, 5 évre visszamenőlegesen?

Havi 400.000 Ft egyéb juttatást fizetett ki korábbi munkáltatóm, 3 éven keresztül minden hónapban. A végelszámolásánál 65 napnyi ki nem vett szabadságot váltottak meg, melynek számításakor csak az alapbéremet vettek figyelembe. Jogszerűen járt el a munkáltató, vagy a távolléti idő számításánál figyelembe kellett volna venniük az egyéb juttatást is? Esetemben kb. 1.200.000 Ft a differencia.

12 órás munkarendben dolgoztam 2001 óta. Tavaly munkahelyet váltottam. Az előző munkáltatómnál a szabadság alapja a munkanap volt, pl: 30 nap szabadság az, 30 munkanap (30x12 óra bérrel kalkulálva). A mostani munkáltatómnál pedig ezzel szembesültem: 30 nap szabadság, 30x8 óra bérrel kalkulálva. Ez fizikailag 20 nap szabadságot takar 12 órás munkarendben. Azt szeretném kérdezni hogy jogszerűen számolja el a munkáltatóm a 12 órás munkarendem szerint a 8 órás szabadságokat?

Érdeklődni szeretnék, hogy mikor mehetek nyugdíjba. 1960-ban születtem, megkértem az éveimet a Kaposvári kormányhivataltól 2012 09 29-én, de abban ilyen adat, hogy szolgálati idő nem szerepel. Az szerepel, hogy a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági idő: 32 év, 328 nap, ebből kereső tevékenységgel járó vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonyban szerzett jogosultsági idő: 27 év 175 nap. A nyugellátás összegének kiszámításánál a mérték megállapításhoz 36 év 108 nap vehető figyelembe. Azóta is megszakítás nélkül dolgozom. Tisztelettel kérem szíveskedjék megírni mikor tudnék nyugdíjba menni!

24/72-es beosztásban vagyok diszpécser. 4-5 óra alvás szokott lenni éjszaka. Viszont ha jól tudom 24 órában 8 óra pihenőidő jár. Jogilag ez csak úgy megoldható ha 8 órát fekszik -alszik vagy pihen (tv-t néz) a dolgozó? Vagy úgy is megállja a helyét ha a 8 órából 4 órát alszik a dolgozó, a többi 4 meg úgy jön össze hogy mondjuk 20 órát bent van a dolgozó az irodában de 4 óra összesen(pl. sok olyan 10 perc van amikor pont nem csörög a telefon, nem kérdez a főnök semmit, nem kell gépen adminisztrálni,nem kell eszközt kiadni) amikor nincs semmi? Vagy csak az számít pihenőidőnek amikor elhagyom az íróasztalomat?

Külföldi hallgatóként tanulok Magyarországon és szeretnék munkát vállalni a nyárra. Meg is lenne a helyen, de úgy kellene megoldanom, hogy ne kelljen TAJ-számért futkosnom, mivel az otthoni biztosításomra szükségem lesz a nyáron. Milyen keretek között tudnám ezt megoldani a céggel. Valami jó tanács?

16 hónapos a kisfiam, jelenleg Gyed-en vagyok. Közben kismama lettem, 6 hetes terhes vagyok. Hogyan járok jól, ha a munkahelyemen kiveszem a bent lévő szabadságomat és utána megyek táppénzre? Félek,hogy elévül 3 év után a szabadságom... Vagy egyből táppénzre menjek?

43. éve dolgozom. Ezen belül a közalkalmazotti jogviszonyom 2016.03.16-án lesz 30 éves. Szerettem volna a 30 éves jubileumi jutalmat megkapni, ezért úgy terveztem 2016.04.01-től fogok nyugdíjba menni. Jelenlegi munkahelyemen 17. éve dolgozom, így 5 hónap felmentési idő járna. Ebből 2,5 hónapra -január 15-től március 31-ig - felmentenének a munkavégzés alól. Munkáltatóm szerint ha a felmentési idő alatt töltöm be a 30 évet , nem jár a jutalom. Szerinte a felmentési idő nem számít bele a 30 évbe.Valóban így van ez? Ha igen,mit tanácsol, hogyan menjek el mielőbb nyugdíjba?

Egy hónapja közös megegyezéssel eljöttem előző munkahelyemről. Az elmúlt néhány évben az éves cafeteriam teljes összegét lakáscélú támogatásra "tetettem félre”. Így a kilépésemkor már körülbelül 1.9M forint gyűlt össze. Adózással kapcsolatos kérdésemre az adminisztrátor azt a választ adta, hogy vagy a nettó vagy a bruttó összeg átutalását választhatom. Előző esetben az összeg körülbelül felét, míg utóbbi esetben a teljes összeget átutalja a cég, de még ebben az adóévben lakást vagy házat kell vásárolnom az átutalt bruttó összeg felhasználásával. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint a megfelelő információkat kaptam a korábbi cégemtől? Ha idén lakásvásárlásra felhasználom a bruttó összeget, akkor valóban nem lesz elszámolnivalóm a NAV felé?

Egy adott munkavállaló 2013. július 3-tól fizetés nélküli szabadságon van T. gyás és gyed miatt. 2015. júliustól foglalkoztatni szeretné a munkaadó egyedi munkarendben heti 2X8 órában. A szabadságai a bérszámfejtő program szerint előző évről áthozott 12 nap, alapszabadság 10 nap életkor után járó szabadság 7 nap. Összesen 29 nap. 2015.07 hótól 12 hóig előre láthatóan 52 napot fog dolgozni. Hogyan adható ki a munkavállaló szabadsága, mely napokra? Ha a ledolgozandó napokat veszem figyelembe a szabadság kiadásakor akkor több mint a fele szabadság. Pihenőnapra pedig úgy tudom nem lehet szabadságot kiadni.(Pl: hetente kedden és csütörtökön dolgozik, akkor csak erre a kettő napra lehet kiírni a szabadságokat vagy a hét többi napjára is elosztva? Mert a heti munkaidőt Ő két nap dolgozza le, de az egy hétre szól.) Az előző évi szabadságokat meddig lehet kiadni?

Ha megvan a 40 év munkaviszonyom, és a 32 év szolgálati időm ( vagyis ledolgozott napok) száma, akkor a nyugdíj összege megegyezik majd az öregségi nyugdíj összegével? (55 éves vagyok, és van még 3 évem ezekhez a feltételekhez.) Hány százalék lesz a nyugdíj a 65 éves korban megállapítotthoz képest? Két gyermekre jár-e valamennyi idő? Beszámítják-e a 40 évbe?

Anyukám 1956.01.06-án született. Sajnos még nincs 40 éves munkaviszonya, tehát nem mehet el előbb nyugdíjba. Most dolgozik egy cégnél 2 éve, ahol járulékkedvezményt vesznek igénybe utána. Ma közölték vele, hogy egy hónapon belül minden alkalmazottat elküldenek, mert a család tagjai el tudják látni az üzem feladatait a kevés megrendelés miatt. Ilyen esetben csak úgy elküldhetik anyukámat? Hiszen az öregségi nyugdíjig hátralévő ideje, ha jól számolom kevesebb, mint 5 év. (augusztustól küldenék el) Milyen lehetőségei vannak?

Tanácsot szeretnék kérni mégpedig abban hogy mit kell csinálnom hogy ha gyed mellett munkahelyet szeretnék váltani? 2011 november 11-én született a lányom és vele abban az évben júniusban szülésig táppénzen voltam. utána 2013 decemberében megszületett második gyermekem és most gyeden vagyok vele. Úgy alakult az életem, hogy szeptembertől mehetnék dolgozni viszont nem a jelenlegi munkahelyemre hanem máshova. Hogy tudok váltani? A szabadságaimat kifizeti a jelenlegi cég? mennyi jár erre az időszakra? Gyed mellett dolgozhatok egyáltalán?

Azt szeretném kérdezni,hogy a hibásan elvégzett közmunka egyenes arányos a kirúgással ?

2014.02.03.-án kezdtem el jelenlegi munkahelyemen dolgozni. Asztmás betegségem van már 20 éve, az orvosi alkalmasságin alkalmasnak találtak akkor, de mivel romlott az asztmám és nem akartak eltenni onnan, így vittem be szakvéleményt az orvosomtól és nem lettem alkalmas. Igazolt távolléten vagyok itthon, mert nem tudnak olyan munkát adni, ahol nem érintkezem vegyszerrel. A kérdésem az lenne, ilyen estben mennyi pénzt fogok kapni?

kerdezz_felelek.html