kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

10 állásinterjús banánhéj, amelyen könnyű elcsúszni

Bár az álláskeresés pont a munkát keresők legégetőbb kihívása, gyakran maguk a cégek is úgy látják: a sikeres toborzás bizony ”nagy falat.”  A több mint 1100 cég megkérdezésével készült amerikai Small Business Reportnak adott válaszok alapján a cégek több mint fele számára a megfelelő jelöltek megtalálása és felvétele az egyik legnagyobb kihívás. Nem véletlenül szeretnék minél alaposabban feltérképezni a jelentkezőket. Az Enterpreneur.com most összegyűjtötte az álláskeresőknek a  legrázósabb állásinterjú - kérdéseket - de a lehetséges legjobb válaszokat is.

Bár az álláskeresés pont a munkát keresők legégetőbb kihívása, gyakran maguk a cégek is úgy látják: a sikeres toborzás bizony ”nagy falat.”  A több mint 1100 cég megkérdezésével készült amerikai Small Business Reportnak adott válaszok alapján a cégek több mint fele számára a megfelelő jelöltek megtalálása és felvétele az egyik legnagyobb kihívás. Nem véletlenül szeretnék minél alaposabban feltérképezni a jelentkezőket. Az Enterpreneur.com most összegyűjtötte az álláskeresőknek a  legrázósabb állásinterjú - kérdéseket - de a lehetséges legjobb válaszokat is.

1. Meséljen valamit magáról

A kérdés elsőre ártalmatlannak tűnhet. Mégis trükkös, hiszen az interjúztató óhatatlanul is abba az irányba „tolja” a beszélgetést, hogy a pályázó a lehető legtöbbet árulja el magáról. Ráadásul gyakran nem is a válaszadó feleleteseire - sokkal inkább arra kíváncsi, hogy a jelölt vajon mennyire passzolna a szervezeti kultúrához a hallottak alapján. De hogyan válaszoljunk? Hagyjuk a családi hátterünket és a hobbijainkat! Koncentráljunk inkább a munkatapasztalatainkra és a karrierutunk ismertetésére.

2. Ön az a típus, aki még a szabadsága alatt is rá-rá pillant időnként az e-mailjeire?

A kérdés megint trükkös. Egyrészt állásinterjún mindenki szeretné a lehető legjobb benyomást kelteni. Ám a munka-magánélet egyensúly megőrzése, a kiégés megelőzése is legalább ennyire fontos. De hogyan válaszoljunk? Először is biztosítsuk a céget az elkötelezettségünkről és arról, hogy sosem hagyunk befejezetlen feladatokat az irodára, mielőtt szabadságra megyünk. De vészhelyzet esetére feltétlenül hagyjuk meg az elérhetőségeinket! Kivétel lehet ez alól a startup-ok világa: aki ilyen helyre jelentkezik, attól a kiélezett piaci verseny miatt több várható el a vakáció alatti rendelkezésre állásban is.

3. Hogyan készült fel az interjúra?

A vállalat ilyenkor leginkább arra kíváncsi: vajon tényleg érdekli a pályázót az állás? A kérdésre a ”jó válasz”: mutassuk be, hogy tényleg felkészültünk belőlük! Beszélhetünk például az utóbbi időszak legfontosabb céges történéseiről, az iparági adatokról, a termékekről, a kezdeményezéseikről, az employer branding-ről. Egyszóval minden olyanról, ami a web-oldalukról megtudható a témában.

4. Mi az Ön számára az álomállás?

A cég ezzel a kérdéssel is azt szeretné tesztelni, hogy a pályázó tényleg komolyan gondolja – e a jelentkezést? Vagy csupán egyetlen lehetőséget lát benne a sok közül? Korrekt válasz: elmondhatjuk például azt, hogy ”Jelenleg nagyon szeretnék ennél a vállalatnál dolgozni.”

5. Hogy látja magát öt év múlva?

Ez is kicsit csapda-helyzet a pályázó számára. Mert például lelkesen beszámolna a tanulmányai folytatásáról, a továbbképzésekről - és arról, hogyan lépne majd tovább… Csakhogy a cégek nem szívesen fektetnek olyan munkaerőbe, aki hosszabb távon nem náluk képzeli el a jövőt. Jobb tehát arra hivatkozni, hogy olyan kihívásokat keresünk, amelyek egybeesnek a jövőbeni terveinkkel. A cégnél meghirdetett pozíció pedig pont ennek a megvalósításában is tud majd segíteni - ezért is lenne jó, ha együtt tudnánk dolgozni.”

6. Mik a gyengeségei?

Bár a taktikus álláskereső ezt gyakran a ”túl precíz ezért lassú vagyok” vagy a ”sajnos perfekcionista vagyok” jolly-joker-rel hárítaná, a válasz gyakorisága miatt a toborzók zöme már csak legyint erre. A megoldás: ne arra összpontosítsunk, hogyan tüntethetjük fel a negatívumainkat pozitívabb színben! Helyette inkább adjunk rögtön ”megoldáskulcsot” a gyengeségeinkhez. Például így: ”Kicsit tényleg hajlamos vagyok a halogatásra, az összetettebb feladatok későbbre hagyására. De megfigyeltem, hogy jól hat a teljesítményemre, ha bemelegítésként a könnyebb feladatokkal kezdem a munkát.”

7. Egyedül vagy csapatban dolgozik-e szívesebben?

Újabb fogós kérdés. Mert ha a válasz az ”Egyedül”, könnyen lehet különc az álláskereső. De ha a ”Csapatban”, már azt hihetik: nem elég független az önálló döntések meghozatalához. A jó válasz valahogy úgy néz ki: ”Leginkább helyzet, - és feladatfüggő, mikor melyiket preferálom.” És hozzunk is fel érveket mindkét lehetőség mellett! A csapatmunka mellett például azt, hogy remek alkalom az inspirációra, a véleménycserére és a közös gondolkodásra. Az egyedül végzett munka mellett már a gyorsaság, a függetlenség, a munkafolyamat meg nem szakítása lehet jó érv.

8. Miért jött el az előző munkahelyéről?

Bár sokaknál nagy lehet a kísértés az előző munkahely kritizálására, ne tegyük, mert a HR szemében ez vörös posztó! És még a referencia-ellenőrzéseknél is visszaüthet. Helyette korrekt válaszlehetőség inkább a korábbi munkáltató pozitívumait kiemelni. Hozzátéve, hogy úgy érzi: elérkezett a váltás és a komfort-zónából kilépés ideje. Szintén fontos, hogy ne értékeljük negatívan a korábbi céges policy-t és ne beszéljünk kényes, belső információkról!

9. Mi a fizetési igénye?

Ebben az interjú-észben HR-es és pályázó egyaránt kényelmetlenül érezheti magát. A pályázó azért, mert nem mindig biztos abban, ”meddig mehet el” az igényeivel. Ráadásul az interjúztató se hozhat döntést: neki inkább azt kell felmérnie, hogy a vállalat költségvetése vajon ”megengedheti-e magának” a jelöltet. A jó megoldás: már az interjú előtt tájékozódni az iparágat jellemző fizetési sávokról és ennek tudatában választ adni a kérdésre. Ebben például az online bér-adatbázisok is segíthetnek.

10. Miért szeretne nálunk dolgozni?

Újabb és gyakori kérdés az őszinte érdeklődés tesztelésére - de annak is, mennyire járt utána a pályázó a cégnek. Korrekt válaszok lehetnek: ”Több kollégámtól is hallottam az elmúlt években, hogy mennyire szerettek Önöknél dolgozni. Csupa jót meséltek.” ”Nagyon tetszett, ahogy a honlapjukon a kollégák bemutatják a céget.”  De meg lehet említeni azt is, ha tetszett a cég fb-profilja, ha elégedettek vagyunk a szolgáltatásaikkal, termékeikkel vagy rokonszenves az az ügy, amelyért nyíltan társadalmi felelősséget vállalnak.

  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Diákmunka tanulás mellett Dániában

Mrsán Zoltán egy évvel ezelőtt költözött ki Dániába. Multimédia szakon tanul Kolpingban és részmunkaidőben dolgozik. Hogyan jutott ki? Mennyi... Teljes cikk

Álláslehetőségek Dániában

Dánia május elsejétől megnyitja álláspiacát a 2004-ben csatlakozott uniós tagországok - köztük Magyarország - munkavállalói előtt. Ez azt... Teljes cikk

Munkajogi kisokos (új) dolgozóknak

Pályakezdők körében nagyobb, ám még több éves munkatapasztalattal rendelkező körében is megfigyelhető bizonytalanság, mit tehet meg a főnök a... Teljes cikk