A magyaroknak a fizetésemelésnél is fontosabb a rugalmas munkavégzés
Az okoseszközöknek és az egyre kiválóbb mobilinternetnek köszönhetően ma már bárhol és bármikor lehetőség nyílik a munkavégzésre, amellyel a magyar munkavállalók többsége szívesen élne is, ha tehetné. Erre azonban sokuknak még várnia kell – derült ki a Telenor 2300 fő részvételével végzett online kutatásából.
A dolgozók legnagyobb hányada (44,2 százalék) fizetett szabadnapjaiból áldoz, amikor személyes elfoglaltsága miatt nem tud bemenni a munkahelyére. Sokan (24 százalék) átcsoportosítják aznapi munkaidejüket – vagyis előbb kezdenek, vagy tovább marad az irodában, míg majdnem ugyanennyien (23 százalék) utólagos túlórázással hozzák be a lemaradást.
A briteknél már törvény szabályozza a rugalmas munkavégzést
Az Egyesült Királyságban tavaly óta minden munkavállalónak joga van a rugalmas munkavégzéshez, mely szakértők szerint komoly hasznot hoz az országnak. A rugalmas munkarendnek köszönhetően ugyanis javul az üzleti hatékonyság és a munkavállalói elégedettség is, ami tíz év alatt 475 millió font értékű hasznot jelent az állam gazdaságának.
Hazánkban is sokan élnének a rugalmas munkavégzés előnyeivel. A dolgozók legnagyobb részének (40,9 százalék) ez már egy új munkahely kiválasztásánál is kiemelt szempont, és még egy esetleges előléptetésnél (33,1 százalék) vagy egy céges autó használatánál (28,3 százalék) is hatásosabb ösztönző eszköz. Sőt, a hazai munkavállalók döntő többsége (67,1 százalék) akár még egy 5 százalékos béremeléssel szemben is a rugalmas munkavégzést választaná munkahelyén.
Azok a szerencsés munkavállalók, akiknek van lehetősége időnként otthonról dolgozni, többségében (21,4 százalék) kéthetente vagy ritkábban él a lehetőséggel.
A legtöbb munkavállaló (88,2 százalék) szerint az internetkapcsolat és egy laptop (78 százalék), illetve megfelelő adatbiztonságot biztosító szoftverek (65,3 százalék), a hívásra alkalmas hagyományos vagy mobiltelefon (62,3 százalék), az okostelefon (58,8 százalék), valamint a mobilinternet (57,8 százalék). Ezzel szemben az olyan hagyományos irodai eszközöket, mint a telefax (6,6 százalék) vagy a fénymásoló (19 százalék) már csak nagyon kevesen igénylik munkájukhoz.
Idén is népszerű volt a Dolgozz Otthonról Nap
A Telenor és Microsoft kezdeményezésének fő fókuszát idén egy Svédországból elindult kezdeményezés, a Hoffice adta, melynek lényege, hogy ismeretlen vagy laza kapcsolatban lévő emberek gyűlnek össze egymás lakásában, és így töltenek el egy-egy munkanapot. Az új környezet, és az új emberek együtt olyan inspiráló közeget jelentenek, ahol a munka is hatékonyabban és gyorsabban megy.
A 22,4 százaléka dolgozott már életében ilyen környezetben, 77,6 százalékuk számára azonban ismeretlen volt ez a lehetőség. Ugyanakkor 43,2 százalékuk jelezte, hogy bizonyos kollégáival szívesen dolgozna együtt hoffice-ban, 18,8 százalékuk pedig a barátaival töltené szívesen munkaidejét.
Miért nem dolgozik otthonról a magyar?
Legtöbbjük (70,3 százalék) úgy véli, munkájának jellege nem teszi lehetővé. A válaszadók 14,1 százaléka esetében erről nincs szó, a munkahely mégsem támogatja ezt a lehetőséget. Meglepő, hogy az alkalmazottak egy része (7,8 százalék) sosem gondolt lehetőségként az irodán kívüli munkavégzésre. Csupán a munkavállalók elhanyagolható része nyilatkozott úgy, hogy bár lenne lehetősége rá, mégsem vonzza az otthoni munkavégzés (1,7 százalék), vagy már kipróbálta azt, de nem tetszett neki (1,2 százalék).
A nem kizárólag az irodában történő rugalmas munkavégzést az ENSZ is támogatja a munka-magánélet optimális egyensúlya érdekében. A világszervezet által hivatkozott tanulmány[1] szerint ugyanis azok, akik magánéletüket és a munkájukat egyformán fontosnak tartják, sikeresebben teljesítik céges feladataikat és kevésbé érzik stresszesnek mindennapjaikat, azokhoz képest, akik karrierjüket minden más elé helyezik.
[1] Forrás: Leaders in a Global Economy (Families and Work Institute, Catalyst, and The Center for Work and Family- Boston College), 2008
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A munkáltatói gondoskodás új szintre lépett: ma már nemcsak juttatásokat adunk, hanem valódi jólléti élményt – mérhető üzleti eredményekkel. Teljes cikk
Köllner Zsófia, a Linguina alapítója és a Business Fest HR Hacks színpadi előadója arról beszél, hogyan lehet a céges nyelvtanulást... Teljes cikk
A bér- és humánügyviteli szolgáltatások terén piacvezető szerepet betöltő NEXON 2025. június 1-től telefonos ügyfélszolgálati rendszerét... Teljes cikk
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Ezeket a készségeket keresik a munkaadók állásinterjún 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Bejelentették: mérnöki nagyhatalommá tenné Magyarországot ez az új beruházás 3 hete
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Felmérés: az otthonról dolgozó alkalmazottak kevésbé valószínű, hogy fizetésemelést vagy előléptetést kapnak 1 hónapja
- Fagyigép, masszázs, borhűtő a munkahelyen: hódíthatnak az irodahotelek 1 hónapja
- A vezetők rejtett fegyvere: így alakítják át a munkahelyeket a túlélésért 1 hónapja
- A home office vége? 1 hónapja
- "Könnyű munka otthonról" - ezért kell vigyázni az álláshirdetésekkel 1 hónapja