A kék kártya lehet a megoldás a munkaerőhiányra
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a magasan képzett, unión kívüli munkavállalók európai alkalmazását lehetővé tevő, megújított kék kártya irányelvet, ami uniós remények szerint segít az egyes kulcságazatokban tapasztalható munkaerőhiány csökkentésében.

Az Európai Unió egészére kiterjedő átdolgozott rendszer célja, hogy magasan képzett munkavállalókat vonzzon Európába, különösen a szakemberhiánnyal küzdő ágazatokban.
A frissített szabályok értelmében az unión kívüli országokból érkező jelentkezőknek munkaszerződést vagy legalább hat hónapig érvényes munkáltatói ajánlatot kell bemutatniuk, illetve bizonyítaniuk kell a végzettségüket vagy szakmai tudásukat a jelenleg érvényes egyéves szerződés vagy egy évig érvényes ajánlat helyett.
A nemzetközi védelemre jogosultak is jelentkezhetnek kék kártyáért. Bizonyos típusú szakmai tudást megfelelő munkatapasztalattal is igazolni lehet majd, például olyan területeken, mint az informatika vagy a kommunikációs technológia.
Az uniós kék kártya birtokosai a kártyát kiadó országban eltöltött legalább egy év után szabadon átköltözhetnek egy másik tagországba. Gyorsabb lesz a családegyesítési folyamat, és a családtagok is gyorsabban elkezdhetnek dolgozni.
Az új szabályok továbbá számos olyan rendelkezést is bevezetnek, amelyek biztosítják az egyenlő versenyfeltételeket annak érdekében, hogy az újonnan érkezett uniós kék kártyával rendelkezők, valamint családtagjaik ne kerüljenek hátrányba a nemzeti engedélyekkel rendelkező munkavállalókhoz képest.
Az uniós kék kártyáról szóló irányelv 2009 óta volt érvényben. Az EU szerint a rendszer azért szorult reformra, mert nem vonzott
elégendő munkaerőt Európába.
Az Európai Unió Tanácsának jóváhagyását követően a tagállamoknak két év áll rendelkezésre ahhoz, hogy saját jogszabályaikat összhangba hozzák az irányelvvel.
Fotó: unsplash.com
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Görögországban heves vitákat váltott ki a munkaügyi minisztérium új törvényjavaslata, amely lehetővé tenné, hogy ugyanazon munkáltatónál napi... Teljes cikk
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4 százalékra, 2021 júliusa... Teljes cikk
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre júniusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi... Teljes cikk
- Beteg a rendszer: több mint 1000 praxis van orvos nélkül Magyarországon 6 napja
- Nem a képesség hiányzik, hanem az esély - így segít munkához a KézenFogva Alapítvány 6 napja
- Válságban a fuvarozás – minden eddiginél nagyobb gond a járművezető-hiány 2 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 2 hete
- A TAJ-kártya helyett a TB-kiskönyv szűnik meg jelenlegi formájában 3 hete
- Fizikai formájában megszűnik a TB-kiskönyv 3 hete
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 4 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 4 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 1 hónapja
- Fontos határidőre figyelmeztet a SZÉP Kártyával kapcsolatban a juttatási szakértő 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja