Amerikai cégvezetőkkel tárgyal Szijjártó Péter
Amerikai vállalatvezetőknek mutatja be a kormány munkavédelmi akciótervét a washingtoni látogatáson tartózkodó Szijjártó Péter. A külügyi és külgazdasági államtitkár kiemelte: négy olyan amerikai cég - a GE, a Delphi, a Citigroup és az Oracle - vezetőjével találkozik, amelyek Magyarországon is jelen vannak.
A cégvezetőknek bemutatja a kormány munkahelyvédelmi akciótervét, amelynek keretében tovább csökkentik a vállalatok terheit, és ami "egy újabb lépés abba az irányba, hogy Európa legversenyképesebb befektetési környezetét" hozzák létre Magyarországon - fejtette ki. Hozzátette: a cégvezetők érdeklődnek a magyar adórendszer iránt, amely "egy egyszerű adórendszer", és a bürokráciát leépítő akciótervek iránt is.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy látogatása alkalmával találkozik Marie Yovanovitch és Thomas O. Melia külügyminisztériumi helyettes államtitkárokkal, valamint Tomicah Tillemann-nal, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter főtanácsadójával. Velük várhatóan arról beszél majd, hogy az elmúlt két évben miként állították talpra a "Görögországnál is rosszabb helyzetből" Magyarországot úgy, hogy az ma már "az Európai Unió rendkívül szigorú gazdasági követelményeinek" is megfelel - fogalmazott.
Mint mondta, további téma lehet a keleti nyitás, hiszen az Egyesült Államok is az ázsiai térségre összpontosít, így a két ország érdekei ebben a tekintetben hasonlóak. Emellett a nyugat-balkáni térség stabilitásáról és az afganisztáni közös szerepvállalásról is tanácskoznak - fűzte hozzá.
Hangoztatta, Magyarország és az Egyesült Államok stratégiai szövetségesek, és ezt a kapcsolatot "tovább kell építeni és időről időre meg kell erősíteni".
Szijjártó Péter kedden utazott Washingtonba, ahol tárgyal az Egyesült Államok külügyminisztériumának vezető munkatársaival, a régióval és a magyar ügyekkel foglalkozó befolyásos tisztségviselőkkel is. A háromnapos látogatás alkalmával találkozik továbbá a nemzetközi zsidó szervezetek vezetőivel, valamint a legjelentősebb tudományos intézetek irányítóival is.
Az új külügyi államtitkár látogatásának fő célja, hogy bemutassa az ország megújítása során hozott kormányzati döntéseket, tájékoztasson azok eredményeiről és erősítse a szövetségesi együttműködést a két ország között.