Céges bölcsődék és a családi napközik jelenthetik a megoldást
Nem egységes a bekerülési feltételrendszer
Azt sem tiszta, milyen alapon dől el a bekerülés: ahány önkormányzat, annyiféle szempont. Van, ahol a szociális helyzet, a jövedelem, a testvérek száma dönt, van, ahol munkavállalói igazolást kérnek, és van, ahol a várólistán elfoglalt hely alapján választanak - számol be a lap. - Mindenhol esetleges a döntés, ahol helyhiány van - mondja Scheer Ferencné, a Józsefvárosi Egyesített Bölcsődék vezetője. Náluk a gyámügyi védelembe vett gyerekek és azok a családok élveznek elsőbbséget, melyek krízishelyzetben vannak. Hozzáteszi: vannak olyan önkormányzatok, ahol munkáltatói vagy jövedelemigazolást kérnek, de ők ebben nem hisznek. Scheer Ferencné szerint a rendszer szükségszerűen igazságtalan, de ő sem tud olyan feltételeket kitalálni, amelyekkel hatékonyabb lehetne.
Adókedvezményekkel a bölcsődékért
A vezető szerint csak a férőhelyek növelésével lehetne igazságosabb a bekerülés, a szabályok alakításával önmagában nem. - Mindenhol elhangzik, hogy sokba kerül a bölcsődék fenntartása, mert az állami normatíva gyerekenként csak az ellátás 40 százalékát fedezi. Pedig ha egy szülő dolgozik, adózik, már meg is térítette gyereke bölcsődei helyének a költségét - állítja a bölcsődevezető. Szerinte érdemes lenne adókedvezményekkel érdekeltté tenni a cégeket, hogy (újra) létesítsenek bölcsődéket, vagy vásároljanak férőhelyeket.
- Nálunk a bekerülés feltétele, hogy mindkét szülő rendelkezzen állandó, bejelentett nyíregyházi lakóhellyel és munkáltatói igazolással - mondja Vágó Lászlóné, a nyíregyházi Hétszínvirág magánbölcsőde vezetője. A két feltételt az önkormányzat kérésére támasztják. Egész évben folyamatos a felvétel, és senkit nem utasítanak el, előjegyzés viszont náluk is van, értesült a Népszabadság.
Családi napközi az egyik megoldás
Vágó Lászlóné a Magyarországi Családi Napközik Egyesületének a vezetője is. Szerinte is ez lehet az egyik megoldás. - Ha valaki munkanélküli vagy otthon van a gyerekeivel, egy 40 órás tanfolyam elvégzése után nyithat ilyen helyet. Mindössze néhány feltételnek kell megfelelnie - mondja. Most még csak 230-240 ilyen vállalkozás van az országban, de Vágó Lászlóné szerint a támogatási rendszer változtatásával többen lehetnek. - Családi napközik hálózatát szeretnénk kialakítani, hogy a legkisebb településekre is eljuthasson ez az ellátási forma - mondja.
A tárca a jogszabályok változtatását tervezi
- Öt év alatt nyolcszáz új bölcsődei helyet létesítettünk - mondja Katonáné Pehr Erika, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezetője. 2003-ban 515 bölcsőde volt, most már 561, igaz, a rendszerváltás előtt ezernél is több volt. - Uniós forrásból 1500 új férőhely létesülhet, melyre pályázhattak az önkormányzatok - tette hozzá. Hazai forrásból pedig öt-hét gyerek ellátására alkalmas családi napközik létrehozására is pályázhatnak.
A bekerülési feltételekkel kapcsolatban Katonáné Pehr Erika elmondta, hogy a gyermekvédelmi törvény szerint elsőbbséget élvez, ha a szülők dolgoznak vagy tanulnak, ha betegek, ha egyedülálló vagy idős ember neveli a gyereket. Van úgynevezett egyéb ok is, ami általában a hátrányos szociális helyzetet jelenti. Mindez azonban kevés az eligazodáshoz, ha a bölcsődének egy dolgozó szülő gyereke és egy hátrányos helyzetű gyerek között kell választania. Ezért merült fel mostanában, hogy meghatározzák, egy-egy bölcsődének milyen arányban kell felvennie hátrányos helyzetű gyerekeket.
Népszabadság