kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Európai Ifjúsági Hét vette kezdetét

Ez év november 3-9. között rendezik meg az Európai Ifjúsági Hét rendezvénysorozatát. A rendezvény fő célja a fiatalok társadalmi részvételének ösztönzése, saját jövőjükkel kapcsolatos elképzeléseik tolmácsolása a magyar és európai döntéshozók felé - áll a lapunknak eljuttatott közleményben.

Az Európai Ifjúsági Hét egy 18 havonta megrendezésre kerülő eseménysorozat, amely során a fiatalok Európa-szerte ugyanabban az időpontban, hét napon keresztül felhívhatják magukra a figyelmet. Az európai rendezvény céljait és szándékát tükrözve a magyarországi eseménysorozat az "Általunk lesz jobb!" címet viseli. Az országos szinten megvalósuló programok koordinációját a Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálat (MOISZ) igazgatósága és nemzeti irodája, a Fiatalok Lendületben Program Iroda látja el.

Az "Általunk lesz jobb!" elnevezés tolmácsolja a Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálat szellemiségét is, miszerint a fiatalok a társadalom aktív, alkotó részét képezik, s tevékenységükkel nagyban hozzájárulnak a jövő formálásához, a bennük rejlő lehetőségeket pedig csak akkor tudják megmutatni, ha a felnőtt társadalom partnerként fogadja el őket, és kezdeményezéseiknek, aktív szerepvállalásuknak helyet és teret ad.

A strukturált párbeszéd szellemiségének megfelelően a fiatalokat lépésről lépésre bevonják az őket érintő ügyek megvitatásába. Ennek során a helyi és regionális viták ajánlásai nemzeti szintű megbeszélésekké fejlődve jutnak el az európai szintekre, lehetőséget adva arra, hogy a résztvevők az egyik szinttől a másikig követhessék az adott témát. A célok között szerepel a társadalom, a döntéshozók figyelmének felkeltése a fiatalok által felvetett kihívásokra, társadalmi hasznosságukra és a fiatalok eddig elért eredményeinek bemutatására.

Az idei Európai Ifjúsági Hét különlegessége, hogy a rendezvénysorozathoz kapcsolódó fókuszcsoportos beszélgetések, fórumok már augusztustól zajlanak. Ugyanakkor nem ér véget a hét a zárórendezvénnyel, mivel Magyarországon a strukturált párbeszéd 2008. november 12-én fejeződik be a Parlamentben szervezett ifjúsági nappal.

"Én és Európa párbeszéd"

Az Európai Bizottság kezdeményezésére megvalósuló esemény központilag irányított eleme Magyarországon az "Én és Európa párbeszéd" elnevezést kapta. Fő célja, hogy ösztönözze a fiatalokat az Európai Bizottság által feltett kérdések megválaszolására, valamint hogy a Nemzeti Ifjúsági Stratégia célterületeivel kapcsolatban megkérdezze a fiatalok elképzeléseit. A kutatás célja, hogy átfogó képet adjon a 12-28 éves korosztályt foglalkoztató legfontosabb problémákról és kihívásokról.

Az adatgyűjtés kérdőív és fókuszcsoportos beszélgetések formájában zajlik. Emellett fórumok teremtenek lehetőséget a fiataloknak arra, hogy találkozzanak a helyi, a megyei vagy kistérségi döntéshozókkal. Eddig csaknem kétezer kitöltött kérdőív érkezett be nyomtatott és elektronikus formában.

Az Európai Ifjúsági Hét - 2008. november 3-9.

A Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálat által tervezett országos vitabeszélgetéseket, konferenciákat, kiállításokat, kreatív akciókat és országos találkozókat az úgynevezett "flash mob" akció színesíti. A szolgálat ezzel a villámakcióval szeretné felhívni a felnőtt társadalom, a döntéshozók figyelmét a fiatalokra mint a társadalomban rejlő pozitív, innovatív, változtatásokra kész erőforrásra.

Az Európai Ifjúsági Hét az eddigi hagyományokhoz híven nagyszabású országos rendezvénnyel zárul. A 2008. november 8-án, a Budapesti Európai Ifjúsági Központban megrendezésre kerülő zárórendezvény nem csupán az Európai Ifjúsági Hetet lezáró esemény, hanem a hazai ifjúsági munka díjátadó ünnepsége is, hiszen Mobilitás-díjban részesülnek azok, akik példamutató munkával sokat tettek az ifjúsági munka fejlesztéséért, sikeres megvalósulásáért. Ezen az országos eseményen elismerésben részesülnek azok a legjobb és legpéldaértékűbb projektek is, amelyek a Fiatalok Lendületben Program támogatásával valósultak meg. A zárórendezvény "Kavalkád" című programeleme lehetőséget biztosít az ifjúsággal foglalkozó szervezetek számára, hogy tevékenységüket, projektjeiket jó példaként bemutathassák.

Parlamenti konzultáció

A szeptembertől folyamatosan beérkező kérdőívek és fókuszcsoportos beszélgetések eredményeit a 2008. november 12-i parlamenti fórumon prezentálja a MOISZ, ahol a regionális (megyei) fórumokon résztvevő fiatalok, szervezeteik képviselői és szakemberei, valamint országos és helyi döntéshozók vesznek részt. A javaslatokat a Nemzeti Ifjúsági Stratégia cselekvési tervének kidolgozásához, illetve az Európai Bizottság ifjúsági konzultációs folyamatához illeszthetik majd.

Az Európai Bizottság a hét alkalmával külön honlapot is működtet www.youthweek.eu címmel, ahol egyebek között bepillantást nyerhetünk egy-egy ország nemzeti szintű eseményeibe és az ottani fiatalok kezdeményezéseibe. A magyarországi programokról a www.mobilitas.hu/eyw oldal ad tájékoztatást.
  • 2024.10.082024.10.08 – 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Orbán Viktor: megduplázza a kormány a gyermekek után járó adókedvezményt

A gyermekes családok számíthatnak arra, hogy helyzetük 2025-ben és 2026-ban érezhetően javulni fog, mert a kormány a következő évben megduplázza a... Teljes cikk

Ekkora bérfejlesztés történt az építőiparban az idén

Átlagosan 12 százalékos bérfejlesztés történt az ágazatban idén az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) közleménye szerint. Teljes cikk

Gulyás Gergely: teljesen reálisnak tartja a kormány, hogy 2028 elejére ezer eurónyi legyen a minimálbér

Magyarország ki akar maradni a Brüsszel és Nyugat-Európa által hirdetett "kereskedelmi hidegháborúból", helyette a gazdasági semlegesség... Teljes cikk