Fontos, hogy a hallgató tudja: hol tart egy tanulási folyamatban
"Jó, ha célként a tanulási eredményeken alapuló megközelítés lebeg a hallgató szeme előtt, ugyanis az önszabályozó tanulás könnyebb, ha a megtett utat mindig az elérendő célhoz tudja viszonyítani" - mondta dr. Vámos Ágnes. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Pedagógiai és Pszichológiai Karának egyetemi tanára szerint, ha a hallgató tudja, hogy hol tart egy tanulási folyamatban, egyszerűbb megfogalmaznia, hogyan lehet eredményesebb.
Fontos sajátossága a tanulási eredmények alapú megközelítésnek, hogy a kimenet oldaláról tekint a tanuló teljesítményére, míg a jelenlegi magyar felsőoktatási rendszer a bemeneti alapú szabályozás szerint működik. "Ha a bemeneti és a kimeneti alapú tanulást szeretnénk összevetni, akkor nem kétséges, hogy fontos, milyen tudással bír az, aki bekerül az egyetemre vagy a főiskolára, hiszen egy felsőoktatási intézményben erre is tekintettel kell lenni a személyiség támogatása, a kulcskompetenciák fejlesztése során. Azonban 3-5 év, néhány szakterületen 6 év alatt nagy változáson esnek át a hallgatók, ezért informatívabb saját maguk és a külvilág számára is az, hogy hova jutott el, mint az, hogy honnan indult el" - fejtette ki. Dr. Vámos Ágnes úgy véli: az oktatónak és a hallgatónak is könnyebb, ha célként a tanulási eredményeken alapuló megközelítés lebeg a szeme előtt. Az oktató szempontjából a tanulásszervezés és az értékelés, a hallgató nézőpontjából az önszabályozó tanulás akkor egyszerűbb, ha a megtett utat mindig az elérendő célhoz tudja viszonyítani - jegyezte meg. Ha a hallgató olyan kérdéseket tud feltenni, hogy Hol tartok? Mit értem eddig el? Milyen messze vagyok a tanulási eredményektől?, akkor könnyebben felteszi azt a kérdést is: Mit kell tennem ahhoz, hogy továbblépjek? Hogyan lehetek eredményesebb a tanulásban?. "Vagyis, ha tiszták a képletek, akkor hatékonyabb az erőforrásokkal való gazdálkodás" - fűzte hozzá az egyetemi tanár.
Miért hasznos ez a megközelítés a hallgató számára?
A tanulási eredményekhez kötődő szemléletmód, és így a Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) is számos előnyt jelent a hallgatónak. Amennyiben a tanuló külföldön szeretné megmutatni a diplomáját, szakképesítését, és itthon kamatoztatni azt, tehát munkahelyet keres, és tudni szeretné a lehetséges munkaadója elvárásait, illetve van munkája, és figyel arra, hogy folyamatosan fejlődjön, akkor a Magyar Képesítési Keretrendszer mindenképpen hasznos a számára.
Hogy miért is?
Azért, mert az MKKR átjárható, rugalmas, könnyen érthető, kommunikációs eszközként pedig az a szerepe, hogy a diákok, a hallgatók országok közötti mobilitását elősegítse: a tanuló tanulmányai egy részének vagy egészének külföldi elvégzését teszi lehetővé. Erősíti a képesítések iránti kölcsönös bizalmat - nemcsak az országok, hanem az oktatás és a képzés különböző felhasználói között is, megkönnyíti az egész életen át tartó tanulást, lehetővé teszi, hogy az otthon szerzett tudás bemutatható legyen a Magyar Képesítési Keretrendszeren belül, valamint lehetőséget teremt az eddig elsajátított képességek, kompetenciák átláthatóbb dokumentálására. Könnyebbé teszi a képesítések összehasonlítását azáltal, hogy a tanulás eredménye szerint rendszerezi azokat, és a tanuló hatékonyabban kaphat pályaválasztási tanácsokat annak köszönhetően, hogy a képesítések tanulási eredményeken alapulnak. A Magyar Képesítési Keretrendszer segítségével a hallgató képesítése, diplomája valódi értékét, tartalmát a munkaadója számára is érthető módon tudja bemutatni. A közoktatást, a szakképzést, a felsőoktatást és a felnőttképzést egyaránt felölelő hierarchikus rendszernek köszönhetően könnyebben átláthatja, a képesítések hogyan segíthetik a karrierjét, a személyes fejlődését. Emellett megkönnyíti, hogy más, képesíti keretrendszerrel rendelkező országokban tanulhasson, valamint jobban el tudja dönteni, mely területeket kell fejlesztenie, és mely területeken nyújtja a legjobbat.
Edupress
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Balatoni Katalin: rekordokat dönt a pedagógusképzésre való jelentkezés 1 hete
- Itt a tanév vége, pontozással értékelik a pedagógusok egyéni teljesítményét 2 hete
- Balatoni Katalin: a pedagógusok digitális mentorok, lelki támaszok, kreatív alkotók 3 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Szijjné Kállai Ildikó, SPAR 3 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Dobi Kitti, MBH Bank 3 hete
- Új elnök a Magyar Elektrotechnikai Egyesület élén 4 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben 4 hete
- Felmérés: Romániában a felnőtt lakosság több mint harmada funkcionális analfabéta 4 hete
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 4 hete
- Kihirdették a 2025/2026-os tanév rendjét 1 hónapja
- Orbán Viktor: Magyarország jövője nem csupán a pártokon, hanem elsősorban a teljesítményen múlik 1 hónapja